Rekalkulacja składki

Rekalkulacja składki to ponowne obliczenie składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem nowych okoliczności, które mają wpływ na zmniejszenie lub zwiększenie ryzyka ubezpieczeniowego, czyli powstania szkody i wypłaty odszkodowania. Osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłaszać wszystkie zmiany - począwszy od adresu zamieszkania po wyposażenie samochodu - które mogą mieć wpływ na wysokość składki.

Rekalkulacja składki po sprzedaży/zakupie używanego pojazdu

Art. 31 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że zakład ubezpieczeń może rekalkulować składkę OC, jeśli zmienił się właściciel pojazdu mechanicznego i nie wypowiedział ubezpieczenia poprzedniego właściciela pojazdu. 

W rekalkulacji zakład ubezpieczeń uwzględnia zarówno zniżki, jak i zwyżki, więc od profilu kierowcy zależy, czy nowa cena OC będzie korzystna, czy będzie musiał dopłacić do ubezpieczenia. 

Nowy właściciel może złożyć wniosek o rekalkulację, jeśli np. jest pewien, że ma korzystniejszy profil od sprzedającego, a musi opłacić kilka rat za OC.

Przykład

35-letnia Manuela kupiła używany samochód od 25-latka. Podczas rozmowy z chłopakiem dowiedziała się, że sprzedający ma prawo jazdy zaledwie od 2 lat, dostał samochód od ojca, ale sprzedaje auto, bo planuje wyjechać za granicę na jakiś czas. Chłopak poinformował ją, że musi zapłacić jeszcze 3 raty składki do końca ubezpieczenia, jeśli nie chce z niego zrezygnować. Manuela kupiła samochód i poprosiła ubezpieczyciela o przeliczenie składki. Była pewna, że może zapłacić mniej. I tak się stało – całkowita kwota do zapłaty była niższa o 50% – głównie dzięki długiej i bezszkodowej historii jazdy Manueli.

Kiedy składka ubezpieczenia może być rekalkulowana? 

Oprócz sprzedaży samochodu – w każdej sytuacji, która zmienia ryzyko ubezpieczeniowe. 

Składka może się zmienić zarówno po uczciwym zgłoszeniu ubezpieczycielowi nowych informacji, jak i po szkodzie, kiedy wyjdzie na jaw, że np.:

  • auto było tuningowane, 
  • pojazd był użytkowany do innych celów, 
  • samochód był kierowany przez młodego kierowcę, który nie był zgłoszony ubezpieczycielowi itp.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 209 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo