Przepięcie

Przepięcie to gwałtowna i krótkotrwała zmiana napięcia w sieci elektrycznej, która powoduje przekroczenie napięcia znamionowego przewidzianego dla wybranego urządzenia bądź instalacji. Przyczyną przepięcia może być m.in. brak dostawy lub dostawa energii elektrycznej o niewłaściwych parametrach czy uderzenie pioruna. Ubezpieczenie na wypadek przepięcia jest elementem ubezpieczenia nieruchomości.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej na wypadek przepięcia

Ubezpieczenie na wypadek przepięcia obejmuje ochroną elementy stałe i mienie ruchome, a szczególnie:

  • sprzęt audiowizualny,
  • sprzęt fotograficzny,
  • sprzęt elektroniczny,
  • sprzęt komputerowy,
  • sprzęt zmechanizowany,
  • urządzenia gospodarstwa domowego.

Ubezpieczyciel nie tylko wypłaca odszkodowanie za uszkodzony lub zniszczony sprzęt, ale również pokrywa koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie, które powstały w związku z przepięciem. Jeśli kupisz home assistance, możesz liczyć również na interwencję elektryka. Koszt przyjazdu i robocizny zostanie uregulowany przez ubezpieczyciela. Ty zapłacisz tylko za materiały i części zamienne do naprawy. 

UWAGA!

Ubezpieczyciel może wyłączyć z ochrony szkody powstałe wskutek przepięcia w żarówkach, lampach, bezpiecznikach, stycznikach, wkładkach topikowych, odgromnikach i innych elementach.

Assistance domu a przepięcie

Jeżeli szkoda wskutek przepięcia powstanie, kiedy będziesz poza domem, zakład ubezpieczeń zorganizuje dla Ciebie i pokryje koszt powrotu do domu (podróż koleją pierwszą klasą lub autobusem). Taką opcję oferuje klientom Allianz – warunkiem jest przebywanie klienta w podróży co najmniej 30 km od ubezpieczonego lokalu (ale tylko w Polsce).

To nie wszystko – jeśli podczas nieobecności lokatorów trzeba będzie zabezpieczyć Twoje sprzęty przed utratą lub uszkodzeniem, Allianz zorganizuje i opłaci koszt profesjonalnej ochrony. Ubezpieczyciel może zająć się również transportem i przechowywaniem sprzętów, które ocalały po wystąpieniu przepięcia, ale trzeba je usunąć z lokalu. Jeśli przepięcie wyrządzi potężne szkody i będziesz potrzebować wsparcia psychologa w tej przygnębiającej sytuacji, koszt wizyty również może zostać pokryty z polisy.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wypadek przepięcia?

Na przykład w LINK4, Generali, Proamie, Unice, PZU, Allianz. W zależności od oferty, ubezpieczenie na wypadek przepięcia może być składnikiem ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych lub być sprzedawane jako dodatkowo płatne rozszerzenie polisy mieszkaniowej. Ochrona na wypadek przepięcia jest świadczona zawsze bez dodatkowych opłat w ubezpieczeniu domu w wariancie all risks, czyli od wszystkich ryzyk.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek przepięcia?

Od kilkunastu do nawet kilkuset złotych może kosztować składka ubezpieczenia na wypadek przepięcia. Przykładowo, w Generali, przy założeniu, że suma tego ubezpieczenia jest najniższa z możliwych i wynosi 5000 zł, składka roczna to zaledwie 25 zł. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym bardziej wzrasta jednak cena polisy.

Suma ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
5000 zł25 zł
7000 zł28 zł
10 000 zł32 zł
20 000 zł56 zł
50 000 zł141 zł
70 000 zł194 zł
100 000 zł273 zł
Dane na podstawie kalkulatora nieruchomości Generali. Aktualizacja danych: 23.09.2021.

Pamiętaj, żeby prawidłowo ocenić wartość stałych elementów i ruchomości. Jeśli suma ubezpieczenia będzie za niska w stosunku do realnej wartości mienia, dojdzie do niedoubezpieczenia, czyli dostaniesz za małe odszkodowanie. Jeśli podasz za wysoką sumę ubezpieczenia, zapłacisz wyższą składkę, a ubezpieczyciel i tak wypłaci Ci kwotę adekwatną do rzeczywistej wartości sprzętów uszkodzonych wskutek przepięcia.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 200 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo