Rozbój

Kodeks karny wskazuje, że rozbój to kradzież, do której dochodzi z użyciem przemocy, groźby natychmiastowego jej użycia lub doprowadzenia człowieka do stanu nieprzytomności bądź bezbronności. Czyn taki podlega karze od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. W OWU różnych ubezpieczeń zamiast pojęcia rozboju używa się często terminu rabunek.

Rozbój a rabunek 

Ubezpieczyciele używają zamiennie pojęcia rozbój i rabunek, co oznacza, że ich definicja jest taka sama i opiera się na tej z kodeksu karnego. W OWU autocasco znajdziemy termin “rozbój”. Natomiast w ubezpieczeniach turystycznych i ubezpieczeniach nieruchomości pojawia się hasło “rabunek”.  

W ubezpieczeniach mieszkania i domu można wykupić ochronę przed rabunkiem – na przykład Generali oferuje rozszerzenie pakietu o ubezpieczenie rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia. Więcej na ten temat przeczytasz w wyjaśnieniu pojęcia “rabunek”.

Natomiast w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC występuje pojęcie rozboju w kontekście kradzieży. Autocasco chroni ubezpieczonego od kradzieży pojazdu, która może być kradzieżą rzeczy ruchomej, kradzieżą z włamaniem lub rozbojem.

Przykład

Pani Wioletta podjechała wieczorem pod blok, w którym mieszka. Zaparkowała samochód. Wysiadła z pojazdu. Niespodziewanie zza sąsiedniego auta wyskoczyła zakapturzona postać z nożem, która zażądała oddania kluczyków. Przestraszona Pani Wioletta oddała kluczyki. Złodziej wsiadł do samochodu i odjechał – dokonał rozboju. Ofiara zadzwoniła na policję i do ubezpieczyciela, który wypłacił jej odszkodowania za kradzież pojazdu.