Zwyżka na ubezpieczenie

Zwyżka na ubezpieczenie polega na podwyższeniu składki ubezpieczeniowej z powodu np. historii ubezpieczenia kierowcy, która zawiera kilka szkód, więc sugeruje zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe. O zwyżce ubezpieczeniowej mówi się nie tylko w kontekście tabeli bonus-malus, która uwzględnia wspomnianą szkodowość kierowcy, ale także w kontekście wieku właściciela samochodu, miejsca zamieszkania, pojemności silnika pojazdu, daty uzyskania prawa jazdy itp. Te wszystkie czynniki mogą powodować wzrost ceny ubezpieczenia.

Zwyżka na ubezpieczenie za szkody w historii ubezpieczenia

Niestety, o wiele łatwiej jest stracić zniżki niż je zdobyć. O ile po jednym roku bezszkodowej historii jazdy zyskuje się zniżkę w wysokości przeważnie 10%, o tyle już po jednej szkodzie ubezpieczyciel może podwyższyć składkę o minimum 15-20%. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, jeśli w ciągu roku przytrafi Ci się kilka szkód.

Jak możesz zobaczyć w poniższej tabeli, Uniqa nalicza zwyżkę na składkę ubezpieczenia AC w wysokości 180% składki bazowej już po 3. szkodzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zwyżka po 1 szkodzieZwyżka po 2 szkodachZwyżka po 3 szkodachZwyżka po 4 szkodachZwyżka po 5 szkodach
0%80%180%180%180%
Aktualizacja danych: 3.01.2020

Zwyżki na ubezpieczenie, które są związane z profilem kierowcy

Cechy kierowcy, które podwyższają składkę ubezpieczeniową, to:

  • młody wiek, a szczególnie między 18. a 24. rokiem życia, bo kierowcy w tym segmencie powodują statystycznie najwięcej wypadków,
  • wyrobienie prawa jazdy na krótko przed kupowaniem ubezpieczenia samochodu, co sugeruje niewielkie doświadczenie w kierowaniu pojazdem i generuje zwyżki u kierowców w każdym wieku,
  • zamieszkanie w dużej miejscowości, która obfituje w kolizje i wypadki.

Ponadto wysokiej cenie ubezpieczenia sprzyja udostępnianie samochodu młodemu i niedoświadczonemu kierowcy.

Zwyżki na ubezpieczenie, które są związane z samochodem

Większe ryzyko ubezpieczeniowe jest związane z samochodami mającymi silnik o dużej pojemności i pojazdami, które są parkowane na noc w miejscu, które nie jest ani monitorowane, ani strzeżone, ani zabezpieczone, czyli np. na chodniku pod kamienicą. Łatwiej wtedy o kradzież auta czy akt wandalizmu. Niektóre marki samochodów, np. BMW czy Lexus, charakteryzują się wyższymi średnimi cenami OC nawet o kilkaset złotych w porównaniu do stawek dla innych marek.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 202 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo