Udział własny

Udział własny dotyczy przede wszystkim autocasco. To suma pieniężna wyrażona procentowo lub kwotowo, którą ubezpieczyciel odejmuje od odszkodowania z AC. Ubezpieczyciel może określić udział własny w szkodzie wypadkowej na poziomie np. 1000 zł i udział własny w przypadku kradzieży pojazdu na poziomie 10%. To oznacza, że w razie zajścia szkody konkretnego rodzaju osoba ubezpieczona otrzyma odszkodowanie pomniejszone o 1000 zł lub 10%. Plusem udziału własnego jest zmniejszenie składki. Można go znieść za dodatkową opłatą.

Jak działa udział własny po szkodzie?

Jeśli wartość szkody jest niższa od wysokości ustalonego udziału własnego, ubezpieczyciel w ogóle nie wypłaca odszkodowania. Dzięki temu nie musi zajmować się likwidacją np. drobnych szkód parkingowych. Uwaga: nawet jeśli właściciel pojazdu kupuje AC bez udziału własnego, ubezpieczyciel może określić minimalną wartość szkody, czyli franszyzę integralną. Jeżeli wynosi ona 500 zł, właściciel nie otrzyma odszkodowania za szkody o niższej wartości.

Jeśli wartość szkody została wyceniona na kwotę wyższą od udziału własnego, odszkodowanie zostaje pomniejszone o ustaloną kwotę. W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel może zmniejszyć wypłatę również o amortyzację części, a w przypadku szkody całkowitej – o wartość pozostałości samochodu (wraku).

Jaka jest różnica w cenie AC z udziałem własnym i bez?

29-letnia właścicielka 4-letniego Volkswagena Golfa na benzynę, z silnikiem o pojemności 1984 cm3, parkuje samochód na ogrodzonym terenie posesji. Kobieta ma prawo jazdy od 11 lat, mieszka we Wrocławiu, wyrządziła jedną szkodę ponad 5 lat temu. Ile musiałaby zapłacić za pakiet ubezpieczeniowy z AC w zależności od wysokości udziału własnego?

Firma ubezpieczeniowaOfertaCenaWarunki udziału własnego
mtu24.pl OC + AC mini + NNW + assistance 1 123 zł Brak udziału własnego; minimalna wartość szkody – 500 zł
You Can Drive OC + AC mini + NNW + assistance1282 zł Brak udziału własnego; minimalna wartość szkody – 500 zł
UNIQA OC + AC + assistance 1 822 złSzkody wypadkowe – 1000 zł, kradzież – 10%; minimalna wartość szkody – 0 zł
LINK4 OC + AC + NNW + assistance 2 899 zł Szkody wypadkowe – 500 zł, kradzież – 0 zł; minimalna wartość szkody – 500 zł
TrastiOC + AC + NNW + assistance 3 503 zł Brak udziału własnego; minimalna wartość szkody – 500 zł
Przykładowa kalkulacja na mubi.pl (09.05.2023)

Jak widać – w przypadku pakietów z autocasco w pełnym zakresie określenie udziału własnego mocno wpływa na cenę polisy. W najdroższych pakietach nie ma udziału własnego, a minimalna wartość szkody zazwyczaj wynosi 500 zł.