Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Zakres ochrony ubezpieczeniowej można rozpatrywać pod kilkoma względami. Firmy ubezpieczeniowe określają terytoria, na których jest aktywna ochrona, zakres szkód, za które są wypłacane odszkodowania, a także po jakim zdarzeniu są realizowane usługi, np. w ramach assistance. Zakres ochrony można analizować również pod kątem wysokości sumy ubezpieczenia. O ile w przypadku OC komunikacyjnego suma gwarancyjna jest określona ustawowo, o tyle w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych firmy ustalają różne sumy.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC komunikacyjnego

Zakres ochrony ubezpieczenia OC komunikacyjnego jest regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zakres OC samochodu dotyczy odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. Tutaj znajdziesz szczegóły.

Z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego zostanie wypłacone odszkodowanie za szkody osobowe i na mieniu powstałe np. wskutek wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę, ale wtedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i zakład ubezpieczeń mają prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej OC obejmuje Polskę i państwa, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.

Zakres ochrony ubezpieczeń dobrowolnych

W przypadku autocasco, assistance, NNW i innych ubezpieczeń dobrowolnych, a także mniej popularnych ubezpieczeń dodatkowych, np. szyb czy opon, firmy ustalają różne zakresy ochrony.

Jeśli szukasz ubezpieczenia AC z zakresem ochrony w Europie, sprawdź, czy ubezpieczyciel w OWU AC wyszczególnił kraje, w których odpowiedzialność jest ograniczona lub całkowicie wyłączona dla niektórych zdarzeń. Ta kwestia jest omówiona dokładnie w artykule Jak wybrać autocasco za granicę?.

Sprawdzając zakres ubezpieczenia assistance, zweryfikuj, po jakich zdarzeniach ubezpieczyciel realizuje usługi i jakie są ich limity. Ograniczenia zakresu ochrony w assistance mogą dotyczyć, np. maksymalnej odległości holowania uszkodzonego pojazdu do warsztatu czy okresu wynajmu samochodu zastępczego.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo