Trwały uszczerbek na zdrowiu

Trwały uszczerbek na zdrowiu polega na uszkodzeniu, częściowej lub całkowitej utracie albo upośledzeniu funkcji danego organu, narządu lub układu, wskutek nieszczęśliwego wypadku. Upośledzenie czynności organizmu musi być trwałe i nierokujące poprawy. Chociażby w kontekście ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów, trwały uszczerbek na zdrowiu jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku, który jest zdarzeniem gwałtownym, przypadkowym i nagłym, powstałym bezpośrednio z przyczyn zewnętrznych i losowych.

Co jest trwałym uszczerbkiem na zdrowiu?

OWU NNW zawiera tabelę uszczerbków na zdrowiu, która podaje, jaki procent sumy ubezpieczenia należy się za dany uszczerbek. Stan osoby poszkodowanej jest oceniany przez konsultanta medycznego firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli ustalenie stopnia uszczerbku na zdrowiu jest niemożliwe na podstawie dokumentacji, ubezpieczyciel może skierować osobę poszkodowaną na dodatkowe badania.

Jeśli poszkodowany kierowca bądź pasażer doznał kilku uszczerbków na zdrowiu, sumuje się je wszystkie, przy czym odszkodowanie nie może być wyższe niż 100% sumy ubezpieczenia. Oczywiście ubezpieczyciele wypłacają świadczenia również za złamania, rany itp. oraz pokrywają koszty leczenia czy zakup sprzętu ortopedycznego.

Przykład

Hubert został poszkodowany w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. Oprócz odszkodowania z OC sprawcy, może ubiegać się o odszkodowanie z własnego NNW. Hubert doznał kilku uszczerbków na zdrowiu. Według tabeli w OWU NNW należy mu się łączne odszkodowanie w wysokości 36% sumy ubezpieczenia. Jeśli obrażenia Huberta byłyby na tyle poważne, że za poszczególne uszczerbki należałoby mu się odpowiednio 60%, 30% i 25% sumy ubezpieczenia, ubezpieczyciel wypłaciłby maksymalnie 100% sumy NNW, nie 115%.

Przykładowe trwałe uszczerbki na zdrowiu to:

  • padaczka pourazowa z zaburzeniami psychicznymi lub bez,
  • utrata fragmentu nosa,
  • ubytek języka z zaburzeniami mowy i/lub połykania,
  • połowiczne niedowidzenie dwuskroniowe,
  • uszkodzenie wątroby wymagające usunięcia części narządu,
  • uszkodzenie macicy leczone rekonstrukcyjnie,
  • uszkodzenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym z ograniczeniem ruchomości.

Jeśli ubezpieczyciel najpierw wypłaci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, np. 40% sumy ubezpieczenia NNW, a później osoba poszkodowana umrze, firma ubezpieczeniowa wypłaci świadczenie za tę śmierć osobom bliskim w takiej wysokości, aby całe odszkodowanie nie przekroczyło 100% sumy ubezpieczenia. Czyli w tym przypadku zakład ubezpieczeń wypłaciłby dodatkowo 60% sumy NNW. Wyjątkiem może być sytuacja, w której umowa NNW zawiera specyficzne rozszerzenie.

Długotrwały uszczerbek na zdrowiu

W prawie znajduje się także definicja długotrwałego uszczerbku na zdrowie. Jest nim takie naruszenie fizycznej bądź psychicznej sprawności, którego wynikiem jest upośledzenie czynności organizmu na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ale który rokuje poprawę.


Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo