Pomieszczenie przynależne

Pomieszczenie przynależne do ubezpieczonego mieszkania to np. piwnica, strych, suszarnia, pralnia, komórka lokatorska i inne pomieszczenie w budynku wielorodzinnym, które jest użytkowane wyłącznie przez właściciela i/lub lokatorów nieruchomości. Jest jej częścią składową, ale nie musi do niej bezpośrednio przylegać. W ubezpieczeniu domu pomieszczenie przynależne to np. garaż wolnostojący, który znajduje się na posesji. Nie jest bezpośrednio połączony z domem, ale leży w granicach miejsca ubezpieczenia.

Jak działa ubezpieczenie pomieszczenia przynależnego?

Pomieszczenie przynależne i przechowywane w nim mienie, zarówno stałe elementy, jak i ruchomości, jest chronione na wypadek wybranych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem itp. To pomieszczenie zostaje zwykle automatycznie objęte ochroną po zakupie ubezpieczenia mieszkania lub domu. Zakład ubezpieczeń może wprowadzić limit odpowiedzialności za szkody powstałe w pomieszczeniu przynależnym

Przykład

Mienie ruchome w mieszkaniu jest ubezpieczone na wypadek kradzieży z włamaniem do 50 000 zł. W przypadku kradzieży ruchomości z pomieszczenia przynależnego, maksymalna odpowiedzialność ubezpieczyciela może być niższa i wynosić np. 20% sumy ubezpieczenia ruchomości, czyli w tej sytuacji 10 000 zł. Firma może ustanowić także ograniczenie odpowiedzialności na konkretną kwotę, np. 15 000 zł.

Również zakres ochrony mienia przechowywanego np. w piwnicy może być odmienny w porównaniu do zakresu ochrony ruchomości w części mieszkalnej.

Przykład

Z ochrony w pomieszczeniu przynależnym mogą być wykluczone takie ruchomości, jak przedmioty wartościowe, sprzęt fotograficzny, komputerowy, elektroniczny, audiowizualny, a nawet urządzenia gospodarstwa domowego. W piwnicy i innych pomieszczeniach może nie obowiązywać pomoc w ramach home assistance.

Ubezpieczyciel może wymagać odpowiedniego zabezpieczenia drzwi prowadzących do pomieszczenia przynależnego, np. zamka wielozastawkowego. Odszkodowanie może nie zostać wypłacone, jeśli włamywacz wybije szybę w drzwiach i bez użycia klucza otworzy zamek lub zasuwkę, sięgając ręką przez powstałą dziurę. Istotny jest również stan techniczny okien i innych otworów oszklonych w mających zostać objęte ubezpieczeniem pomieszczeniach przynależnych.

Czy miejsce parkingowe jest pomieszczeniem przynależnym?

LINK4 w OWU Dom zalicza miejsce parkingowe w garażu podziemnym do pomieszczeń przynależnych i definiuje je jako położone w garażu wielostanowiskowym w budynku, w którym znajduje się ubezpieczone mieszkanie, lub w innym budynku – wtedy jest przedmiotem odrębnej własności. Firma podkreśla, że miejsce parkingowe może służyć wyłącznie osobom zamieszkującym ubezpieczoną nieruchomość. Z kolei Allianz klasyfikuje miejsce garażowe jako lokal gospodarczy, który musi znajdować się w tym samym budynku, co ubezpieczone mieszkanie i przynależeć do niego.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo