Szkoda w mieniu

Szkoda w mieniu to rodzaj szkody majątkowej rzeczowej, która może mieć formę rzeczywistej straty lub utraconej korzyści. Rzeczywistą stratą jest np. rozbita szyba w aucie, którą trzeba wymienić na nową. Utraconą korzyścią jest np. niemożność korzystania z uszkodzonego po stłuczce samochodu, którego naprawa zajmie tydzień. Wskutek tego właściciel pojazdu może być narażony na chociażby utratę zarobku, jeśli wykorzystuje samochód do pracy. Jedno zdarzenie, np. stłuczka, może wywołać zarówno rzeczywistą stratę, jak i utratę korzyści.

Odszkodowanie z OC samochodu za szkodę w mieniu

Jeśli doszło do szkody w mieniu wskutek kolizji lub wypadku z winy innego kierowcy, dostaniesz odszkodowanie z OC samochodu, którym wyrządzono szkodę. Jeżeli auto nie jest ubezpieczone, sprawę przejmie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie będzie domagał się zwrotu jego kosztów od sprawcy na mocy regresu.

Istnieje jednak kilka wyjątków. 

Art. 38 ust. 1 pkt 3 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podaje, że zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na utracie gotówki, papierów wartościowych, biżuterii, dokumentów i zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych.

W przywołanym artykule przeczytasz również, że zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody w mieniu:

  • wyrządzone przez sprawcę właścicielowi samochodu, którym sprawca się poruszał (wyjątkiem jest szkoda w mieniu powstała wskutek zderzenia pojazdów opisanych w art. 38. ust. 2 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych);
  • powstałe w przewożonych odpłatnie ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że stroną odpowiedzialną jest posiadacz pojazdu innego niż pojazd przewożący przedmioty;
  • polegające na skażeniu lub zanieczyszczeniu środowiska.
Przykład

Pożyczyłeś/-aś samochód bliskiej Ci osobie, aby mogła wyjechać z rodziną i psem na weekend. Niestety wesoła gromadka miała stłuczkę. Kierowca, chcąc ominąć leśne zwierzę, które wyskoczyło nagle na jezdnię, gwałtownie skręcił i uderzył w samochód zaparkowany na poboczu. Nie dostaniesz odszkodowania za szkodę w mieniu z własnego OC, wyłącznie z AC.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo