Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to górny próg odpowiedzialności finansowej zakładu ubezpieczeń, czyli maksymalna kwota, jaką może otrzymać za szkodę osoba ubezpieczona/poszkodowana. W OC komunikacyjnym masz do czynienia z sumą gwarancyjną, która jest określona ustawowo. W ubezpieczeniach dobrowolnych suma ubezpieczenia jest zależna od wartości pojazdu (np. w autocasco) lub propozycji zakładu ubezpieczeń (np. w NNW dla kierowcy i pasażerów).

Suma ubezpieczenia OC komunikacyjnego

Art. 36 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK podaje, że suma gwarancyjna nie może być niższa niż równowartość w złotych 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. To kwoty na jedno zdarzenie i bez względu na liczbę poszkodowanych. Równowartość w złotych ustala się na podstawie kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu powstania szkody.

Suma ubezpieczenia autocasco

Firma ubezpieczeniowa ustala sumę ubezpieczenia autocasco na podstawie wartości pojazdu w dniu złożenia wniosku o ubezpieczenie. Uwaga: odrębna kwota zostanie ustalona dla, np. fotelików do przewozu dzieci, bagażu podręcznego i wyposażenia dodatkowego.  

Suma ubezpieczenia AC może być: 

  1. stała, czyli równa początkowej wartości pojazdu przez cały okres umowy; 
  2. zmienna, czyli obliczana w dniu wystąpienia szkody – oznacza to, że będzie maleć wraz z upływem czasu i spadkiem wartości pojazdu;
  3. redukcyjna, czyli pomniejszana o odszkodowania wypłacane za szkody częściowe;
  4. odnawialna, czyli pozostanie niezmienna bez względu na liczbę wypłaconych odszkodowań za szkody częściowe.

Wybrana suma autocasco ma wpływ zarówno na wysokość odszkodowania, jak i cenę ubezpieczenia. Z reguły autocasco ze zmienną i redukcyjną sumą może być tańsze od AC z sumą stałą i odnawialną.

Suma ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów

Im wyższa suma ubezpieczenia NNW, tym większe odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu według tabeli zamieszczonej w OWU NNW. Uszczerbek na zdrowiu określany jest procentowo, więc warto wybrać wyższą sumę, aby otrzymać wyższe odszkodowanie, tym bardziej, że różnica w cenie między poszczególnymi wariantami wynosi często kilkadziesiąt złotych.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 140 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo