Przejęcie wraku samochodu

Do przejęcia wraku samochodu od jego właściciela przez firmę ubezpieczeniową może dojść po szkodzie całkowitej, kiedy właściciel pojazdu otrzymuje odszkodowanie z OC sprawcy lub swojego AC równe wartości pojazdu pomniejszonej o wartość wraku. Przejęcie wraku samochodu przez zakład ubezpieczeń nie jest obowiązkowe, ale właściciel pojazdu może o to poprosić. Pomoc ubezpieczyciela w pozbyciu się wraku jest rekomendowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Art. 4 ust. 8 pkt 3 Ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej podaje, że przejmowanie i zbywanie przedmiotów lub praw nabytych przez zakład ubezpieczeń w związku z wykonywaniem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej, należy do czynności ubezpieczeniowych. Do wspomnianych w tym przepisie przedmiotów zaliczają się jak najbardziej wraki samochodów.

Na czym polega przejęcie wraku samochodu przez ubezpieczyciela?

Kiedy właściciel wraku samochodu otrzyma odszkodowanie za szkodę całkowitą pomniejszoną o wartość wraku, ma jeszcze jedno zadanie. Jeśli nie chce na własną rękę podjąć próby naprawy auta – o ile teoretycznie jest to możliwe – powinien zezłomować wrak samochodu w legalnej stacji demontażu. W praktyce nie jest zalecane wprowadzanie do ruchu drogowego powypadkowego samochodu, który może stanowić zagrożenie.

Jeśli właściciel wraku nie chce się zajmować kasacją auta osobiście, może poprosić ubezpieczyciela o przejęcie wraku lub pomoc w jego sprzedaży, np. na części. Firma ubezpieczeniowa może zaoferować klientowi zakup samochodu za cenę równą wcześniej przedstawionej wycenie wraku lub wskazać podmiot, który nabędzie wrak za taką samą kwotę. Czy opłaca się komukolwiek kupować wrak? To zależy od jego stanu. Niektórzy mogą być zainteresowani zdobyciem w ten sposób określonych części zamiennych.

Co zrobić, jeśli firma ubezpieczeniowa odmówi przejęcia wraku? Właściciel samochodu może go albo zezłomować, albo spróbować sprzedać, oferując jako cenę wartość wraku podaną przez firmę ubezpieczeniową. Musi przy tym pamiętać, że legalna umowa kupna-sprzedaży jest niezbędna do obowiązkowego zgłoszenia zmiany właściciela pojazdu. W przeciwnym razie dotychczasowy właściciel będzie wciąż odpowiedzialny za auto, które jako zarejestrowany pojazd musi mieć opłacone OC.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo