Ryzyko ubezpieczeniowe jest związane z przedmiotem ubezpieczenia. Przykładowo: w ubezpieczeniu autocasco all risks (czyli od wszystkich ryzyk) oznacza zdarzenie, które nie jest jasno wyłączone spod ochrony finansowej ubezpieczyciela w umowie. Ryzyko ubezpieczeniowe można rozumieć jako prawdopodobieństwo wystąpienia szkody osobowej lub materialnej, za którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie klientowi. Im większe ryzyko, tym wyższa składka.
Każdy zakład ubezpieczeń ma własne algorytmy, które wykorzystuje do obliczenia ryzyka ubezpieczeniowego na podstawie danych klientów i statystyk. W zależności od nich ryzyko rośnie lub maleje. Dlatego kierowcy będący właścicielami identycznych samochodów mogą opłacać różne składki OC i AC. Mimo że ubezpieczają te same pojazdy, na poziom ryzyka w obu przypadkach wpływa profil kierowcy, który może być potencjalnym sprawcą kosztownych szkód.
23-letni Mateusz z prawem jazdy od 2 lat i 35-letnia Sylwia z prawem jazdy od 12 lat ubezpieczają ten sam model samochodu. Mimo że oboje mają bezszkodową historię jazdy, Sylwia zapłaci wielokrotnie mniej od Mateusza. Chłopak należy do grupy młodych kierowców, którzy statystycznie powodują najwięcej wypadków, a poza tym ma małe doświadczenie jako kierowca. W efekcie ryzyko ubezpieczeniowe w przypadku Mateusza jest wyższe.
Czynniki mające wpływ na poziom ryzyka ubezpieczeniowego można podzielić na kilka kategorii.
1. Czynniki związane z pojazdem, czyli marka, model, pojemność silnika, planowany przebieg w km w ciągu najbliższych 12 miesięcy, miejsce parkowania, wyjazdy za granicę, okres eksploatacji.
2. Czynniki związane z kierowcą, czyli wiek, data urodzenia, data uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, stan cywilny, dopuszczanie do pojazdu kierowcy poniżej 26. roku życia.
3. Czynniki związane z historią ubezpieczeniową, czyli liczba zgłoszonych szkód, okres bezszkodowej jazdy, korzystanie ze zniżek współwłaściciela samochodu.
Ryzyko ubezpieczeniowe i składka rosną, jeżeli np.:
21-letni warszawiak z prawem jazdy od 11 miesięcy, jedną wyrządzoną szkodą, będący właścicielem samochodu marki BMW z dużą pojemnością silnika, nie mający współwłaściciela pojazdu i parkujący auto w niestrzeżonym miejscu to przepis na dużą składkę ubezpieczeniową.
Ryzyko ubezpieczeniowe i składka maleją, jeżeli np.:
56-letni prudniczanin z prawem jazdy od 25 lat, który ma samochód marki Dacia z małą pojemnością silnika i bezszkodową historię jazdy, może liczyć na wyjątkowo niską cenę ubezpieczenia OC, nawet poniżej 400-500 zł.
Porównaj oferty OC AC
Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 202 zł
Ile może kosztować Twoje?
Oblicz OC/ACAnna opinia o Mubi.pl
Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji
Kamil opinia o Mubi.pl
Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.
Iwona K. opinia o Mubi.pl
Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.
Tomek opinia o Mubi.pl
Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.