Regres ubezpieczeniowy

Regres ubezpieczeniowy to rodzaj roszczenia zwrotnego firmy ubezpieczeniowej lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w stosunku do sprawcy szkody. Towarzystwo ubezpieczeniowe lub UFG mogą domagać się zwrotu części lub całości wypłaconego odszkodowania w sytuacjach określonych w art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Wezwanie do zapłaty może dostać zarówno sprawca – osoba kierująca pojazdem – jak i właściciel pojazdu, nawet jeśli nie przebywał w nim w chwili wystąpienia szkody.

Kiedy możesz otrzymać wezwanie do zapłaty z tytułu regresu ubezpieczeniowego?

  • Po ucieczce z miejsca zdarzenia.
  • Jeśli kierujesz pojazdem, nie mając uprawnień – poza sytuacjami, w których chodzi o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo pościg za przestępcą bezpośrednio po popełnieniu przez niego przestępstwa.
  • Po spowodowaniu szkody w związku ze wcześniejszym spożyciem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych itp.
  • Jeżeli wyrządzisz szkodę celowo.
  • Jeśli szkoda została spowodowana samochodem pochodzącym z przestępstwa – zakład ubezpieczeń może wymagać zwrotu odszkodowania od złodzieja, który ukradł Twój samochód, a podczas ucieczki spowodował nim kolizję lub wypadek.
Przykład

Mateusz wyjeżdżał spod kamienicy i niechcący wjechał tyłem w samochód zaparkowany obok. Spanikował i czym prędzej odjechał z miejsca zdarzenia, myśląc, że nikt go nie zauważył. Co prawda teren nie był monitorowany, ale sąsiadka z parteru widziała zajście przez okno i spisała numery rejestracyjne Mateusza, a potem podała je poszkodowanemu sąsiadowi. W efekcie Mateusz dostał wezwanie do zapłaty od swojego ubezpieczyciela.

Czy można odwołać się od regresu ubezpieczeniowego?

Tak, możesz odwołać się od regresu ubezpieczeniowego w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty. Sprawca szkody może wnioskować o całkowite lub częściowe umorzenie kary, rozłożenie należności na raty lub przesunięcie terminu spłaty. Powodem może być np. trudna sytuacja materialna, majątkowa lub życiowa, ale musi ona zostać solidnie udokumentowana. Wniosek i regulamin odwoływania się od regresu są dostępne tutaj.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Marta W. opinia o Mubi.pl

Prawie trzy stówki w portfelu zostały, takie są różnice. Że ja wcześniej z takiej porównywarki nie korzystałam. Bardzo się cieszę i polecam.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo