Wypowiedzenie ubezpieczenia

Warunki wypowiedzenia ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych są określone przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Art. 28 ust. 1 mówi, że jeśli osoba ubezpieczona nie złoży pisemnego wypowiedzenia OC najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy, zakład ubezpieczeń ma prawo automatycznie przedłużyć umowę całoroczną na kolejne 12 miesięcy. O ile firma ubezpieczeniowa musi poinformować klienta o zbliżającym się końcu umowy minimum 14 dni wcześniej, o tyle zdarza się, że właściciele pojazdów zapominają o automatycznym przedłużeniu OC i kupują ubezpieczenie w innej firmie – to tzw. podwójne ubezpieczenie. Na szczęście w takiej sytuacji można zrezygnować z jednej umowy.

Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia OC

Wzór wypowiedzenia OC samochodu możesz pobrać tutaj (DOCX) lub uzyskać tutaj (PDF). Wydrukuj dokument, wypełnij i podpisz własnoręcznie. Potem możesz go zeskanować lub zrobić zdjęcie i wysłać e-mailem na adres podany przez ubezpieczyciela. 

Inne sposoby rezygnacji z OC to zaniesienie wypowiedzenia do placówki firmy ubezpieczeniowej lub wysłanie dokumentu  pocztą.

UWAGA!

Ubezpieczyciel uzna datę stempla pocztowego jako dzień wypowiedzenia umowy, jeśli skorzystasz z usług Poczty Polskiej. W przypadku innych operatorów będzie się liczyć data doręczenia.

Czy można złożyć wypowiedzenie OC wcześniej niż przed końcem umowy?

Tak, ale mają do tego prawo osoby, które kupiły używany pojazd mechaniczny z aktualnym OC zakupionym przez poprzedniego właściciela, który albo opłacił ubezpieczenie z góry na cały rok, albo rozłożył płatność na raty. Nabywca pojazdu może złożyć wypowiedzenie OC w dowolnym momencie. Musi również pamiętać, że takie OC nie przedłuży się automatycznie po zakończeniu okresu ochrony!

Przykład

Franciszek kupił używany samochód z OC ważnym jeszcze przez 7 miesięcy od zakupu auta. Mężczyzna mógłby korzystać z OC do końca umowy, gdyby nie fakt, że poprzedni właściciel opłacił tylko jedną ratę ubezpieczenia, a na dodatek miał zwyżki. Ubezpieczyciel rekalkulował składkę i okazało się, że Franciszek może zapłacić mniejszą drugą ratę od zaplanowanej. Mimo wszystko Franek sprawdził ceny OC w porównywarce Mubi i okazało się, że bardziej opłaca się kupić nowe ubezpieczenie na 12 miesięcy, bo wysokość raty wynosiła prawie 75% ceny nowego OC. Mężczyzna wypowiedział umowę.

Zgodnie z art. 812 § 4 Kodeksu cywilnego, jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia w ciągu 30 dni od jej zawarcia, jeżeli została podpisana na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Przedsiębiorców obowiązuje skrócony termin – 7 dni. 

Jeśli jako konsument zawrzesz umowę ubezpieczenia komunikacyjnego (lub innego) online lub telefonicznie, możesz z niej zrezygnować w ciągu 30 dni od dnia poinformowania o zawarciu umowy lub doręczenia tego potwierdzenia (na podstawie art. 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta).

Jeżeli w okresie umowy pojawią się okoliczności, które zmienią prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, np. młody kierowca zyska dostęp do pojazdu lub właściciel auta przeprowadzi się z miasta na wieś, obie strony mogą żądać zmiany wysokości składki. W ciągu 14 dni od zgłoszenia tego żądania druga strona może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.