Zakres terytorialny ubezpieczenia

Zakres terytorialny ubezpieczenia określa terytorium, na którym ochrona ubezpieczyciela jest aktywna. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, np. autocasco czy assistance, zakres terytorialny może być dowolnie kształtowany. Umowa może podawać, że ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe wyłącznie w Polsce, Europie bądź określonych krajach. Firma ubezpieczeniowa może określić, że w danym kraju, np. Rosji, nie odpowiada za szkody związane z kradzieżą samochodu lub elementów jego wyposażenia.

Zakres terytorialny ubezpieczenia OC samochodu

Zakres terytorialny ubezpieczenia OC samochodu jest określony ustawowo i firma ubezpieczeniowa nie może go zmienić. Art. 25 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podaje, że ubezpieczenie OC komunikacyjne obejmuje zdarzenia powstałe zarówno w Polsce, jak i państwach, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.

W nielicznych krajach wymagana jest Zielona Karta jako potwierdzenie ubezpieczenia samochodu. Informacje o niej są dostępne w artykule Zielona Karta – przewodnik przed urlopem >> Tunezja, Turcja, Ukraina, Rosja. Wyjątkiem jest tylko Kosowo, w którym jest obowiązkowe ubezpieczenie graniczne.

Przykład

Sabina z przyjaciółmi wybiera się na wycieczkę objazdową po Bałkanach. Zamierzają odwiedzić kilka krajów, w których nie wystarczy im polskie ubezpieczenia OC. Zielonej Karty będą potrzebować w Albanii i Macedonii Północnej, z kolei wjeżdżając do Kosowa, będą musieli nabyć ubezpieczenie graniczne.

Zakres terytorialny ubezpieczenia AC samochodu

Zakres terytorialny ubezpieczenia autocasco i innych dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych jest ustalany indywidualnie przez firmy. Podstawowy podział jest prosty, bo wyróżnia się autocasco, assistance, NNW itp. z ochroną obowiązującą wyłącznie w Polsce i warianty z ochroną aktywną w Europie. 

Kluczowe są jednak szczegóły, bo firma ubezpieczeniowa może ograniczyć lub całkowicie wyłączyć odpowiedzialność w niektórych krajach. 

O ile standardowe AC obejmuje szkody kradzieżowe, o tyle ubezpieczyciel może zaznaczyć, że nie odpowiada finansowo za kradzież samochodu w Rosji, Białorusi czy na Ukrainie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Jak wybrać autocasco za granicę? Ile kosztuje i w których krajach obowiązuje?.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo