Reguła proporcjonalności

Reguła proporcjonalności to specjalna zasada w ubezpieczeniu majątkowym, która ogranicza finansową odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za szkodę. Ma zastosowanie w niedoubezpieczeniu, do którego dochodzi, kiedy suma ubezpieczenia jest niższa od realnej wartości przedmiotu ubezpieczenia. Reguła proporcjonalności pomniejsza odszkodowanie w stopniu, który jest równy stosunkowi sumy ubezpieczenia do rzeczywistej wartości mienia. Najczęściej ustala się współczynnik na poziomie 50%. Ta specyficzna reguła pozwala zmniejszyć składkę ubezpieczeniową, ale skutkuje również niższymi odszkodowaniami, więc może okazać się nieopłacalna w przyszłości.

Jak działa reguła proporcjonalności?

Aby zrozumieć, jak działa reguła proporcjonalności, trzeba zrozumieć mechanizm niedoubezpieczenia. Można go wyjaśnić na podstawie szkody całkowitej. Jeżeli ubezpieczysz domek letniskowy o wartości 50 000 zł na zaledwie 25 000 zł, po unicestwieniu domku wskutek pożaru otrzymasz wspomniane 25 000 zł, co nie pozwoli Ci na odbudowanie takiego samego budynku.

Jak zadziała reguła proporcjonalności w przypadku szkody częściowej?

Wartość mienia ruchomego do ubezpieczenia wynosi 30 000 zł, ale właściciel ruchomości decyduje się na ich ubezpieczenie na maksymalnie 15 000 zł. W ubezpieczeniu nieruchomości ma zastosowanie reguła proporcjonalności o współczynniku 50%. Jeśli doszłoby do szkody, np. zalania mieszkania, wskutek którego wartość szkód w ruchomościach wyniosłaby 8000 zł, ubezpieczyciel wypłaciłby 4000 zł. Dlaczego? Jest to 50% wartości szkody. Tyle samo wynosi niedoubezpieczenie, czyli stosunek sumy ubezpieczenia do wartości mienia w tym przypadku. 

Zalety i wady reguły proporcjonalności

Reguła proporcjonalności umożliwia zmniejszenie składki ubezpieczeniowej. Jednak przed podpisaniem umowy z regułą proporcjonalności warto policzyć, ile wynosi różnica w składce. Jeżeli możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, lepiej ubezpieczyć mienie na sumę równą 100% jego wartości i uzyskać wyższe odszkodowanie. Niestety jednorazowa i niewielka oszczędność może skutkować większą stratą. Jeśli odszkodowanie nie wystarczy np. na sfinansowanie remontu łazienki po zalaniu, właściciel mieszkania będzie musiał wydać więcej niż kilka miesięcy wcześniej na droższe ubezpieczenie. 

Reguła proporcjonalności w OWU

Reguła proporcjonalności musi być zapisana zrozumiale dla klienta w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczeń. Jest to klauzula, na którą klient musi wyrazić zgodę, nie jest bowiem standardowym rozwiązaniem i nie może zostać narzucona przez zakład ubezpieczeń. 

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w sierpniu to 212 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo