Wartość rynkowa pojazdu

Wartość rynkowa pojazdu jest ustalana przez zakład ubezpieczeń na podstawie danych dostępnych w specjalistycznych systemach, np. Info-Ekspert, Eurotax. Dzięki tym katalogom możliwe jest porównanie wycenianego samochodu z jego statystycznym odpowiednikiem i wprowadzenie ewentualnych korekt, które zmniejszają lub zwiększają wartość auta. W efekcie można oszacować wartość rynkową pojazdu. W przypadku nowych samochodów ubezpieczyciele biorą pod uwagę wartość widniejącą na fakturze.

Jak oblicza się wartość rynkową pojazdu?

Wartość bazową samochodu, która jest obliczana dzięki statystycznym informacjom we wspomnianych katalogach Info-Ekspert czy Eurotax, modyfikuje się na podstawie danych konkretnego samochodu. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę rok produkcji auta, okres eksploatacji, wartość wyposażenia dodatkowego, aktualny przebieg i ogólny stan techniczny. Na tej podstawie można obliczyć, np. sumę ubezpieczenia AC, chyba że OWU dopuszcza wycenę aktualnej wartości samochodu przez jego właściciela.

Wartość rynkowa pojazdu a ubezpieczenie autocasco

Jeśli wartość rynkowa pojazdu jest wykorzystywana do obliczenia wysokości sumy ubezpieczenia AC, determinuje ona również wysokość składki. Im wyższą wartość ma pojazd, tym droższe będzie ubezpieczenie – zwłaszcza jeśli jego suma będzie stała, a nie zmienna. W przypadku stałej sumy ubezpieczenia, bazą do obliczenia odszkodowania jest wartość pojazdu na dzień zawarcia umowy. W przypadku zmiennej sumy ubezpieczenia – wartość pojazdu na dzień powstania szkody.

Jeżeli ubezpieczyciel wykorzysta wartość rynkową do określenia sumy ubezpieczenia, odszkodowanie z AC powinno być obliczone również na podstawie wartości rynkowej z tego samego źródła, np. katalogu Info-Ekspert.

Wartość rynkowa nowego pojazdu

W przypadku nowych pojazdów za ich wartość rynkową uznaje się cenę fakturową. 

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wartość samochodu z faktury, jeśli np.:

  • od daty wystawienia faktury nie minęło pół roku,
  • samochód nie został uszkodzony od dnia zakupu,
  • auto nie zmieniło właściciela od dnia zakupu,
  • przebieg samochodu nie przekroczył określonego limitu,
  • cena fabryczna pojazdu z takimi samymi parametrami i wyposażeniem nie została obniżona w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 115 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo