WIBOR

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, to wskaźnik, który reguluje koszty pożyczek między bankami komercyjnymi, co przekłada się także na raty kredytów dla klientów tych instytucji finansowych. WIBOR określany jest każdego dnia roboczego. Jego wartość musi mieścić się między wartością stopy depozytowej i stopy lombardowej, które ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej.

Raty kredytów a WIBOR

WIBOR ma wpływ na oprocentowanie kredytów, którego jest sumą wysokości WIBOR-u i marży banku. Klienci nie mają wpływu na ten pierwszy współczynnik, ale mogą negocjować lub wybrać ofertę z niższą marżą. Co ważniejsze, zmiany WIBOR-u wpływają na koszt kredytu ze zmiennym oprocentowaniem – dotyczy to szczególnie wieloletnich kredytów hipotecznych. Natomiast te ze stałym oprocentowaniem (najczęściej kredyty gotówkowe lub konsumenckie na krótki okres) mają ustalony WIBOR w dniu zawierania umowy.

Ustalanie WIBOR

Jest kilka rodzajów wskaźnika WIBOR, które ustalane są na różne okresy od jednego dnia po jeden rok. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca weźmie kredyt z ustalonym na dany okres wskaźnikiem WIBOR, to nie może się on zmienić przez ten czas. Na przykład raty kredytu z oprocentowaniem określonym na podstawie WIBOR 3M zmieniają się co 3 miesiące, a tego 6M co pół roku.   

W każdy dzień roboczy o godzinie 11.00 banki ustalają stawki WIBOR: SW (jeden tydzień), 2W (2 tygodnie), 1M (miesiąc), 3M (3 miesiące), 6M (6 miesięcy) i 1Y (rok). Wyjątkiem jest WIBOR ON i TN (jednodniowe), których wysokość określa się o godzinie 17.00. 

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Monisia opinia o Mubi.pl

Świetne! Cena pakietu OC + AC wyszła mi prawie taka jak OC rok temu :) Jestem bardzo zadowolona

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Oliwka Górska opinia o Mubi.pl

Super, Pani z infolinii pomogla mi w wyborze. na duzy +. Polecam O.G.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo