Podwójne ubezpieczenie

Podwójne ubezpieczenie powstaje, jeśli właściciel samochodu ma co najmniej dwie polisy OC tego samego pojazdu w różnych firmach. Do podwójnej ochrony dochodzi najczęściej, gdy osoba ubezpieczona zapomina wypowiedzieć OC w jednej firmie i podpisuje umowę z kolejną, podczas gdy pierwsza polisa przedłuża się automatycznie. Na szczęście jedno z ubezpieczeń można wówczas wypowiedzieć.

Kiedy powstaje podwójne ubezpieczenie?

Kiedy właściciel ubezpieczonego pojazdu zapomina wypowiedzieć umowę OC w dotychczasowym zakładzie ubezpieczeń i kupuje polisę w innej firmie.

Taka osoba orientuje się w pomyłce, kiedy otrzymuje wezwanie do zapłaty. Na szczęście może zrezygnować z jednego OC, płacąc tylko za wykorzystany okres ochrony. Tutaj możesz pobrać darmowy wzór wypowiedzenia OC, w którym należy zaznaczyć, że wypowiedzenie następuje z powodu zawarcia umowy ubezpieczenia z innym towarzystwem.

Przykład

Stefan kupił ubezpieczenie OC auta na kolejny rok w nowej firmie w ostatnim dniu umowy dotychczasowego OC. Był przekonany, że wysłał zeskanowane wypowiedzenie do poprzedniego ubezpieczyciela, więc zdziwił się, kiedy dostał wezwanie do zapłaty dwa tygodnie później. Okazało się, że nie wysłał rezygnacji, bo przez pomyłkę została w wersjach roboczych w skrzynce e-mailowej. Stefan zapłacił za dwa tygodnie automatycznie przedłużonej ochrony w pierwszej firmie i kontynuował nowe ubezpieczenie OC.

Kiedy nowy właściciel używanego samochodu zapomni, że kupił auto z aktualnym OC.

Chociaż zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać nabywcy wszystkie dokumenty dotyczące ubezpieczenia, zdarza się, że nie robi tego mimo obietnic, ciągle przeciągając przekazanie polisy. Nieświadomi kierowcy kupują tak naprawdę zbędne OC od razu po zakupie używanego samochodu, zamiast poczekać, aż OC wcześniejszego właściciela wygaśnie. Ewentualnie można samodzielnie sprawdzić w UFG, czy auto jest na pewno ubezpieczone. Oczywiście umowę OC poprzedniego właściciela można wypowiedzieć w dowolnym momencie po nabyciu auta.

Czy można mieć podwójne ubezpieczenie dobrowolne auta?

Nie, bo odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia majątkowego nie może być wyższe od wartości poniesionej szkody, czyli nie można otrzymać kilku odszkodowań z różnych autocasco. 

Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń osobowych. Można mieć np. pakiet OC + NNW w jednej firmie i pakiet AC + NNW w innym zakładzie ubezpieczeń, o ile przewidują to oferty. Wtedy osoba ubezpieczona może otrzymać odszkodowanie z obu NNW plus z OC sprawcy wypadku.