Oświadczenie sprawcy kolizji/wypadku
Oświadczenie sprawcy wypadku to potoczna nazwa Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym. Formularz wspólnego zgłoszenia szkody powinno się wypełnić, np. po stłuczce parkingowej czy kolizji, aby ułatwić zakładom ubezpieczeń likwidację zniszczeń. Kierowca powinien mieć przy sobie przynajmniej jedno oświadczenie. Uwaga: wypełnienie dokumentu nie jest jednoznaczne z przyznaniem się do odpowiedzialności za zdarzenie. Formularz jest potrzebny do potwierdzenia faktów i tożsamości stron. Dzięki niemu likwidacja roszczeń może przebiec szybciej.
Czy oświadczenie sprawcy kolizji/wypadku można napisać samodzielnie?
Oczywiście, że tak, ale gotowy formularz jest lepszym rozwiązaniem. Dzięki wzorowi oświadczenia o zdarzeniu drogowym obie strony doskonale wiedzą, które informacje są potrzebne do likwidacji szkody. Spisując notatkę na czystej kartce, kierowcy mogą o czymś zapomnieć i niechcący utrudnić analizę zdarzenia.
Ambroży został poszkodowany w stłuczce, wyjeżdżając z parkingu osiedlowego. Kierowcy nie mieli przy sobie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Sprawca przyznał się do winy, a Ambroży się spieszył, więc tym bardziej nie chciał wzywać policji. Mężczyźni spisali oświadczenie na kartce wyrwanej z notesu, Ambroży zrobił zdjęcia ze stłuczki. Po wysłaniu pakietu informacji ubezpieczycielowi okazało się, że brakuje m.in. numeru polisy ubezpieczeniowej sprawcy i danych z jego prawa jazdy, a opis okoliczności jest dość lakoniczny. Konieczne było uzupełnianie informacji.
Co powinno zawierać oświadczenie o zdarzeniu drogowym?
- Datę, godzinę i miejsce zdarzenia.
- Informację o ewentualnych osobach rannych i stratach materialnych innych niż pojazdy.
- Dane świadków (jeśli są): imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów.
- Dane o pojazdach (marka i model, typ, numer rejestracyjny, kraj rejestracji).
- Dane osób ubezpieczonych według dowodu rejestracyjnego/polisy (imię i nazwisko, pełny adres, numer telefonu lub e-mail).
- Dane kierujących pojazdami (jak w przypadku osób ubezpieczonych plus numer prawa jazdy, kategoria i data ważności uprawnień).
- Dane zakładów ubezpieczeń i polisy OC plus ewentualnie AC. W przypadku szkody za granicą trzeba podać informację o Zielonej Karcie (jeśli w kraju zdarzenia jest wymagana).
- Opis widocznych uszkodzeń pojazdu.
- Opis okoliczności zdarzenia.
- Opcjonalnie rysunki, na których można zaznaczyć uszkodzenia samochodów. Przyda się także szkic zdarzenia drogowego.
- Dodatkowe uwagi.
- Podpisy kierujących pojazdami biorącymi udział w zdarzeniu.