Współwłasność

Współwłasność w ubezpieczeniach komunikacyjnych dotyczy współdzielenia pojazdu, np. samochodu osobowego, z innym właścicielem. To rozwiązanie popularne szczególnie wśród młodych osób, które chcą zaoszczędzić na składce ubezpieczenia OC. Współwłasność wpływa bowiem na cenę OC samochodu. Jeśli jednym ze współwłaścicieli auta jest doświadczony kierowca ze zniżkami za bezszkodową jazdę, młodszy współwłaściciel może zaoszczędzić dzięki współwłasności. Oczywiście ma to pewne minusy. Po zgłoszeniu szkody z OC spowodowanej przez jednego ze współwłaścicieli, drugi również traci zniżki na ubezpieczenie.

Jak ustanowić współwłasność samochodu?

1. Zawrzyj z osobą, którą chcesz ustanowić współwłaścicielem samochodu, umowę kupna-sprzedaży lub akt darowizny. Dzięki temu przeniesiesz część udziałów w użytkowaniu samochodu na drugą osobę.

2. Skorzystaj z aktu darowizny, jeśli współwłaścicielem pojazdu ma zostać członek rodziny. Dlaczego? Podatek nie jest naliczany, jeśli wartość darowizny łącznie z darowiznami i spadkami otrzymanymi od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat nie przekracza określonej kwoty, a darowizna jest przekazywana między osobami spokrewnionymi. 

Jeżeli sumaryczna wartość będzie wyższa niż kwota wolna od podatku wskazana w tabeli, należy zapłacić podatek. Wyjątkiem jest wyłącznie darowizna dla najbliższej rodziny należącej do tzw. grupy podatkowej zero (małżonek, syn, córka, matka, ojciec, dziadek, babcia, pasierb, pasierbica, brat, siostra, ojczym, macocha), ale należy zgłosić akt darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania, jeśli została przekroczona wskazana kwota wolna od podatku. W przeciwnym razie trzeba będzie wnieść opłatę.

Stopień pokrewieństwa Kwota wolna od podatku = wartość darowizny + wartość darowizn i spadków od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat
Najbliższa rodzina: macocha, ojczym, pasierbica, pasierb, rodzeństwo, małżonek, małżonka, córka, syn, wnuk, wnuczka, prawnuk, prawnuczka (czyli zstępni), matka, ojciec, dziadek, babcia, prababcia, pradziadek (czyli wstępni) 9637 zł
Rodzeństwo rodziców lub małżonków, małżonkowie rodzeństwa, zstępni rodzeństwa, małżonkowie i zstępni pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych 7276 zł
Wyżej niewymienieni członkowie rodziny 4902 zł

3. Udaj się ze współwłaścicielem samochodu i aktem darowizny do właściwego wydziału komunikacji. Jeśli jedna z osób nie może się stawić, konieczne będzie udzielenie pełnomocnictwa dla drugiego współwłaściciela samochodu.
4. Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe o ustanowieniu współwłaściciela samochodu.

Według danych Mubi młodzi jedyni właściciele samochodów osobowych w wieku 18-25 lat w marcu 2022 roku musieli za OC zapłacić średnio 1573 zł. Natomiast ci, którzy zdecydowali się na współwłasność swojego auta, otrzymywali oferty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w średniej cenie 1038 zł.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 140 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo