Składka ubezpieczenia

Składka ubezpieczeniowa to cena ubezpieczenia za określony w umowie okres. Wysokość składki ubezpieczenia jest zależna od różnych czynników, a sposób i termin jej zapłaty jest uzgadniany między klientem a zakładem ubezpieczeń.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest zależna zarówno od zakresu ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie, jak i ryzyka ubezpieczeniowego, czyli prawdopodobieństwa wystąpienia szkody, za którą ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. 

Wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego mają takie czynniki, jak:

  • wartość rynkowa ubezpieczanego pojazdu;
  • suma ubezpieczenia;
  • rodzaj ubezpieczenia;
  • marka, model i parametry pojazdu;
  • profil kierowcy, szczególnie jego wiek, data uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, szkodowość itp.

Wpływ na składkę mogą mieć również inne umowy ubezpieczenia zawarte przez klienta w tej samej firmie, bo stali klienci lub osoby ubezpieczające więcej niż jeden samochód w tym samym zakładzie zwykle mogą liczyć na niewielką zniżkę.

Ochrona ubezpieczeniowa a opłacenie składki

W większości OWU możesz przeczytać, że ochrona ubezpieczyciela rozpoczyna się w dniu określonym w umowie, ale nie wcześniej, niż po opłaceniu całości bądź pierwszej raty składki, chyba że strony uzgodniły późniejszy termin zapłaty. 

Jakie są konsekwencje nieopłacenia składki?

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, firma ma prawo wypowiedzieć umowę, jeśli składka nie została opłacona w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty. Dotyczy to zarówno opłacenia składki w całości, jak i pojedynczej raty według harmonogramu.

Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku obowiązkowego OC – nawet mimo braku płatności ze strony klienta, ochrona ubezpieczyciela nie ustaje. Zalegający z płatnością klient może jednak zostać wpisany na listę dłużników i obciążony odsetkami, a jego ubezpieczenie OC nie zostanie przedłużone automatycznie na kolejny rok, co może skutkować karą od UFG.

Zwrot składki ubezpieczeniowej

Jeśli rozwiążesz umowę ubezpieczenia przed dniem określonym jako jej koniec w umowie, przysługuje Ci zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony od dnia wypowiedzenia ubezpieczenia do końca umowy. Zasady zwrotu składki określają art. 41 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, a także OWU danego ubezpieczenia. 

Klienci zakładów ubezpieczeń często pytają, czy należy im się zwrot składki z autocasco w przypadku szkody całkowitej. Tak, mimo że dochodzi do wyczerpania sumy ubezpieczenia, klientowi należy się zwrot kwoty za okres ochrony pozostały do końca umowy. Wysokość zwracanej składki jest niezależna od innych czynników, np. wspomnianego wyczerpania sumy AC.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 140 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo