Wypadek

Wypadek to zdarzenie drogowe, wskutek którego jeden z uczestników doznał obrażeń ciała lub poniósł śmierć. Wypadek bywa mylony z kolizją, której skutkiem są tylko straty materialne, np. stłuczone reflektory i wgniecione maski samochodów po stłuczce. Wezwanie policji i pogotowia do wypadku jest obowiązkowe.

Co zrobić po wypadku?

  1. Jeśli nie jesteś osobą ciężko ranną i możesz się poruszać, sprawdź stan innych osób poszkodowanych i od razu wezwij pogotowie oraz policję. Zadzwoń także po straż pożarną, jeżeli podejrzewasz, że wydostanie rannych z pojazdów może być utrudnione. Jeśli potrafisz, możesz udzielić pierwszej pomocy.
  2. Postaw trójkąt awaryjny. Nie przestawiaj samochodów i nie ruszaj ewentualnych części samochodowych rozsypanych dookoła. Miejsce powinno pozostać nienaruszone do przyjazdu policji, która będzie zabezpieczać ślady.
  3. Świadkowie wypadku mają obowiązek udzielenia pomocy, więc nie wahaj się prosić o pomoc, a nawet jej żądać.
  4. Jeśli wypadek zdarzył się w odludnym miejscu i nie masz jak wezwać pomocy, możesz oddalić się z miejsca wypadku wyłącznie w celu wezwania policji i pogotowia, po czym natychmiast musisz wrócić do poszkodowanych.

Spowodowanie wypadku w komunikacji a odpowiedzialność karna

Art. 177 Kodeksu karnego wskazuje, że:

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek. 

Źródło: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny.

Zgłoszenie szkody po wypadku firmie ubezpieczeniowej

Proces likwidacji szkody powypadkowej jest bardziej skomplikowany w porównaniu do likwidacji szkody na mieniu powstałej podczas kolizji. OC sprawcy wypadku pokrywa zarówno szkody na mieniu, jak i osobowe.

O ile w ramach bezpłatnego systemu bezpośredniej likwidacji szkody możesz zgłaszać wyłącznie szkody materialne z pewnymi ograniczeniami, o tyle dodatkowo płatne ubezpieczenia, np. PZU Auto Ochrona, umożliwiają zgłoszenie szkody po wypadku ubezpieczycielowi, u którego masz wykupione OC.

Jeśli masz assistance, zadzwoń od razu na zapisany numer centrum alarmowego. W zależności od wariantu assistance może Ci przysługiwać np. samochód zastępczy, kontynuacja podróży do celu lub zorganizowanie powrotu do miejsca zamieszkania, zorganizowanie noclegu, wynajem kierowcy zastępczego itp.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 115 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo