Sprzęt

Sprzęt to różne ruchomości domowe, które są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania. Dzięki ubezpieczeniu mienia ruchomego możesz otrzymać odszkodowanie, np. kiedy Twój aparat, laptop, telewizor itp. zostaną uszkodzone lub zniszczone wskutek pożaru, zalania i innych zdarzeń losowych. Pomyśl także nad ubezpieczeniem sprzętu na wypadek kradzieży z włamaniem, szczególnie tego, którego wartość wynosi kilka tysięcy złotych. Zwróć również uwagę, czy zakład ubezpieczeń oferuje ochronę na wypadek przepięcia, czyli gwałtownej zmiany napięcia w sieci elektrycznej lub komputerowej. Może być uwzględniona w ubezpieczeniu na wypadek zdarzeń losowych lub proponowana jako dodatkowo płatne rozszerzenie polisy.

Jaki sprzęt jest objęty ochroną w ubezpieczeniu nieruchomości?

  • Medyczny
  • Rehabilitacyjny
  • Elektroniczny
  • Audiowizualny
  • Komputerowy
  • Fotograficzny
  • Instrumenty muzyczne
  • Inne wymienione w OWU

Jeśli wykorzystujesz sprzęt komputerowy do prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu ubezpieczenia, sprawdź, czy ubezpieczyciel obejmuje go ochroną w podstawowym wariancie polisy, czy potrzebne jest opłacenie dodatkowej klauzuli.

Zwróć także uwagę, czy ubezpieczenie sprzętu zawiera ograniczenia odpowiedzialności w zależności od miejsca jego przechowywania.

Przykład

Kamil wrócił z wakacji dość zmęczony podróżą, więc nie za bardzo chciał się rozpakowywać tego samego dnia. Nieopatrznie zostawił torbę ze sprzętem fotograficznym w garażu. Kolejnego dnia po powrocie z pracy zobaczył, że doszło do włamania. Niestety, złodzieje ukradli wspomniany sprzęt. Kamil podczas zgłaszania szkody zorientował się, że nie otrzyma odszkodowania, które wystarczy do kupienia identycznej kamery i akcesoriów, bo firma ubezpieczeniowa ogranicza odpowiedzialność do 10% sumy ubezpieczenia w przypadku kradzieży sprzętu z garażu wolnostojącego, który nie jest budynkiem mieszkalnym.

Przenośny sprzęt, np. aparat, kamera, czytnik e-booków, może być objęty ochroną również jako element bagażu podróżnego, zarówno kiedy odwiedzasz polskie zakątki, jak i spędzasz urlop za granicą. Uwaga: ochrona może nie obowiązywać podczas codziennego przewożenia sprzętu do pracy i z powrotem.

Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu na wypadek przepięcia?

Już od 13 zł w Generali. Cena ochrony na wypadek przepięcia jest zależna od m.in. wartości sprzętu. Zadeklarowana suma ubezpieczenia powinna odpowiadać realnej wartości mienia. Jeżeli masz sprzęt komputerowy o łącznej wartości 9200 zł, nie wybieraj wariantu z limitem do 20 000 zł. Firma ubezpieczeniowa nie wypłaci Ci odszkodowania wyższego niż naprawdę Ci się należy. W takiej sytuacji dochodzi do nadubezpieczenia – wydajesz więcej na ubezpieczenie sprzętu, ale nie zyskujesz dodatkowych korzyści.

Suma ubezpieczenia sprzętu na wypadek przepięciaCena ubezpieczenia sprzętu od przepięcia
5000 zł 13 zł
7000 zł 14 zł
10 000 zł 16 zł
20 000 zł 29 zł
50 000 zł 73 zł
70 000 zł100 zł
100 000 zł140 zł
Opracowanie własne na podstawie kalkulatora ubezpieczeń Generali. Dane nieruchomości: mieszkanie, 62 m2, Legnica, wartość nieruchomości: 192 200 zł, wartość ruchomości domowych: 22 320 zł. Aktualizacja danych: 08.04.2022.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo