Ubezpieczenie opon

Ubezpieczenie opon jest opcjonalne. Możesz je kupić na 12 miesięcy, zawierając umowę jednocześnie z umową OC lub AC, bo niestety nie każdy zakład pozwala na dokupienie ubezpieczenia osobno w późniejszym terminie. Ubezpieczenie opon najczęściej łączy pomoc techniczną charakterystyczną dla assistance i likwidację szkody w warsztacie. Zapewnia wymianę koła na miejscu zdarzenia (jeśli ubezpieczony pojazd ma koło zapasowe w wyposażeniu), holowanie do serwisu, naprawę uszkodzonego ogumienia w warsztacie wulkanizacyjnym, a czasami również pomoc informacyjną.

Jaki jest zakres ubezpieczenia opon?

Ubezpieczenie opon obejmuje uszkodzenie ogumienia (pęknięcie, przebicie, wybuch) przede wszystkim wskutek najechania pojazdu na ostry przedmiot (np. fragment szklanej butelki, gwóźdź) lub ubytek w nawierzchni drogi.

Przykład

AC może obejmować wymianę lub naprawę opony, jeśli została uszkodzona wraz z innymi elementami samochodu wskutek, np. zderzenia z innym pojazdem, przedmiotem, zwierzyną czy pieszym. Oznacza to, że możesz nie dostać odszkodowania z AC za przebitą oponę po najechaniu na szkło, jeśli to jedyna szkoda powstała w pojeździe.

Oprócz naprawy szkód w ramach ubezpieczenia opon możesz otrzymać pomoc informacyjną, jeśli chcesz poznać lokalizację najbliższych:

  • sklepów z oponami,
  • punktów przechowywania opon,
  • zakładów wulkanizacyjnych.

Ubezpieczenie opon jest przeznaczone przede wszystkim dla samochodów osobowych i ciężarowych. Ochrona jest aktywna raczej tylko w Polsce.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu opon

Czy wiesz, że wypłata odszkodowania z ubezpieczenia opon może być zależna od grubości bieżnika? Ubezpieczyciel może zastrzec wyłączenie odpowiedzialności, jeśli podczas zdarzenia bieżnik opony ma grubość mniejszą niż np. 1,6 mm. 

Ponadto ubezpieczenie opon może nie obejmować:

  • zakupu nowych opon,
  • naprawy ogumienia poza standardowymi godzinami pracy serwisu,
  • prostowania, naprawy czy wymiany felg.

Oczywiście aktywne są także standardowe wyłączenia, np. spowodowanie szkody z winy kierowcy w stanie nietrzeźwości czy wskutek uczestnictwa w wyścigu samochodowym.

Udzielenie pomocy może zależeć nawet od rodzaju nawierzchni. Chociażby LINK4 deklaruje w OWU Komunikacja (stan aktualny na dzień 02.11.2023), że udziela pomocy technicznej po uszkodzeniu ogumienia, jeśli szkoda powstała na twardej drodze publicznej z jezdnią o nawierzchni brukowanej, kostkowej, betonowej, klinkierowej, bitumicznej, z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, której długość przekracza 20 m. Ubezpieczenie nie zadziała natomiast, jeśli do szkody doszło na drodze gruntowej (ubitej ziemi, żużlu, gruzie, kamieniach, szutrze).