Wiarygodność finansowa

Wiarygodność finansowa to cecha kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy, która sprawia, że instytucje finansowe (kredytodawcy lub pożyczkodawcy, np. banki) nie mają wątpliwości co do dotychczasowej zdolności w spłacie zaciąganych zobowiązań majątkowych. Pojęcie to powiązane jest ze zdolnością kredytową, czyli możliwością spłacania zadłużenia powstającego w wyniku kredytu lub pożyczki – wraz z opłatami i odsetkami. Wysoka wiarygodność finansowa korzystnie wpływa na zdolność kredytową.

Co wpływa na wiarygodność finansową?

Wiarygodność budowana jest w oparciu o:

  • terminowe spłacanie zobowiązań,
  • historię kredytową,
  • postępowanie kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy w przypadku wystąpienia problemów ze spłatą zobowiązań,
  • zakupy na raty,
  • współpracę z bankami i firmami pożyczkowymi.
grafika

Osoby, które regularnie w wyznaczonych terminach spłacają zobowiązania, mają wyższą wiarygodność kredytową. Co ważniejsze, w przypadku problemów finansowych należy zgłosić je kredytodawcy lub pożyczkodawcy w celu znalezienie rozwiązania, a nie unikać z nim kontaktu – to także element budowania wiarygodności finansowej.

Przykład

Pani Czesława regularnie spłaca raty za telewizor i samochód, co budowało jej wiarygodność. Niestety ze względu na wypadek popadła w chwilowe problemy finansową. Pani Czesława skontaktowała się z bankami, w których miała kredyty, by wspólnie rozwiązać problem. Udało się odroczyć spłatę rat, co pozwoli na ustabilizowanie sytuacji finansowej, a także spłatę zaległych zobowiązań. Działanie Pani Czesławy potwierdziły jej wiarygodność finansową.