Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb samochodowych jest dobrowolne i zapewnia ochronę finansową na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia szyby czołowej, tylnej i szyb bocznych. W ramach ubezpieczenia możesz naprawić lub wymienić szyby, nie tracąc zniżek na autocasco z powodu zgłoszenia i likwidacji szkody, jeśli pojazd wskutek zdarzenia nie doznał innych uszkodzeń.

Jak działa ubezpieczenie szyb?

Możesz zgłosić szkodę z ubezpieczenia szyb, jeśli wskutek kolizji, aktu wandalizmu, zderzenia z przedmiotem lub zwierzęciem z zewnątrz pojazdu itp. ucierpią w nim wyłącznie szyby. 

Likwidując szkodę z ubezpieczenia szyb, zachowasz zniżki na AC.

Przykład

Tadek zaparkował samochód przed działką, na którą zawiózł swoją babcię. Wracając do samochodu, zobaczył z daleka, że dwóch nastolatków opiera się o maskę jego Volkswagena, paląc papierosy. Zaczął krzyczeć, żeby się przesunęli. W odpowiedzi jeden z chłopaków rzucił kamieniem w przednią szybę samochodu i uciekł z towarzyszem. Tadek mógł zgłosić szkodę z ubezpieczenia szyb. Gdyby zgłosił ją jako akt wandalizmu objęty ochroną autocasco, ubezpieczyciel obniżyłby zniżkę na AC przed zawarciem kolejnej umowy, co sprawiłoby, że zapłaciłby więcej za kolejny rok ochrony.

Suma ubezpieczenia szyb a likwidacja szkody

Umowa określa maksymalną sumę ubezpieczenia, np. 3000 zł. Ubezpieczyciel może zastrzec, że suma ubezpieczenia szyb maleje z każdym wypłaconym odszkodowaniem aż do jej wyczerpania, czyli jest redukcyjna. Klient ma prawo do doubezpieczenia, czyli wyrównania sumy do pierwotnej wysokości za dodatkową opłatą. 

Przykład

Ewelina zgłosiła uszkodzenie szyby czołowej z ubezpieczenia szyb. Jego suma została pomniejszona o 1500 zł. Ewelina zapłaciła niewielką składkę za doubezpieczenie, przywracając wysokość sumy ubezpieczenia sprzed szkody. Kobieta obawiała się, że w przypadku kosztowniejszej wymiany w ciągu roku zredukowana suma okaże się niewystarczająca.

Likwidacja szkód może być objęta udziałem własnym. Ubezpieczyciel może zastrzec udział własny w naprawie szyby czołowej w wysokości 25% lub w naprawie drugiej i każdej kolejnej szkody niezależnie od rodzaju szyby, np. w wysokości 40%.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu szyb

Oprócz standardowych wyłączeń odpowiedzialności, towarzystwo ubezpieczeniowe może zastrzec, że:

  • nie ponosi kosztów naprawy szyb delaminowanych, czyli takich, w których utrata spójności między warstwami powstała wskutek warunków atmosferycznych lub wcześniejszego uszkodzenia, które nie zostało naprawione;
  • nie wypłaci odszkodowania za szybę uszkodzoną wskutek niewłaściwego przewożenia ładunku lub bagażu lub niepoprawnego załadowywania lub rozładowywania pojazdu;
  • nie chroni w przypadku uszkodzeń szyb związanych z ich wadami fabrycznymi;
  • odmówi wypłaty odszkodowania, gdy szkoda powstała w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia nalepki kontrolnej;
  • nie rekompensuje uszkodzenia i zniszczenia elementów poza szybami, np. szyberdachu, dachu panoramicznego, reflektorów, nalepki kontrolnej, uszczelek, listew, folii antywłamaniowej itp.

Powyższe zestawienie to przykłady. Pełną listę wyłączeń odpowiedzialności należy szukać w OWU poszczególnych ubezpieczycieli.

Istnieje wyjątek: ubezpieczyciel może zapłacić za wymianę dodatkowych elementów, jeśli ich uszkodzenie lub zniszczenie powstało jednocześnie ze szkodą w szybie lub trzeba je obowiązkowo wymienić podczas naprawy szyby.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo