Umowa przechowania

Umowa przechowania jest zawierana między przechowawcą a składającym, czyli deponentem, który oddaje pierwszej osobie rzecz na przechowanie. Art. 835 Kodeksu cywilnego podaje, że:
Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną na przechowanie.

Oznacza to, że przechowywana ruchomość nie może zostać w żaden sposób uszkodzona lub zniszczona. Do zawarcia umowy przechowania dochodzi, kiedy np. zostawiasz kurtkę w szatni, oddajesz wartościową rzecz do depozytu przed koncertem lub parkujesz samochód na płatnym parkingu. 

UWAGA!

W przypadku płatnego parkingu nie zawsze masz do czynienia z usługą przechowania. Świadczona usługa może być określona jako wynajem miejsca parkingowego na czas postoju pojazdu.

Warunki przechowania w ramach umowy

  1. Przechowanie rzeczy ruchomej może być płatne lub bezpłatne. Art. 836 k.c. podaje, że jeśli wysokość opłaty za przechowanie nie została uzgodniona w umowie lub taryfie, przechowawca powinien otrzymać wynagrodzenie przyjęte w danych stosunkach, chyba że z okoliczności lub umowy wynika, że przechowanie jest darmowe.
  2. Sposób przechowania rzeczy nie powinien pogorszyć jej stanu. Art. 837 k.c. mówi, że jeśli w umowie nie jest określony sposób przechowania, to przechowawca powinien przechować rzecz w sposób, który wynika z jej właściwości i okoliczności.
  3. Art. 838 k.c. dodaje, że w celu ochrony przechowywanej rzeczy przed uszkodzeniem lub utratą przechowawca może zmienić miejsce i sposób jej przechowywania. Jeśli to możliwe, powinien mieć wcześniejszą zgodę deponenta. W innych okolicznościach, kiedy rzeczy nie grozi uszkodzenie czy utrata, przechowawca nie może używać rzeczy bez zgody deponenta (art. 839 k.c.).
  4. Art. 840 k.c. podaje, że przechowawca może przekazać rzecz innej osobie, jeśli jest do tego zmuszony przez okoliczności. Deponent powinien zostać jak najszybciej o tym powiadomiony.
  5. Według art. 841 k.c. przechowawca jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeżeli jej używa, zmienia miejsce lub sposób przechowywania, oddaje innej osobie na przechowanie bez zgody deponenta i koniecznej potrzeby.
  6. Składający powinien odebrać przechowywaną rzecz w miejscu, w którym miała być przechowana. Deponent może zażądać zwrotu w każdym czasie, ale też przechowawca może żądać odebrania rzeczy przed upływem terminu oznaczonego w umowie w okolicznościach opisanych w art. 844 § 2 k.c. Ma znaczenie, czy przechowanie jest płatne, czy darmowe. W przypadku płatnego przechowania żądanie przechowawcy jest zasadne, gdy nie może przechować rzeczy w sposób odpowiedni bez własnego uszczerbku lub zagrożenia rzeczy. W przypadku darmowej usługi przechowawca może żądać odebrania rzeczy w dowolnym momencie, aczkolwiek czas zwrotu rzeczy musi być dogodny dla deponenta.
  7. Pisemna umowa przechowania nie jest konieczna. Można ją zawrzeć ustnie lub po prostu oddając rzecz na przechowanie.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w październiku to 201 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo