OC krótkoterminowe

OC krótkoterminowe to ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych, które jest kupowane na krócej niż 12 miesięcy (ale co najmniej na 30 dni). Lista pojazdów mechanicznych, którym przysługuje OC krótkoterminowe, jest zawarta w art. 27 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W przeciwieństwie do ubezpieczenia na cały rok, OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie – polisa wygasa wraz z końcem umowy.

Lista pojazdów, którym przysługuje OC krótkoterminowe

  • Pojazdy zarejestrowane na stałe i należące do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, która polega na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży lub bezpośrednim kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. Przykład: komisy skupujące i sprzedające samochody używane kupują tzw. OC komisowe.
  • Pojazdy zarejestrowane czasowo.
  • Pojazdy zarejestrowane za granicą, które są przewożone na terytorium Polski i nie mają ważnego OC lub Zielonej Karty (w tym przypadku obowiązuje tzw. OC graniczne).
  • Pojazdy wolnobieżne zdefiniowane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, ale poza pojazdami należącymi do rolników, którzy używają ich w ramach gospodarstwa rolnego. Przykład: kombajny, frezarki, koparki, żurawie, wózki podnośnikowe, karczowniki i inne pojazdy z wyłączeniem ciągników rolniczych.
  • Pojazdy historyczne.
  • Pojazdy do jazd testowych.
Przykład

Właściciel pojazdu zabytkowego musi kupić OC krótkoterminowe, jeśli wybiera się na zlot samochodów zabytkowych. Przez pozostałą część roku pojazd zaparkowany, np. w garażu, nie musi mieć aktualnego OC, chyba że wyjeżdża na drogę z innego powodu.

Na ile można kupić OC krótkoterminowe?

  • Na minimum 30 dni dla pojazdów zarejestrowanych na stałe, czasowo, historycznych, do jazd testowych i w przypadku umów ubezpieczenia granicznego.
  • Na minimum 3 miesiące dla pojazdów wolnobieżnych.

Ile kosztuje OC samochodu na 30 dni?

Składka OC krótkoterminowego wynosi minimum kilkadziesiąt złotych i niekiedy jest ustalona z góry. Przykładowo: LINK4  oferuje OC na miesiąc za 75 zł dla samochodów osobowych i za 100 zł dla samochodów dostawczych z wyłączeniem pojazdów z kierownicą po prawej stronie i zarejestrowanych czasowo, z kolei UNIQA oferuje OC komisowe w cenie od 0,79 zł za dzień ochrony. W większości firm do obliczenia składki ubezpieczenia krótkoterminowego stosuje się jednak te same czynniki, co przy OC na cały rok, dlatego cena może być inna dla każdego kierowcy.