Umowa ubezpieczenia

Umowa ubezpieczenia jest regulowana przez Kodeks cywilny. Art. 805 § 1 k.c. podaje, że zakład ubezpieczeń zobowiązuje się przez umowę ubezpieczenia do spełnienia określonych świadczeń, kiedy dojdzie do wypadku, którego dotyczy umowa. Szczególna jest umowa ubezpieczenia OC PPM, której zasady zawierania i wykonywania są regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Świadczenia z umowy ubezpieczenia 

Art. 805 § 2 k.c. mówi o odmiennych świadczeniach z umowy ubezpieczenia. W przypadku umowy ubezpieczenia majątkowego wypłacane jest określone odszkodowanie za szkodę powstałą wskutek wypadku przewidzianego w umowie. Jeżeli została podpisana umowa ubezpieczenia osobowego, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie równe umówionej sumie pieniężnej, rentę lub inne, kiedy dojdzie do wypadku w życiu osoby ubezpieczonej.

Co to jest umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek?

Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek jest zawierana przez jedną osobę na rzecz innej osoby lub osób. Taką umowę stosuje się np. w ubezpieczeniach grupowych dla pracowników, ale możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC samochodu na cudzy rachunek.

Przykład

W rodzinie Marcina wszyscy korzystają z Volkswagena Golfa, którego jedynym właścicielem jest ojciec Marcina. Ponieważ mężczyzna musiał udać się do szpitala na operację, poprosił syna, aby zajął się ubezpieczeniem samochodu, zanim wygaśnie obecna umowa i nastąpi jej automatyczne przedłużenie. Marcin kupił ubezpieczenie samochodu online – zarówno OC, jak i AC. W tej sytuacji Marcin był osobą ubezpieczającą, która zawarła umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek, czyli ojca.

Przedawnienie umowy ubezpieczenia 

Art. 819 § 1 k.c. podaje, że roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem 3 lat. Dotyczy to np. umów ubezpieczenia AC, mieszkania, NNW, KL. Nieco inaczej przedstawia się przedawnienie roszczeń z umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, o czym mówi art. 819 § 3 k.c

Jeżeli osoba poszkodowana domaga się zadośćuczynienia lub odszkodowania z umowy ubezpieczenia OC, roszczenie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego w przepisach o odpowiedzialności za szkodę, która: 

  • została spowodowana czynem niedozwolonym, 
  • wynikła z nienależytego wykonania zobowiązania,
  • jest skutkiem niewykonania zobowiązania. 

Art. 442 § 2 k.c podaje, że w przypadku szkody będącej skutkiem zbrodni lub występku roszczenia przedawniają się dopiero po upływie 20 lat od dnia wystąpienia szkody. Nie ma znaczenia, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz o osobie, która odpowiada za jej naprawę.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 200 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo