Wiza turystyczna

Wiza turystyczna to zezwolenie na przekroczenie granicy kraju przez cudzoziemca i pobyt w tym kraju przez pewien okres oraz w określonym celu. W przypadku wizy turystycznej celem jest oczywiście zwiedzanie i inne czynności, które nie są związane bezpośrednio z wykonywaniem pracy. Wizę możesz uzyskać od przedstawicielstwa dyplomatycznego, czyli ambasady lub konsulatu państwa, do którego zamierzasz się wybrać. Warto złożyć wniosek o wizę odpowiednio wcześnie. Na szczęście możesz zdobyć wizę również online, co znacząco przyspiesza cały proces.

Wiza turystyczna do USA

Od 11 listopada 2019 Polska uczestniczy w VWP (Visa Waiver Program), czyli Programie Ruchu Bezwizowego, dzięki czemu podróżnicy udający się do USA na maksymalnie 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie muszą mieć wizy. Jedyne, co musisz zrobić, to zarejestrować się w systemie ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/. 

Wniosek musisz złożyć najpóźniej na 72 godziny przed wylotem, gdyż tyle czasu zajmuje weryfikacja formularza. Pamiętaj, że wniosek może zostać odrzucony, więc wyślij formularz od razu po zdecydowaniu się na wyjazd. Jeśli otrzymasz odmowę, pozostaje wyłącznie wnioskowanie o wizę w amerykańskim konsulacie

Możesz wysłać wniosek w systemie ESTA znacznie wcześniej niż na 3 dni przed wylotem, bo uzyskana akceptacja jest ważna przez aż 2 lata. Koszt całkowity to 21 USD. Sposób opłaty? Albo kartą kredytową, albo PayPalem.

Wiza turystyczna do Turcji

Od 2 marca 2020 obywatele Polski, którzy wyjeżdżają do Turcji w celach turystycznych na maksymalnie 90 dni w ciągu pół roku, nie muszą mieć wizy. Daje to 180 dni w okresie rocznym. Oczywiście obowiązuje paszport – ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż maksymalny okres pobytu bez wizy w Turcji, czyli od dnia wjazdu do Turcji jest to min. 150 dni. Dopiero jeśli planujesz udać się do Turcji na dłużej niż 90 dni w celu zarobkowym (praca) lub edukacyjnym (studia), musisz złożyć wniosek o stosowną wizę w ambasadzie.

Wiza turystyczna do Australii

Obywatele Polski mogą złożyć wniosek online o wizę turystyczną lub biznesową uprawniającą do wjazdu do Australii – pozwala ona na pobyt nie dłuższy niż 3 miesiące. Wniosek złożysz na stronie australijskie Departamentu Spraw Wewnętrznych. Szczegółowe informacje o rodzajach wiz do Australii znajdziesz TUTAJ.

Wiza turystyczna do Egiptu

Złóż wniosek o wizę turystyczną w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, online na stronie lub na lotnisku w Egipcie. Opłata wynosi 25 USD za wizę jednokrotną lub 60 USD za wizę wielokrotną. Wiza jednokrotna dla turysty w Egipcie jest ważna 30 dni, natomiast wielokrotna przez pół roku.