Wiza turystyczna

Wiza turystyczna to zezwolenie na przekroczenie granicy kraju przez cudzoziemca i pobyt w tym kraju przez pewien okres oraz w określonym celu. W przypadku wizy turystycznej celem jest oczywiście zwiedzanie i inne czynności, które nie są związane bezpośrednio z wykonywaniem pracy. Wizę możesz uzyskać od przedstawicielstwa dyplomatycznego, czyli ambasady lub konsulatu państwa, do którego zamierzasz się wybrać. Warto złożyć wniosek o wizę odpowiednio wcześnie. Na szczęście możesz zdobyć wizę również online, co znacząco przyspiesza cały proces.

Wiza turystyczna do USA

Od 11 listopada 2019 Polska uczestniczy w VWP (Visa Waiver Program), czyli Programie Ruchu Bezwizowego, dzięki czemu podróżnicy udający się do USA na maksymalnie 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie muszą mieć wizy. Jedyne, co musisz zrobić, to zarejestrować się w systemie ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/. 

Wniosek musisz złożyć najpóźniej na 72 godziny przed wylotem, bo tyle czasu potrzebne jest na weryfikację formularza. Pamiętaj, że wniosek może zostać odrzucony, więc wyślij formularz od razu po zdecydowaniu się na wyjazd. Jeśli otrzymasz odmowę, pozostaje wyłącznie wnioskowanie o wizę w amerykańskim konsulacie

Możesz wysłać wniosek w systemie ESTA znacznie wcześniej niż na 3 dni przed wylotem, bo uzyskana akceptacja jest ważna przez aż 2 lata. Koszt to 14 USD. Sposób opłaty? Albo kartą kredytową, albo PayPalem. 

Wiza turystyczna do Turcji

Od 2 marca 2020 obywatele Polski, którzy wyjeżdżają do Turcji w celach turystycznych na maksymalnie 90 dni w ciągu pół roku, nie muszą mieć wizy. Daje to 180 dni w okresie rocznym. Oczywiście obowiązuje paszport – ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż maksymalny okres pobytu bez wizy w Turcji, czyli od dnia wjazdu do Turcji jest to min. 150 dni. Dopiero jeśli planujesz udać się do Turcji na dłużej niż 90 dni w celu zarobkowym (praca) lub edukacyjnym (studia), musisz złożyć wniosek w ambasadzie.

Wiza turystyczna do Rosji

Od stycznia 2021 roku możesz ubiegać się o jednolitą wizę elektroniczną na wyjazd do Rosji na stronie https://evisa.kdmid.ru/. Umożliwia ona wyjazd w celach turystycznych, biznesowych, udziału w wydarzenia kulturalnych, naukowych, sportowych, społeczno-politycznych oraz gospodarczych. Ta wiza uzyskana online umożliwi Ci przekroczenie granicy Rosji tylko przez wybrane lotnicze, kolejowe, drogowe i piesze przejścia graniczne. Złóż wniosek najpóźniej na 4 dni przed planowanym wyjazdem. Czego potrzebujesz do uzyskania rosyjskiej wizy online? Wyłącznie zdjęcia w pliku elektronicznym. Wiza turystyczna na wyjazd do Rosji kosztuje 40 USD i jest ważna 60 dni od dnia wydania, ale uwaga – umożliwia maksymalnie 16-dobowy pobyt na terenie Rosji.

Osoby, które nie mogą ubiegać się o wydanie elektronicznej wizy ze względu na cel podróży, muszą złożyć wniosek o wydanie wizy tradycyjnej, o którą można się ubiegać w jednym z rosyjskich centrów wizowych w Polsce.

UWAGA!

Opisany system jednolitej elektronicznej wizy nie został do dziś uruchomiony ze względu na restrykcje związane z COVID-19. Od 16 marca 2020 roku wstrzymane jest wydawanie wiz dla obcokrajowców!

Wiza turystyczna do Egiptu

Złóż wniosek o wizę turystyczną w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, online na stronie https://www.visa2egypt.gov.eg/ lub na lotnisku w Egipcie. Opłata wynosi 25 USD za wizę jednokrotną lub 60 USD za wizę wielokrotną. Wiza dla turysty w Egipcie jest ważna 30 dni.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo