Szkoda całkowita

Szkoda całkowita powstaje, gdy firma ubezpieczeniowa stwierdza, że koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość w stanie nieuszkodzonym w przypadku likwidacji szkody z OC lub gdy koszt naprawy szkody przekracza 70% wartości auta w stanie nieuszkodzonym w przypadku likwidacji szkody z AC.

Co to jest szkoda całkowita z punktu widzenia prawa?

Aby zrozumieć szkodę całkowitą, możesz sięgnąć do art. 363 § 1 Kodeksu Cywilnego, który mówi, że osoba poszkodowana może otrzymać wyłącznie świadczenie pieniężne, jeśli przywrócenie stanu sprzed szkody jest niemożliwe lub zmusiłoby zobowiązanego (w omawianej sytuacji zakład ubezpieczeń) do poniesienia nadmiernych kosztów.

Na stronie Rzecznika Finansowego możesz przeczytać o wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 lutego 1992 r. (sygn. akt I ACr 30/92, OSA 1993, nr 5, poz. 32), w którym podano, że szkoda całkowita pojazdu występuje, jeśli nie nadaje się on do naprawy lub gdy koszty naprawy przekraczają wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody. Więcej o orzecznictwie sądów możesz przeczytać w artykule Agnieszki Nowak.

Jeśli ubiegasz się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, zakład ubezpieczeń może stwierdzić szkodę całkowitą, jeśli naprawa pojazdu przekracza 100% wartości samochodu sprzed wypadku. 

W przypadku AC ustala się ten próg najczęściej na poziomie 70%.

Przykład

Aktualna wartość samochodu Felicji to 40 000 zł. Jeśli Felicja chciałaby zlikwidować szkodę z OC sprawcy, szkoda całkowita mogłaby zostać orzeczona, gdyby koszt naprawy auta przekroczył 40 000 zł. W przypadku likwidacji szkody z AC Felicji ubezpieczyciel mógłby orzec szkodę całkowitą, gdyby koszt naprawy wynosił 28 000 zł. Naprawa byłaby teoretycznie możliwa, ale nieopłacalna.

Jak oblicza się odszkodowanie po szkodzie całkowitej z AC?

Wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą zależy od rodzaju sumy ubezpieczenia i dodatkowych warunków, np. udziału własnego. 

W przypadku stałej sumy ubezpieczenia bierze się pod uwagę wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy, w przypadku zmiennej sumy – wartość z dnia wystąpienia szkody. W obu przypadkach od kwoty odejmuje się udział własny i wartość wraku (pozostałości). 

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 202 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo