Zabezpieczenia własne

Do zabezpieczeń własnych w kontekście ubezpieczenia mieszkania i domu zaliczamy wszystkie środki, które utrudniają osobom trzecim na bezprawne wejście do nieruchomości w celu kradzieży. To po stronie ubezpieczonego leży obowiązek wskazania zabezpieczeń przed podpisaniem umowy ubezpieczenia. 

Przykłady zabezpieczeń własnych

W kalkulatorze ubezpieczenia domu i mieszkania Generali pojawia się pytania o zabezpieczenia. Ubezpieczający proszony jest o wskazanie z listy środków, które zwiększają bezpieczeństwo nieruchomości przed włamaniem i kradzieżą.

grafika

Należy pamiętać, że niektóre zabezpieczenia własne muszą spełniać odpowiednie standardy. I tak w przypadku Generali drzwi antywłamaniowe muszą być co najmniej 3. klasy odporności na włamanie, a szyby co najmniej klasy P3. 

Zawsze przed wskazaniem zabezpieczeń własnych należy sprawdzić w OWU lub w wyjaśnieniach w kalkulatorze ubezpieczeń, jakie wymagania muszą one spełniać. Podanie błędnych lub fałszywych informacji może wpłynąć na wysokość odszkodowania lub odmowę jego wypłacenia w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ochroną – kradzieży. 

Czy posiadanie zabezpieczeń własnych wpływa na wysokość składki?

Tak. Liczba i jakość posiadanych zabezpieczeń własnych nieruchomości pozwala na naliczenie zniżki, a więc obniżenie wysokości składki. Zazwyczaj ubezpieczający może zaoszczędzić od 5 do 15%. Dodatkowo ubezpieczenie przedmiotów wartościowych może być związane z obowiązkiem zamontowania konkretnych zabezpieczeń antywłamaniowych i przeciwkradzieżowych. 

Przykład

Mieszkanie Pani Marii znajduje się na strzeżonym przez strażnika, a do tego ogrodzonym osiedlu. Dodatkowo przy wejściu do klatki zamontowany jest domofon z kamerą, a do lokalu wchodzi się przez drzwi antywłamaniowe 3. klasy z atestowanymi zamkami. Dzięki takim zabezpieczeniom własnym Pani Maria otrzymała zniżkę na ubezpieczenie mieszkania.