Wypowiedzenie ubezpieczenia

Warunki wypowiedzenia ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych są określone przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Art. 28 ust. 1 mówi, że jeśli osoba ubezpieczona nie złoży pisemnego wypowiedzenia OC najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy, zakład ubezpieczeń ma prawo automatycznie przedłużyć umowę na kolejne 12 miesięcy. O ile firma ubezpieczeniowa musi poinformować klienta o zbliżającym się końcu umowy minimum 14 dni wcześniej, o tyle zdarza się, że właściciele pojazdów zapominają o automatycznym przedłużeniu OC i kupują ubezpieczenie w innej firmie. Na szczęście w takiej sytuacji można zrezygnować z jednej umowy.

Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia OC

Wzór wypowiedzenia OC samochodu możesz pobrać tutaj (DOCX) lub tutaj (PDF). Wydrukuj dokument, wypełnij i podpisz ręcznie. Potem możesz go zeskanować lub zrobić mu zdjęcie i wysłać e-mailem na adres podany przez ubezpieczyciela. 

Inne sposoby rezygnacji z OC to zaniesienie wypowiedzenia do placówki firmy ubezpieczeniowej lub wysłanie dokumentu listem.

UWAGA!

Ubezpieczyciel zaliczy jako datę wypowiedzenia datę nadania listu, jeśli skorzystasz z usług Poczty Polskiej. W przypadku innych operatorów będzie się liczyć data doręczenia.

Czy można złożyć wypowiedzenie OC wcześniej niż przed końcem umowy?

Tak, ale mają do tego prawo osoby, które kupiły używany pojazd mechaniczny z aktualnym OC zakupionym przez poprzedniego właściciela, który albo opłacił ubezpieczenie z góry na cały rok, albo rozłożył płatność na raty. Nabywca pojazdu może złożyć wypowiedzenie OC w dowolnym momencie. Musi również pamiętać, że takie OC nie przedłuży się automatycznie po zakończeniu okresu ochrony!

Przykład

Franciszek kupił używany samochód z OC ważnym jeszcze przez 7 miesięcy od zakupu auta. Mężczyzna mógłby korzystać z OC do końca umowy, gdyby nie fakt, że poprzedni właściciel opłacił tylko jedną ratę ubezpieczenia, a na dodatek miał zwyżki. Ubezpieczyciel rekalkulował składkę i okazało się, że Franciszek może zapłacić mniejszą drugą ratę od zaplanowanej. Mimo wszystko Franek sprawdził ceny OC w porównywarce Mubi i okazało się, że bardziej opłaca mu się kupić nowe ubezpieczenie na 12 miesięcy, bo wysokość raty wynosiła prawie 75% ceny nowego OC. Mężczyzna wypowiedział umowę.

Zgodnie z art. 812 § 4 Kodeksu cywilnego, jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia w ciągu 30 dni od jej zawarcia, jeżeli została podpisana na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Przedsiębiorców obowiązuje skrócony termin – 7 dni. 

Jeśli jako konsument zawrzesz umowę ubezpieczenia komunikacyjnego (lub innego) online lub telefonicznie, możesz z niej zrezygnować w ciągu 30 dni od dnia poinformowania o zawarciu umowy lub doręczenia tego potwierdzenia (na podstawie art. 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta).

Jeżeli w okresie umowy pojawią się okoliczności, które zmienią prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, np. młody kierowca zyska dostęp do pojazdu lub właściciel auta przeprowadzi się z miasta na wieś, obie strony mogą żądać zmiany wysokości składki. W ciągu 14 dni od zgłoszenia tego żądania druga strona może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 115 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo