OC krótkoterminowe

OC krótkoterminowe to ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych, które jest kupowane na krócej niż 12 miesięcy. Lista pojazdów mechanicznych, którym przysługuje OC krótkoterminowe, jest zawarta w art. 27 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. To ubezpieczenie wygasa automatycznie.

Lista pojazdów, którym przysługuje OC krótkoterminowe

  • Pojazdy zarejestrowane na stałe i należące do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, która polega na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży lub bezpośrednim kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. Przykład: komisy skupujące i sprzedające samochody używane kupują tzw. OC komisowe.
  • Pojazdy zarejestrowane czasowo.
  • Pojazdy zarejestrowane za granicą, które są przewożone na terytorium Polski i nie mają ważnego OC lub Zielonej Karty.
  • Pojazdy wolnobieżne zdefiniowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ale poza pojazdami należącymi do rolników, którzy używają ich w ramach gospodarstwa rolnego. Przykład: kombajny, frezarki, koparki, żurawie, wózki podnośnikowe, karczowniki i inne pojazdy z wyłączeniem ciągników rolniczych.
  • Pojazdy historyczne.
  • Pojazdy do jazd testowych.
Przykład

Właściciel pojazdu zabytkowego musi kupić OC krótkoterminowe, jeśli wybiera się na zlot samochodów zabytkowych. Przez pozostałą część roku pojazd zaparkowany np. w garażu nie musi mieć aktualnego OC, chyba że wyjeżdża na drogę z innego powodu.

Na ile można kupić OC krótkoterminowe?

  • Na minimum 30 dni dla pojazdów zarejestrowanych na stałe, czasowo, historycznych, do jazd testowych i w przypadku umów ubezpieczenia granicznego.
  • Na minimum 3 miesiące dla pojazdów wolnobieżnych.

Ile kosztuje OC samochodu na 30 dni?

Składka OC krótkoterminowego wynosi minimum kilkadziesiąt złotych. Przykładowo: Link4  oferuje OC na miesiąc za 75 zł dla samochodów osobowych i za 100 zł dla samochodów dostawczych z wyłączeniem pojazdów z kierownicą po prawej stronie i zarejestrowanych czasowo. OC na 30 dni dla samochodów ciężarowych może kosztować do 150 zł.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 202 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo