Osoba uposażona

Osoba uposażona jako podmiot (nie jedna ze stron!) występuje w umowach ubezpieczeniowych, w których wypadek ubezpieczeniowy polega na śmierci osoby ubezpieczonej. Wtedy osoba uposażona jest uprawniona do otrzymania świadczenia.

Zasady wskazywania osoby uposażonej

1. Jedna osoba ubezpieczona może wskazać kilka dowolnych osób uposażonych zgodnie z art. 831 § 1 Kodeksu cywilnego. Uwaga: jeśli ubezpieczony nie określi udziałów uposażonych w sumie ubezpieczenia (np. 20%, 30% i 50% dla trzech osób), świadczenie zostanie podzielone na równe części.

Przykład

Jan Kowalski podał w umowie ubezpieczenia na życie jako osoby uposażone w razie jego śmierci trzy bliskie mu osoby: żonę, siostrę i kuzyna. Jan określił, że żona ma otrzymać 40% sumy ubezpieczenia, siostra – 35%, kuzyn – 25%. Gdyby Jan podał wyłącznie osoby uposażone, ale nie określił ich udziałów w sumie ubezpieczenia, każda z nich otrzymałaby równą kwotę.

2. Jeśli ubezpieczony nie wskaże ani jednej osoby uposażonej, świadczenie zostanie rozdysponowane najbliższej rodzinie zmarłego według ogólnych warunków ubezpieczenia.

3. Osoby uposażone nie muszą być spokrewnione z osobą ubezpieczoną. 

4. Uposażony może być wskazany imiennie lub określony tak, aby ubezpieczyciel nie miał trudności ze zidentyfikowaniem tej osoby.

Przykład

Osoby uposażone, które nie wymagają oznaczenia imiennego w umowie ubezpieczenia to np. dzieci (również poczęte, ale jeszcze nienarodzone przed wypadkiem ubezpieczeniowym), małżonka/małżonek, rodzeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do chociażby rozwodu, wypłata świadczenia może zostać utrudniona, bo formalnie osoba uposażona nie będzie już żoną/mężem osoby ubezpieczonej. Jeśli ubezpieczyciel nie będzie w stanie ustalić, komu należy się świadczenie, zostanie ono przekazane do depozytu sądowego.

5. Do umowy ubezpieczenia można wprowadzić dodatkowe warunki, np. osobą uposażoną może być żona lub mąż, ale po ich śmierci jedynym uposażonym może zostać dziecko.

6. Suma ubezpieczenia, którą otrzyma w części lub całości osoba uposażona, nie jest elementem spadku po ubezpieczonym.

7. Osobę uposażoną można dowolnie zmieniać w trakcie okresu ubezpieczeniowego.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo