Rozliczenie szkody komunikacyjnej

Rozliczenie szkody komunikacyjnej polega na wycenie uszkodzeń ubezpieczonego pojazdu i wypłacie odszkodowania w określony sposób. Szkoda komunikacyjna może zostać rozliczona metodą serwisową (inaczej – warsztatową, bezgotówkową) lub kosztorysową (inaczej – gotówkową).

Rozliczenie szkody komunikacyjnej metodą bezgotówkową

W modelu bezgotówkowym firma ubezpieczeniowa rozlicza się bezpośrednio z warsztatem samochodowym, który naprawia uszkodzony pojazd. Jego właściciel wyraża zgodę na odbiór odszkodowania przez warsztat, podpisując upoważnienie.

Zaletą rozliczania szkody metodą bezgotówkową jest brak czasochłonnego zaangażowania właściciela auta w cały proces. Formalności sprowadzają się do wyboru warsztatu z listy rekomendowanej przez ubezpieczyciela lub zaproponowania innego punktu, udzielenia wspomnianego upoważnienia i odbioru samochodu po naprawie. Jeśli firma ubezpieczeniowa świadczy usługę door-to-door, dostarczeniem pojazdu do warsztatu i odbiorem auta zajmuje się pracownik. 

Jeśli szkoda jest likwidowana z AC, może się okazać, że właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić brakującą kwotę przed odbiorem auta. Taka sytuacja może zaistnieć, jeśli w umowie AC jest przewidziana amortyzacja części i/lub udział własny.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej metodą kosztorysową

W modelu kosztorysowym odszkodowanie zostaje obliczone na podstawie kosztorysu i zostaje wypłacone właścicielowi pojazdu. Firma ubezpieczeniowa nie wnika, kiedy i za ile szkody zostaną naprawione. Jeżeli kierowca znajdzie warsztat, który wykona usługę taniej, może zachować pozostałą kwotę dla siebie. Nie jest wymagane przedstawianie dokumentów potwierdzających naprawę samochodu.

Ubezpieczyciel tworzy kosztorys, korzystając z systemów eksperckich, które podają m.in.:

  • normy czasowe ustalone przez producenta pojazdu dla napraw,
  • stawkę za roboczogodzinę dla określonych prac,
  • ceny materiałów,
  • ceny części oryginalnych i alternatywnych.

Odszkodowanie może przekroczyć kwotę podaną w kosztorysie, jeśli obie strony uzgodnią rozliczenie szkody na podstawie faktur przedstawionych przez właściciela pojazdu po jego naprawie. Wtedy kierowca musi zgodzić się na oględziny pojazdu w trakcie naprawy lub po niej – takie warunki stawia np. Allianz. Oczywiście zakres napraw musi się zgadzać z wcześniej ustalonym między klientem a ubezpieczycielem.

W przypadku metody kosztorysowej istnieje ryzyko, że mechanicy wycenią usługi drożej i odszkodowanie od ubezpieczyciela nie wystarczy na naprawę. W takiej sytuacji możesz się odwołać, a nawet wejść na drogę sądową. Jednak odszkodowanie może zostać słusznie zaniżone – jeśli w umowie AC wyrażono zgodę na amortyzację części i udział własny w szkodzie.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej metodą kosztorysową jest korzystne dla osób, które mają znajomego mechanika lub potrafią samodzielnie naprawić niewielkie szkody częściowe.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej z OC sprawcy

W tym przypadku masz do wyboru obie wspomniane metody rozliczenia szkody. Obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej, z którą sprawca szkody ma podpisaną umowę ubezpieczenia OC, jest przywrócenie Twojego pojazdu do stanu sprzed szkody. To oznacza, że rozliczenie powinno uwzględniać naprawę z użyciem części oryginalnych, jeżeli w takie jest wyposażony samochód. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pojazd ma co prawda części oryginalne, ale tak mocno wyeksploatowane, że mają o wiele niższą wartość. Wtedy możliwe jest użycie części zamiennych. Jeśli uszkodzone części w pojeździe nie są oryginalne, w grę wchodzi naprawa wyłącznie na zamiennikach.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej z AC 

Metodę rozliczenia szkody z autocasco wybierasz już przed podpisaniem umowy. W tym momencie warto rozważyć także wykupienie amortyzacji części (czyli ustalenie jej na 0% niezależnie od wieku pojazdu) i udziału własnego (czyli ustalenie go na poziomie 0 zł). Dzięki temu odszkodowanie nie zostanie pomniejszone – unikniesz partycypacji w opłaceniu naprawy auta.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej a cena ubezpieczenia autocasco

Im bardziej opłacalne rozliczenie szkody komunikacyjnej, które nie naraża właściciela pojazdu na dodatkowe koszty, tym droższe autocasco. Jeśli właściciel modelowego samochodu nie chciałby partycypować w kosztach naprawy auta po kolizji i wolałby uniknąć zmniejszenia odszkodowania przez amortyzację części, musiałby zapłacić ponad 3700 zł za pakiet ubezpieczeniowy.

Oferta Metoda rozliczenia szkody komunikacyjnej Rodzaj części użytych do naprawy Cena ubezpieczenia Informacje dodatkowe
mtu24.pl – OC, AC Mini, NNW, AssistanceKosztorys Części zamienne808 zł Autocasco zapewnia ochronę na wypadek szkód powstałych wskutek żywiołów. Brak amortyzacji części i udziału własnego.
Aviva – OC, AC, NNW, Assistance Serwis autoryzowany Części oryginalne2404 zł AC chroni na wypadek szkód częściowych, całkowitych i kradzieży auta. Obowiązuje udział własny – 500 zł. Brak amortyzacji części.
LINK4 – OC, AC, NNW, AssistanceKosztorys Części zamienne2 270,85 zł AC chroni na wypadek szkód częściowych, całkowitych i kradzieży auta. Udział własny wynosi 500 zł w szkodach wypadkowych, amortyzacja – 45%.
LINK4 – OC, AC, NNW, AssistanceKosztorys Części zamienne 2 520,42 zł Brak amortyzacji części. Udział własny – 500 zł w szkodach wypadkowych.
LINK4- OC, AC, NNW, Assistance Serwis autoryzowany Części oryginalne 3 056,54 zł Brak amortyzacji części. Udział własny – 500 zł w szkodach wypadkowych.
LINK4 – OC, AC, NNW, Assistance Serwis autoryzowany Części oryginalne3 761,56 zł Brak amortyzacji części i udziału własnego.
Kalkulacje wykonane za pomocą porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl. Aktualizacja danych: 19.02.2021

Samochód uwzględniony w kalkulacjach to Volkswagen Amarok z 2016 roku, wyposażony w silnik diesla o pojemności 2967 cm3. Dotychczasowy przebieg wynosi 50 000 km, a właściciel auta przejedzie do 20 000 km w ciągu roku. Samochód jest parkowany w garażu przy domu. Właścicielem jest 41-latek z prawem jazdy od 2001 roku i bezszkodową historią ubezpieczenia. Mężczyzna mieszka w Lublinie.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 200 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo