Pożar

Ubezpieczenie nieruchomości zapewnia ochronę na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych, dzięki czemu możesz otrzymać odszkodowanie za utracone w pożarze mienie, zarówno elementy stałe (np. armaturę łazienkową), jak i ruchomości domowe (np. sprzęt elektroniczny). Jeśli cały dom spłonie i nie będzie nadawać się do użytku, odszkodowanie ułatwi Ci zakup nowego lokum. Jeżeli stracisz w pożarze mieszkanie na kredyt, który jeszcze spłacasz, odszkodowanie zostanie przekazane bankowi.

Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości na wypadek pożaru?

Ochrona na wypadek pożaru jest zawarta w ubezpieczeniu od ognia i innych zdarzeń losowych, które obejmuje ponadto m.in.:

 • silny wiatr, 
 • deszcz nawalny, 
 • grad, 
 • pękanie mrozowe, 
 • przepięcie, 
 • wybuch, 
 • napór śniegu, 
 • upadek drzew, 
 • akty wandalizmu. 

Dokładny zakres ochrony jest zależny od firmy ubezpieczeniowej. Podstawowa wersja polisy zawsze zawiera ochronę na wypadek pożaru, z kolei ubezpieczenie na wypadek zalania lub przepięcia może wymagać opłacenia dodatkowej składki.

Ubezpieczenie na wypadek pożaru może dotyczyć:

 • domu i mieszkania oddanych do użytkowania lub w budowie, 
 • stałych elementów, 
 • ruchomości domowych, 
 • budowli na posesji, 
 • garażu wolnostojącego, 
 • domku letniskowego, 
 • przedmiotów wartościowych,
 • rzeczy używanych do prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania. 

Firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania, jeżeli szkoda powstała wskutek nieprzestrzegania przepisów budowlanych i przepisów o ochronie przeciwpożarowej.

Właściciele budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego mają ustawowy obowiązek ubezpieczenia ich od pożaru i innych zdarzeń losowych, których lista jest podana w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Ubezpieczenie domu murowanego a domu drewnianego na wypadek pożaru

Cena ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych jest w dużej mierze zależna od konstrukcji budynku. Budynek drewniany generuje droższą polisę ze względu na wyższe ryzyko ubezpieczeniowe. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Jeśli w budynku wybuchnie pożar, ogień będzie rozprzestrzeniać się o wiele szybciej w domu z drewnianą konstrukcją. Generali podaje, że budynki drewniane to takie, które mają elementy nośne wykonane z drewna lub takie, których część drewniana stanowi więcej niż 50%. Konstrukcją drewnianą jest także tzw. szachulec, czyli ściana szkieletowa, której drewniana rama ma wypełnienie gliniano-słomiane lub gliniano-trzcinowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego na wypadek pożaru?

Od 76 zł do 824 zł kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego od ognia w Generali. Rozszerzenie podstawowej polisy zapewnia ochronę domku na wypadek pożaru, uderzenia pioruna, implozji, upadku statku powietrznego. Tak szerokie widełki cenowe wynikają z różnic w konstrukcji budynku i wysokości sumy ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia Cena ubezpieczenia domku letniskowego drewnianego Cena ubezpieczenia domku letniskowego murowanego
20 000 zł 110 zł 76 zł
30 000 zł 165 zł 114 zł
50 000 zł 275 zł 190 zł
70 000 zł 384 zł 266 zł
100 000 zł 549 zł 380 zł
150 000 zł 824 zł 570 zł
Opracowanie własne na podstawie kalkulatora ubezpieczeń Generali. Aktualizacja danych: 31.05.2020

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w sierpniu to 212 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo