Udział własny

Udział własny dotyczy przede wszystkim autocasco. To suma pieniężna wyrażona procentowo lub kwotowo, którą ubezpieczyciel odejmuje od odszkodowania z AC. Ubezpieczyciel może określić udział własny w szkodzie wypadkowej na poziomie np. 1000 zł i udział własny w przypadku kradzieży pojazdu na poziomie 10%. To oznacza, że w razie zajścia szkody konkretnego rodzaju osoba ubezpieczona otrzyma odszkodowanie pomniejszone o 1000 zł lub 10%. Plusem udziału własnego jest zmniejszenie składki. Można go znieść za dodatkową opłatą.

Jak działa udział własny po szkodzie?

Jeśli wartość szkody jest niższa od wysokości ustalonego udziału własnego, ubezpieczyciel w ogóle nie wypłaca odszkodowania. Dzięki temu nie musi zajmować się likwidacją np. drobnych szkód parkingowych. Uwaga: nawet jeśli właściciel pojazdu kupuje AC bez udziału własnego, ubezpieczyciel może określić minimalną wartość szkody, czyli franszyzę integralną. Jeżeli wynosi ona 500 zł, właściciel nie otrzyma odszkodowania za szkody o niższej wartości.

Jeśli wartość szkody została wyceniona na kwotę wyższą od udziału własnego, odszkodowanie zostaje pomniejszone o ustaloną kwotę. W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel może zmniejszyć wypłatę również o amortyzację części, a w przypadku szkody całkowitej – o wartość pozostałości samochodu (wraku).

Jaka jest różnica w cenie AC z udziałem własnym i bez?

29-letnia właścicielka 4-letniego Volkswagena Golfa na benzynę, z silnikiem o pojemności 1984 cm3, parkuje samochód na ogrodzonym terenie posesji. Kobieta ma prawo jazdy od 11 lat, mieszka we Wrocławiu, wyrządziła jedną szkodę ponad 5 lat temu. Ile musiałaby zapłacić za pakiet ubezpieczeniowy z AC w zależności od wysokości udziału własnego?

Firma ubezpieczeniowaOfertaCenaWarunki udziału własnego
mtu24.pl OC + AC mini + NNW + assistance1123 zł Brak udziału własnego; minimalna wartość szkody – 500 zł
You Can Drive OC + AC mini + NNW + assistance1282 zł Brak udziału własnego; minimalna wartość szkody – 500 zł
Uniqa OC + AC + NNW + assistance2338 złSzkody wypadkowe – 1000 zł, kradzież – 10%; minimalna wartość szkody – 0 zł
LINK4 OC + AC + NNW + assistance2439 zł Szkody wypadkowe – 500 zł; minimalna wartość szkody – 500 zł
UniqaOC + AC + NNW + assistance3929 złBrak udziału własnego; minimalna wartość szkody – 0 zł
Przykładowa kalkulacja na mubi.pl (08.04.2022)

Jak widać – w przypadku pakietów z autocasco w pełnym zakresie określenie udziału własnego mocno wpływa na cenę polisy. W najdroższych pakietach nie ma ani udziału własnego, ani minimalnej wartości szkody, dzięki czemu klient nie musi uczestniczyć finansowo w likwidacji szkody.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 140 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Martyna_ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo