Rekalkulacja składki

Rekalkulacja składki to ponowne obliczenie składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem nowych okoliczności, które mają wpływ na zmniejszenie lub zwiększenie ryzyka ubezpieczeniowego, a zarazem powstanie szkody i wypłatę odszkodowania. Osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłaszać wszystkie zmiany – począwszy od adresu zamieszkania po wyposażenie samochodu – które mogą mieć wpływ na wysokość składki.

Rekalkulacja składki po sprzedaży/zakupie używanego pojazdu

Art. 31 ust. 2 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi, że zakład ubezpieczeń może rekalkulować składkę OC, jeśli zmienił się właściciel pojazdu mechanicznego i nie wypowiedział ubezpieczenia kupionego przez poprzedniego właściciela pojazdu.

W rekalkulacji zakład ubezpieczeń uwzględnia zarówno zniżki, jak i zwyżki na OC nabywcy auta, więc od profilu kierowcy zależy, czy nowa składka będzie korzystniejsza od dotychczasowej, czy będzie musiał dopłacić do ubezpieczenia. 

Nowy właściciel może złożyć wniosek o rekalkulację, jeśli np. jest pewien, że ma korzystniejszy profil od sprzedającego, a musi jeszcze opłacić kilka rat za OC.

Przykład

35-letnia Manuela kupiła używany samochód od 25-latka. Podczas rozmowy z chłopakiem dowiedziała się, że sprzedający ma prawo jazdy zaledwie od 2 lat, dostał samochód od ojca, ale sprzedaje auto, bo planuje wyjechać za granicę na jakiś czas. Chłopak poinformował ją, że musi zapłacić jeszcze 3 raty składki do końca ubezpieczenia, jeśli nie chce z niego zrezygnować. Manuela kupiła samochód i poprosiła ubezpieczyciela o przeliczenie składki. Była pewna, że może zapłacić mniej. I tak się stało – całkowita kwota do zapłaty była niższa o 50% – głównie dzięki długiej i bezszkodowej historii jazdy Manueli.

Kiedy składka ubezpieczenia może być rekalkulowana? 

Oprócz sprzedaży samochodu – w każdej sytuacji, która zmienia ryzyko ubezpieczeniowe. 

Składka może się zmienić zarówno po uczciwym zgłoszeniu ubezpieczycielowi nowych informacji przez ubezpieczonego, jak i po szkodzie, kiedy wyjdzie na jaw, że np.:

  • auto było tuningowane, 
  • pojazd był użytkowany do innych celów niż prywatne,
  • samochód był kierowany przez młodego kierowcę, który nie był wcześniej zgłoszony ubezpieczycielowi.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo