PBUK

PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jest organizacją zrzeszającą firmy ubezpieczeniowe, które sprzedają obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne w Polsce. Poza tym PBUK odgrywa rolę ośrodka informacji, organu odszkodowawczego i Biura Narodowego, które reprezentuje Polskę w Systemie Zielonej Karty od 1996 roku.

Zadania PBUK

Zakres pracy PBUK, odpowiedzialności i struktura Biura są określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Do zadań PBUK należy m.in.:

  1. Wystawianie dokumentów ubezpieczeniowych, które są ważne w innych państwach, np. Zielonej Karty.
  2. Zawieranie z zagranicznymi biurami narodowymi umów, które dotyczą wzajemnego uznawania dokumentów ubezpieczeniowych, np. Zielonych Kart, a także zaspokajania roszczeń związanych z międzynarodowym ruchem pojazdów mechanicznych.
  3. Określanie zasad, wzorów i trybu dystrybucji dokumentów ubezpieczeń granicznych i prowadzenie ich ewidencji.
  4. Gromadzenie i udostępnianie informacji o zagranicznych zakładach ubezpieczeń i ich korespondentach ustanowionych w Polsce, a także o reprezentantach ds. roszczeń polskich ubezpieczycieli za granicą.
  5. Organizacja likwidacji lub likwidowanie szkód spowodowanych w Polsce i za granicą w przypadkach określonych w art. 123 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Szczegółowe zasady likwidacji szkód i wypłat odszkodowań są określone w kolejnych artykułach ustawy.

Czy możesz zgłosić szkodę do PBUK?

W przypadku zdarzeń drogowych w Polsce, których sprawcami są kierowcy pojazdów zarejestrowanych na terenie EOG, Andory, Serbii:

  • jeśli wiesz, w której firmie ubezpieczeniowej jest ubezpieczony sprawca, możesz skorzystać z wyszukiwarki korespondentów na stronie PBUK, aby znaleźć przedstawiciela w Polsce. Przykładowo: polskim korespondentem hiszpańskiego CLICK Seguros jest Compensa, a norweskiego Gjensidige Forsikring – Uniqa. Jeśli brakuje korespondenta wybranego przez Ciebie biura, zgłoś szkodę do PZU lub Warty, które są agentami PBUK,
  • jeśli nie znasz nazwy zagranicznego ubezpieczyciela sprawcy, zgłoś szkodę do PZU lub Warty.

Uwaga: jeśli kierowca pojazdu ma ubezpieczenie graniczne, skontaktuj się z zakładem ubezpieczeń, które je wystawił. Jeśli jest nieaktualne, zgłoś szkodę do UFG za pośrednictwem dowolnej firmy ubezpieczeniowej, która sprzedaje obowiązkowe OC komunikacyjne.

Jeśli do zdarzenia doszło za granicą, skorzystaj z formularza na stronie PBUK. Podaj kraj wypadku i kraj rejestracji pojazdu sprawcy, aby otrzymać instrukcję postępowania.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w sierpniu to 212 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo