Podwójne ubezpieczenie

Podwójne ubezpieczenie powstaje, jeśli właściciel samochodu ma co najmniej dwa ubezpieczenia OC tego samego pojazdu w różnych firmach ubezpieczeniowych. Do podwojenia ubezpieczenia dochodzi najczęściej, gdy osoba ubezpieczona zapomina wypowiedzieć OC w jednej firmie i podpisuje umowę z kolejną, podczas gdy pierwsze OC przedłuża się automatycznie. Na szczęście jedno z ubezpieczeń można wówczas wypowiedzieć.

Kiedy powstaje podwójne ubezpieczenie?

Kiedy właściciel ubezpieczonego pojazdu zapomina wypowiedzieć umowę OC w dotychczasowym zakładzie ubezpieczeń i kupuje OC w innej firmie.

Taka osoba orientuje się w pomyłce, kiedy otrzymuje wezwanie do zapłaty. Na szczęście może zrezygnować z jednego OC, płacąc tylko za wykorzystany okres ochrony. Tutaj możesz pobrać darmowy wzór wypowiedzenia OC, w którym należy zaznaczyć, że wypowiedzenie następuje z powodu zawarcia umowy ubezpieczenia z innym towarzystwem.

Przykład

Stefan kupił ubezpieczenie OC auta na kolejny rok w nowej firmie w ostatnim dniu umowy dotychczasowego OC. Był przekonany, że wysłał zeskanowane wypowiedzenie do poprzedniego ubezpieczyciela, więc zdziwił się, kiedy dostał wezwanie do zapłaty dwa tygodnie później. Okazało się, że nie wysłał rezygnacji, bo przez pomyłkę została w wersjach roboczych w skrzynce e-mailowej. Stefan zapłacił za dwa tygodnie automatycznie przedłużonej ochrony w pierwszej firmie i kontynuował nowe ubezpieczenie OC.

Kiedy nowy właściciel używanego samochodu zapomni, że kupił auto z aktualnym OC.

Chociaż zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać nabywcy wszystkie dokumenty dotyczące ubezpieczenia, zdarza się, że nie robi tego mimo obietnic, ciągle przeciągając przekazanie polisy. Nieświadomi kierowcy kupują tak naprawdę zbędne OC od razu po zakupie używanego samochodu, zamiast poczekać, aż OC wcześniejszego właściciela wygaśnie. Ewentualnie można samodzielnie sprawdzić w UFG, czy auto jest na pewno ubezpieczone. Oczywiście umowę OC poprzedniego właściciela można wypowiedzieć w dowolnym momencie po nabyciu auta.

Czy można mieć podwójne ubezpieczenie dobrowolne auta?

Nie, bo odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia majątkowego nie może być wyższe od wartości poniesionej szkody, czyli nie można otrzymać kilku odszkodowań z różnych autocasco. 

Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń osobowych. Można mieć np. pakiet OC + NNW w jednej firmie i pakiet AC + NNW w innym zakładzie ubezpieczeń, o ile przewidują to oferty. Wtedy osoba ubezpieczona może otrzymać odszkodowanie z obu NNW plus z OC sprawcy wypadku.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Monisia opinia o Mubi.pl

Świetne! Cena pakietu OC + AC wyszła mi prawie taka jak OC rok temu :) Jestem bardzo zadowolona

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Oliwka Górska opinia o Mubi.pl

Super, Pani z infolinii pomogla mi w wyborze. na duzy +. Polecam O.G.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo