Rozliczenie szkody komunikacyjnej

Rozliczenie szkody komunikacyjnej polega na wycenie uszkodzeń ubezpieczonego pojazdu i wypłacie odszkodowania w określony wcześniej sposób. Szkoda komunikacyjna może zostać rozliczona metodą serwisową (inaczej – warsztatową, bezgotówkową) lub kosztorysową (inaczej – gotówkową).

Rozliczenie szkody komunikacyjnej metodą bezgotówkową

W modelu bezgotówkowym firma ubezpieczeniowa rozlicza się bezpośrednio z warsztatem samochodowym, który naprawia uszkodzony pojazd. Jego właściciel wyraża zgodę na odbiór odszkodowania przez warsztat, podpisując upoważnienie.

Zaletą rozliczania szkody metodą bezgotówkową jest brak czasochłonnego zaangażowania właściciela auta w cały proces. Formalności sprowadzają się do wyboru warsztatu z listy rekomendowanej przez ubezpieczyciela lub zaproponowania innego punktu, udzielenia wspomnianego upoważnienia i odbioru samochodu po naprawie. Jeśli firma ubezpieczeniowa świadczy usługę door-to-door, dostarczeniem pojazdu do warsztatu i odbiorem auta zajmuje się jej pracownik.

Jeśli szkoda jest likwidowana z AC, może się okazać, że właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić brakującą kwotę przed odbiorem auta. Taka sytuacja może zaistnieć, jeśli w umowie AC jest przewidziana amortyzacja części i/lub udział własny.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej metodą kosztorysową

W modelu kosztorysowym odszkodowanie zostaje obliczone na podstawie kosztorysu i zostaje wypłacone właścicielowi pojazdu. Firma ubezpieczeniowa nie wnika, kiedy i za ile szkody zostaną naprawione. Jeżeli kierowca znajdzie warsztat, który wykona usługę taniej, może zachować pozostałą kwotę dla siebie. Nie jest wymagane przedstawianie dokumentów potwierdzających naprawę samochodu.

Ubezpieczyciel tworzy kosztorys, korzystając z systemów eksperckich, które podają m.in.:

  • normy czasowe ustalone przez producenta pojazdu dla napraw,
  • stawkę za roboczogodzinę dla określonych prac,
  • ceny materiałów,
  • ceny części oryginalnych i alternatywnych.

Odszkodowanie może przekroczyć kwotę podaną w kosztorysie, jeśli obie strony uzgodnią rozliczenie szkody na podstawie faktur przedstawionych przez właściciela pojazdu po jego naprawie. Wtedy kierowca musi zgodzić się na oględziny pojazdu w trakcie naprawy lub po niej – takie warunki stawia np. Allianz w wariancie fakturowym AC. Oczywiście zakres napraw musi się zgadzać z wcześniejszymi ustaleniami między klientem a ubezpieczycielem.

W przypadku metody kosztorysowej istnieje ryzyko, że mechanicy wycenią usługi drożej i odszkodowanie od ubezpieczyciela nie wystarczy na naprawę. W takiej sytuacji możesz się odwołać, a nawet wejść na drogę sądową. Pamiętaj jednak, że odszkodowanie może zostać słusznie zaniżone na podstawie zapisów w umowie AC – choćby jeśli w tej wyraziłeś zgodę na amortyzację części i udział własny w szkodzie.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej metodą kosztorysową jest szczególnie korzystne dla osób, które mają znajomego mechanika lub potrafią samodzielnie naprawić niewielkie szkody częściowe.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej z OC sprawcy

W tym przypadku masz do wyboru obie wspomniane metody rozliczenia szkody. Obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej, z którą sprawca szkody ma podpisaną umowę ubezpieczenia OC, jest przywrócenie Twojego pojazdu do stanu sprzed szkody. To oznacza, że rozliczenie powinno uwzględniać naprawę z użyciem części oryginalnych, jeżeli w takie jest wyposażony samochód. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pojazd ma co prawda części oryginalne, ale tak mocno wyeksploatowane, że mają o wiele niższą wartość. Wtedy możliwe jest użycie części zamiennych. Jeśli uszkodzone części w pojeździe nie są oryginalne, w grę wchodzi naprawa wyłącznie na zamiennikach.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej z AC 

Metodę rozliczenia szkody z autocasco wybierasz już przed podpisaniem umowy. W tym momencie warto rozważyć także wykupienie amortyzacji części (czyli ustalenie jej na 0% niezależnie od wieku pojazdu) i udziału własnego (czyli ustalenie go na poziomie 0 zł lub 0%). Dzięki temu odszkodowanie nie zostanie pomniejszone – unikniesz partycypacji w opłaceniu naprawy auta.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej a cena ubezpieczenia autocasco

Im bardziej opłacalne rozliczenie szkody komunikacyjnej, które nie naraża właściciela pojazdu na dodatkowe koszty, tym droższe autocasco. Jeśli właściciel modelowego samochodu nie chciałby partycypować w kosztach naprawy auta po kolizji i wolałby uniknąć zmniejszenia odszkodowania przez amortyzację części, musiałby zapłacić ponad 4 500 zł za pakiet ubezpieczeniowy.

OfertaMetoda rozliczenia szkody komunikacyjnejRodzaj części użytych do naprawyCena ubezpieczeniaInformacje dodatkowe
mtu24.pl – OC, AC Mini, NNW, AssistanceKosztorysCzęści zamienne957 złAutocasco zapewnia ochronę na wypadek szkód powstałych wskutek działania żywiołów. Brak amortyzacji części i udziału własnego.
UNIQA – OC, AC, AssistanceKosztorysCzęści zamienne 1782 złAC Pełne. Obowiązuje udział własny w szkodach wypadkowych – 500 zł, kradzież – 0%, 0% amortyzacji części.
Beesafe – OC, AC, NNW, AssistanceWarsztatCzęści zamienne 2728,95 złAC Pełne. Obowiązuje udział własny w szkodach wypadkowych i przy kradzieży – 500 zł. Brak amortyzacji części.
LINK4 – OC, AC, NNW, AssistanceSerwis autoryzowanyCzęści oryginalne 2959,49 złAC Pełne. Obowiązuje udział własny w szkodach wypadkowych – 500 zł. Brak amortyzacji części.
LINK4 – OC, AC, NNW, AssistanceSerwis autoryzowanyCzęści oryginalne 3270,81 złAC Pełne. Brak udziału własnego i amortyzacji części.
Kalkulacje wykonane za pomocą porównywarki ubezpieczeń Mubi. Aktualizacja danych: 31.10.2023.

Samochód uwzględniony w kalkulacjach to Volkswagen Amarok z 2017 roku, wyposażony w silnik diesla o pojemności 2967 cm3. Dotychczasowy przebieg wynosi 50 000 km, a właściciel auta przejedzie do 20 000 km w ciągu roku. Samochód jest parkowany w garażu przy domu. Właścicielem jest 41-latek z prawem jazdy od 2001 roku i bezszkodową historią ubezpieczenia. Mężczyzna mieszka w Lublinie.