Umowa indywidualna

Umowa indywidualna ubezpieczenia jest zawierana na jedną osobę, która jest wskazana z imienia i nazwiska w umowie. Umowy indywidualne stosuje się m.in. w ubezpieczeniach turystycznych, ubezpieczeniach na życie czy ubezpieczeniach zdrowotnych. Jeśli kupujesz ubezpieczenie online, możesz zawrzeć umowę indywidualną na odległość, czyli za pomocą internetu albo telefonu. W takim przypadku wszystkie dane potrzebne do zawarcia umowy podaje się w formularzu kalkulatora ubezpieczeń, który oblicza wysokość składki i umożliwia zakup polisy online.

Czy można zmienić umowę ubezpieczenia grupowego na indywidualną?

W przypadku grupowych ubezpieczeń na życie istnieje możliwość kontynuacji polisy w formie indywidualnej. Jest to możliwe, kiedy np. odchodzisz z pracy, przechodzisz na emeryturę lub rentę, będziesz na urlopie wychowawczym.

Przykład

Jagoda korzystała w pracy z ubezpieczenia grupowego na życie, które chciała kontynuować po odejściu z firmy, a nawet rozszerzyć je o dodatkową ochronę. Jagoda pamiętała, żeby załatwić formalności jeszcze przed zmianą pracy. Odezwała się do ubezpieczyciela online, aby zapytać, czy może kontynuować sama wskazaną umowę i rozszerzyć ją o ubezpieczenie NNW dla sportowców oraz rowerzystów. Ubezpieczyciel zgodził się na zaproponowane warunki. Oczywiście składka wzrosła, ale Jagoda ma zapewnioną odpowiednią ochronę dopasowaną do swoich aktywności po pracy.

Jak zawrzeć umowę indywidualną ubezpieczenia turystycznego?

Możesz kupić ubezpieczenie turystyczne online. Na początek możesz obliczyć składkę za pomocą kalkulatora ubezpieczeń podróżnych – pierwsze kroki wymagają wyłącznie podania celu i długości podróży, określenia aktywności za granicą, wskazania, czy chorujesz przewlekle. Po skonfigurowaniu ubezpieczenia podajesz imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania i do korespondencji – to dane niezbędne do zawarcia indywidualnej umowy ubezpieczenia.