Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe to kapitał obowiązkowy dla zakładu ubezpieczeń. Celem rezerw techniczno-ubezpieczeniowych jest zabezpieczenie towarzystwa ubezpieczeniowego przed utratą płynności finansowej wskutek pokrycia wielu zobowiązań w związku z zawartymi umowami. Innymi słowy – opisywane rezerwy umożliwiają np. wypłacenie wielu wysokich odszkodowań z umów ubezpieczeń i zapobiegają niewypłacalności ubezpieczyciela.

Czym są rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe?

Definicję rezerw techniczno-ubezpieczeniowych można znaleźć w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Art. 277 ust. 1 wspomnianej ustawy podaje, że rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe są tworzone dla celów rachunkowości i pokrywają bieżące oraz przyszłe zobowiązania, które wynikają z zawieranych umów ubezpieczenia, umów gwarancji ubezpieczeniowych i umów reasekuracji.

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe obejmują:

  • rezerwę składek, 
  • rezerwę na zwrot składek dla członków,
  • rezerwę ubezpieczeń na życie (także gdy ryzyko lokaty ponosi osoba ubezpieczająca),
  • rezerwy na rabaty i premie dla osób ubezpieczonych,
  • rezerwę na ryzyka niewygasłe,
  • rezerwę na na wyrównanie szkodowości,
  • rezerwę na niewypłacone świadczenia i odszkodowania (także na skapitalizowaną wartość rent),
  • inne rezerwy określone w statucie.

Wysokość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych jest ustalana za pomocą kilku różnych metod – aktuarialnej, indywidualnej, ryczałtowej bądź przez cedentów.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w październiku to 201 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo