Ubezpieczenia dobrowolne

Ubezpieczenia dobrowolne nie są narzucane ustawowo jak np. ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Umowa ubezpieczenia dobrowolnego jest zawierana z woli osoby, która decyduje o zakresie ochrony i może go dopasować do swoich potrzeb.

Ubezpieczenia dobrowolne komunikacyjne

Najpopularniejsze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne to autocasco (AC), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i assistance. Ponadto właścicielom pojazdów oferuje się także inne ubezpieczenia dobrowolne, które są uzupełnieniem wcześniej wspomnianych, np.:

  • ubezpieczenie ochrony prawnej;
  • ubezpieczenie opon;
  • ubezpieczenie szyb;
  • ubezpieczenie dowodu rejestracyjnego, kluczyków i tablic;
  • ubezpieczenie bagażu;
  • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego w podróży.
Przykład

Pan Marian przedłużał umowę ubezpieczenia OC samochodu i zdecydował się na kupienie autocasco. Kierowca dowiedział się, że za niewielką kwotę może dokupić ubezpieczenie szyb i opon. Jeśli wskutek zdarzenia drogowego zostaną uszkodzone wyłącznie szyby lub opony, pan Marian może zgłosić szkodę z ich ubezpieczenia, zachowując zniżki na autocasco. Ponadto w ramach ubezpieczenia opon może uzyskać pomoc w wymianie lub naprawie koła po wjechaniu w dziurę w nawierzchni oraz skorzystać z odholowania pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego.

W przypadku wzięcia samochodu w leasingu lub na kredyt bank lub firma leasingowa będzie wymagać wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC. Kredytobiorca lub leasingobiorca może także zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia GAP, czyli ochrony od utraty wartości pojazdu.

Ubezpieczenia dobrowolne nieruchomości

O ile ubezpieczenie mieszkania lub domu jest dobrowolne, o tyle jeśli nieruchomość jest finansowana kredytem hipotecznym, bank może wymagać od klienta, aby kupił minimum ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych oraz ustanowił cesję na bank.

W ramach dobrowolnego ubezpieczenia nieruchomości możesz objąć ochroną nie tylko mury, ale również stałe elementy (np. podłogi), ruchomości domowe (np. sprzęt elektroniczny), przedmioty wartościowe (np. antyki warte kilka tysięcy złotych). 

Dobrowolne ubezpieczenie mieszkania obejmuje ochroną także pomieszczenia przynależne, które nie muszą sąsiadować z mieszkaniem – np. piwnicę w bloku. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia domu możesz objąć ochroną również garaż, budynek gospodarczy, elementy posesji czy domek letniskowy. Ubezpieczyciel może zaoferować Ci również ubezpieczenie bagażu w podróży, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy ochronę zwierząt domowych.

Ubezpieczenia dobrowolne turystyczne

Na dobrowolne ubezpieczenie turystyczne składa się kilka elementów. Podstawowy wariant zawiera przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa oraz ubezpieczenie NNW. Turysta może zabezpieczyć się również na wypadek wyrządzenia szkód innym osobom – czyli kupić OC w życiu prywatnym. 

W zależności od planowanej aktywności dobrowolne ubezpieczenie turystyczne może zawierać np. ubezpieczenie sportów rekreacyjnych, wysokiego ryzyka czy ekstremalnych, ubezpieczenie sprzętu sportowego, ubezpieczenie bagażu. Osoby chore przewlekle i wyjeżdżające do pracy za granicę również mogą wykupić odpowiednie klauzule. Ubezpieczyciele oferują także ochronę mieszkania lub domu wyłącznie na czas wyjazdu. 

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo