Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb samochodowych jest dobrowolne i zapewnia ochronę finansową na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia szyby czołowej, tylnej i szyb bocznych. W ramach ubezpieczenia możesz naprawić lub wymienić szyby, nie tracąc zniżek na autocasco z powodu zgłoszenia i likwidacji szkody, jeśli pojazd wskutek zdarzenia nie doznał innych uszkodzeń.

Jak działa ubezpieczenie szyb?

Możesz zgłosić szkodę wyłącznie z ubezpieczenia szyb, jeśli wskutek kolizji, aktu wandalizmu, zderzenia z przedmiotem lub zwierzęciem z zewnątrz pojazdu itp. ucierpią wyłącznie szyby. 

Likwidując szkodę z ubezpieczenia szyb, zachowasz zniżki na AC.

Przykład

Tadek zaparkował samochód przed działką, na którą zawiózł swoją babcię. Wracając do samochodu, zobaczył z daleka, że dwóch nastolatków opiera się o maskę jego Volkswagena, paląc papierosy. Zaczął krzyczeć, żeby się przesunęli. W odpowiedzi jeden z chłopaków rzucił kamieniem w przednią szybę samochodu i uciekł z towarzyszem. Tadek mógł zgłosić szkodę z ubezpieczenia szyb. Gdyby zgłosił ją jako akt wandalizmu objęty autocasco, ubezpieczyciel obniżyłby zniżkę na AC przed zawarciem kolejnej umowy.

Suma ubezpieczenia szyb a likwidacja szkody

Umowa określa maksymalną sumę ubezpieczenia, np. 3000 zł. Ubezpieczyciel może zastrzec, że suma ubezpieczenia szyb maleje z każdym wypłaconym odszkodowaniem aż do jej wyczerpania, czyli jest redukcyjna. Klient ma prawo do doubezpieczenia, czyli wyrównania sumy do pierwotnej wysokości za dodatkową opłatą. 

Przykład

Ewelina zgłosiła uszkodzenie szyby czołowej z ubezpieczenia szyb. Jego suma została pomniejszona o 1500 zł. Ewelina zapłaciła niewielką składkę za doubezpieczenie, przywracając wysokość sumy ubezpieczenia sprzed szkody. Kobieta obawiała się, że w przypadku kosztowniejszej wymiany w ciągu roku suma okaże się niewystarczająca.

Likwidacja szkód może być objęta udziałem własnym. Ubezpieczyciel może zastrzec udział własny w naprawie szyby czołowej w wysokości 25% lub w naprawie drugiej i każdej kolejnej szkody niezależnie od rodzaju szyby, np. w wysokości 40%.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu szyb

Oprócz standardowych wyłączeń odpowiedzialności towarzystwo ubezpieczeniowe może zastrzec, że:

  • nie ponosi kosztów naprawy szyb delaminowanych, czyli takich, w których utrata spójności między warstwami powstała wskutek warunków atmosferycznych lub wcześniejszego uszkodzenia, które nie zostało naprawione;
  • nie wypłaci odszkodowania za szybę uszkodzoną wskutek niewłaściwego przewożenia ładunku lub bagażu lub niepoprawnego załadowywania lub rozładowywania pojazdu;
  • nie rekompensuje uszkodzenia i zniszczenia elementów poza szybami, np. szyberdachu, dachu panoramicznego, reflektorów, nalepki kontrolnej, uszczelkach, listwach, folii antywłamaniowej itp. 

Istnieje wyjątek: ubezpieczyciel może zapłacić za wymianę dodatkowych elementów, jeśli ich uszkodzenie lub zniszczenie powstało jednocześnie ze szkodą w szybie lub trzeba je obowiązkowo wymienić podczas naprawy szyby.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w sierpniu to 212 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo