Ubezpieczenie do Mołdawii

Jedni zobaczą w niej rzadko odwiedzany przez turystów kraj, w którym nie ma nic ciekawego, inni zaprzeczą temu stereotypowi, twierdząc, że to ostatnie nieodkryte miejsce w Europie. Prawda jest taka, że choć trudno nazwać Mołdawię najbardziej oczywistym kierunkiem podróży, ta równinna kraina spokoju i dobrego wina na pewno ma w sobie dużo uroku.

Mołdawia - przewodnik turystyczny

Atrakcje Mołdawii, czyli co poza winem?

Szukając informacji o Mołdawii, można dowiedzieć się, że to najbiedniejszy kraj Europy, który wciąż jest mocno zakorzeniony w swojej przeszłości, i w którym nie ma czego oglądać. Nie brzmi to szczególnie zachęcająco, więc trudno się dziwić, że Mołdawii próżno szukać wśród popularnych turystycznych destynacji. Ale czy słusznie?

UWAGA!

Wjazd do Mołdawii jest możliwy bez ograniczeń od dnia 16 marca 2022 roku. Nie trzeba okazywać certyfikatów covidowych, wyników testów oraz dokumentów, które potwierdzają szczepienie.

atrakcje mołdawii

9 największych atrakcji turystycznych Mołdawii

Monaster Neamț

Jeden z najstarszych (XIV wiek) rumuńskich klasztorów, który znajduje się na terenie historycznej Mołdawii. Budowla łączy w sobie cechy architektury gotyckiej z bizantyjską, znajduje się w niej też ponad 600-letnia biblioteka i zbiór ikon.

Muzeum Narodowe Historii i Etnografii w Kiszyniowie

Położone w centrum stolicy, przyciąga odwiedzających ogromnymi zbiorami dokumentującymi kulturę i tradycje Mołdawii, a także wystawą poświęconą historii naturalnej.

Klasztor Saharna

Położony nad Dniestrem, ok. 100 km na północ od Kiszyniowa kompleks monastyczny składający się z wykutego w skałach klasztoru Zwiastowania i młodszego monasteru Trójcy Świętej. Cechuje się dużą wartością historyczną oraz otoczeniem malowniczych krajobrazów.

Twierdza w Sorokach

Potężna twierdza w północnej części kraju, której początki sięgają XV wiek. Odrestaurowana i udostępniona turystom, położona niedaleko brzegów Dniestru, urzeka m.in. roztaczającymi się z jej murów widokami na okolicę.

Mileștii Mici

Niepozorna miejscowość nieopodal Kiszyniowa, która może się pochwalić największymi zbiorami wina na świecie. W długich na ok. 200 km i udostępnionych do zwiedzania podziemnych korytarzach składuje się ok. 2 mln butelek wina.

Muzea w Jassy

Położone blisko granicy mołdawsko-rumuńskiej miasto słynie z neogotyckiego Pałacu Kultury, w którym mieszczą się cztery muzea: Historii Mołdawii, Etnograficzne, Sztuki, a także Nauki i Techniki.

Orchej Stary (Stary Orgiejów)

Kompleks archeologiczno-historyczny położony ok. 60 km na północ od Kiszyniowa nad rzeką Reut, słynący z wykutych skale klasztorów, wykopalisk i muzeum historycznego.

Cricova

Druga największa, za to najsłynniejsza mołdawska winnica. Jej podziemne tunele liczą ponad 120 km i skrywają trunki przechowywane tu przez najważniejsze światowe osobistości.

Klasztor Curchi

Położony w Parku Narodowym Orgiejów w Dolinie Vatici XVIII-wieczny monaster uznawany za perłę besarabskiej architektury.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Mołdawii na mubi.pl?
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś Cię okradnie. W Mołdawii kradzieże zdarzają się dosyć często w komunikacji publicznej.
 • Skorzystasz z pomocy lekarza prywatnie. Publiczna opieka medyczna w Mołdawii stoi na dosyć niskim poziomie.
 • Porozumiesz się z policjantem lub lekarzem dzięki pomocy tłumacza, którego usługi opłaci ubezpieczyciel. W Mołdawii funkcjonuje język rumuński w specyficznej, lokalnej odmianie.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Mołdawia, czyli specyficzna i nieodległa egzotyka

Zacznijmy od tego, co widać na pierwszy rzut oka. A jest to niewielki, położony między Rumunią i Ukrainą kraj bez dostępu do morza, w którego krajobrazie dominują niezalesione równiny. Potencjał turystyczny w tym niewielki, ale Mołdawia nadrabia czym innym.

Choćby skomplikowaną historią i równie wyjątkową teraźniejszością. Mowa w końcu o kraju byłego bloku wschodniego, który stara się zerwać z przeszłością, szukając przy tym własnej tożsamości. A o to niełatwo, bo na małym obszarze mieszczą się i prozachodnia większość kraju, i położone na lewym brzegu Dniestru separatystyczne Naddniestrze, i autonomiczna Gagauzja na południu. Mimo takiej różnorodności wszędzie jest jednak bezpiecznie, a nade wszystko oryginalnie.

CZY WIESZ, ŻE …

Szczególnie bliskie związki łączą Mołdawię z Rumunią. Oficjalnym językiem jest lokalna odmiana rumuńskiego, a w latach 90. odbyło się nawet referendum, w którym odrzucono pomysł zjednoczenia obydwu krajów.

Jak zaplanować wyjazd do Mołdawii?

Najprostszym sposobem dotarcia do Mołdawii jest samolot – bezpośredni lot z Warszawy do Kiszyniowa trwa niecałe 2 godziny. Jeśli wolisz własny środek transportu, musisz nastawić się na dłuższą i mniej wygodną podróż. Większą część liczącej prawie 1000 km trasy trzeba przebyć po ukraińskich drogach, które pozostawiają niestety sporo do życzenia. Ciekawą opcją może być pociąg np. z Kijowa lub Odessy.

Co do terminu, zdecydowanie najlepszymi miesiącami do planowania podróży są sierpień i wrzesień. Średnia temperatura sięga wówczas nawet 30°C, a towarzyszy temu niewielkie prawdopodobieństwo opadów. Maj, czerwiec i lipiec są równie ciepłe, lecz bardziej deszczowe.

Gdzie się zatrzymać i jak podróżować po Mołdawii?

Brak miejscowości o turystycznym charakterze sprawia, że najlepszą bazą wypadową do podróżowania po Mołdawii jest jej stolica – Kiszyniów. Tam bez problemów można znaleźć zarówno nocleg w przystępnej cenie, jak i hotele w wyższym standardzie. Poza stolicą coraz mocniej rozwija się agroturystyka, możliwe jest także znalezienie noclegu przy winnicach, ale tu trzeba liczyć się z większymi kosztami.

Kiszyniów jest dobrą opcją również dlatego, że Mołdawię najłatwiej zwiedzać, urządzając sobie krótkie wycieczki. Odległości nie są duże, więc mając własny lub wypożyczony samochód, jeden dzień w zupełności wystarcza na podróż w dowolny zakątek kraju. Można się zdać również na publiczne środki transportu, a zwłaszcza bardzo tu popularne marszrutki (kilkunastoosobowe minibusy), które kursują między Kiszyniowem i mniejszymi miejscowościami.

Czym płacić?

Walutą obowiązującą w Mołdawii są leje (MDL). Gotówkę lepiej zawsze mieć ze sobą, ponieważ miejsc, w których można płacić kartą, nie ma zbyt wiele. Liczne są za to kantory (w dużych miastach nawet całodobowe), więc z wymianą najlepiej z euro lub dolarów nie ma problemu. Aktualny (24.01.2024) kurs leja wynosi 0,23 zł.

Niezbędne dokumenty i ubezpieczenia

Mołdawia nie należy do Unii Europejskiej. Oznacza to, że na terenie tego kraju nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dlatego każdy turysta przed wyjazdem do Mołdawii powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni wsparcie w razie transportu medycznego i pokryje koszty leczenia. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla osoby, która chce spędzić 7 dni w Mołdawii? Sprawdziliśmy to! Dla ułatwienia wzięliśmy pod uwagę tylko najtańsze pakiety. 

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000,
OC – 50 000 zł.
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 87 394 zł,
NNW – 15 000 zł.
25,69 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł.
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł.
29,40 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł.30,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł.
31,70 zł
WienerKoszty leczenia – 175 020 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 387 zł.
35,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [styczeń 2024].

W związku z wybuchem pandemii COVID-19, większość ubezpieczycieli wprowadziło do swoich ofert turystycznych specjalne zapisy w OWU lub rozszerzenia polisy obejmujące ochronę w przypadku zachorowania lub niezbędnej profilaktyki związanej z koronawirusem. Jakie są jej warunki i koszty? W tabeli przedstawiono zakres i cenę najtańszego możliwego pakietu obejmującego ochronę na wypadek COVID-19 w wybranej firmie podczas 7-dniowego pobytu w Mołdawii.

Towarzystwo ubezpieczenioweCzy ubezpieczyciel zapewnia ochronę w razie COVID-19?
mtu24.plTAK: zachorowanie, izolacja, kwarantanna
ProamaTAK: zachorowanie, izolacja
You Can DriveTAK: zachorowanie, izolacja, kwarantanna
AXA PartnersTAK: zachorowanie
GeneraliTAK: zachorowanie, izolacja
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Poza ubezpieczeniem turystycznym, w Mołdawii trzeba pamiętać o posiadaniu innych niezbędnych dokumentów. Na teren Republiki można wjechać, okazując dowód osobisty – wyjątkiem jest obszar Naddniestrza, gdzie potrzebny jest paszport. Aby podróżować samochodem po Mołdawii, potrzebna jest Zielona Karta. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: https://mubi.pl/poradniki/moldawia-przewodnik-dla-kierowcow/.

Mołdawia – kraina znakomitego wina

Jeśli wina mołdawskie kojarzą Ci się z kiepską jakością, najwyższa pora zmienić tę opinię. Branża winiarska to nie tylko tysiące lat historii (pierwsze wzmianki datuje się na ok. 2800 p.n.e.), ale też najprężniej rozwijająca się gałąź mołdawskiego przemysłu. Produkowane tu trunki stały się już znanym na całym świecie towarem eksportowym i prawdziwą narodową dumą. Z dawnymi czasami łączą je już tylko ceny, bo te w zestawieniu z jakością są bardzo niskie.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 2017 roku wino oficjalnie nie jest uznawane w Mołdawii za alkohol, lecz za produkt spożywczy. Dzięki temu można je swobodnie reklamować, a także sprzedawać w nocy.

Udając się do Mołdawii, trzeba zatem koniecznie odwiedzić tutejsze winnice, gdzie znajdują się największe na świecie piwnice winne. To właśnie one i ich wyroby są największym mołdawskim skarbem.

Cricova – najbardziej znana winnica w Mołdawii

Najsłynniejsza winnica w kraju leży zaledwie 15 km od stolicy. Znana jest nie tylko z doskonałej jakości win i win musujących, ale także z rozległych piwnic. Ich podziemne korytarze mają łącznie 120 km długości, a wiele z nich jest wypełnione pełnymi butelkami, które w temperaturze 12-14°C (przyda się coś ciepłego!) i w dużej wilgotności mają znakomite warunki do leżakowania.

Ogromne, przypominające miejskie ulice podziemia Cricovy zwiedza się, jeżdżąc meleksem z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji odpowiedniej wycieczki (ceny pakietów różnią się w zależności od czasu
i późniejszej degustacji, najtańszy kosztuje ok. 70 zł). Szczególną atrakcją jest możliwość podziwiania Narodowej Kolekcji Win, której najstarszy egzemplarz pochodzi z 1902 roku. Ponadto w Cricovej znajdują się prywatne kolekcje należące m.in. do Angeli Merkel, Władimira Putina czy Donalda Tuska.

CZY WIESZ, ŻE …

Jedna z legend Cricovej głosi, że w 1966 roku w jej korytarzach zgubił się sam Jurij Gagarin, który potem miał stwierdzić, że „łatwiej wrócić z kosmosu”.

Na koniec czeka jeszcze degustacja w jednej z okazałych sal i zakupy w firmowym sklepie, które nie powinny zrujnować Twojej kieszeni. Bardzo dobrej jakości wina można kupić już za ok. 7-15 zł. A jeśli masz ochotę, by również Twoje trunki przechowywano w tutejszych podziemiach, możesz to zrobić już za 1,5 euro rocznie.

Mileştii Mici i nie tylko

Jeszcze większa od Cricovej i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jest winnica Mileştii Mici o korytarzach długości 200 km, w których znajdują się ok. 2 miliony butelek! Jakość tutejszych trunków jest jednak powszechnie uznawana za nieco gorszą. Pochwalić się nią może za to może leżąca na południu kraju najstarsza mołdawska winnica Purcari, założona już w 1827 roku. Ponadto na winnym szlaku warte odwiedzenia są m.in. nowoczesna Chateau Varterly czy znajdująca się w odnowionym zamku Castel Mimi.

Osobną atrakcją jest natomiast obchodzone na początku października Narodowe Święto Wina, którego główne obchody odbywają się w Kiszyniowie. Na największym placu miasta można wówczas spróbować trunków od najlepszych mołdawskich wytwórców, a wszystkiemu towarzyszy muzyka i lokalne przysmaki na czele z placintą (podawany na słodko lub słono placek). Przyjazd na festiwal trzeba jednak zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, przyciąga on bowiem sporo turystów.

Czy w Mołdawii jest tanio?

Wiesz już, że tanie jest w Mołdawii wino, a jak to wygląda z resztą? Ogólnie rzecz biorąc, ceny są niższe niż w Polsce, można więc zaplanować wypoczynek za rozsądną kwotę. Przy niskobudżetowym wyjeździe zmieszczenie się w kwocie 1000 zł za tydzień pobytu nie będzie stanowiło wielkiego problemu.

Jak wyglądają przykładowe ceny?*

 • kawa espresso – 16 MDL (3,52 zł);
 • obiad w taniej restauracji dla jednej osoby – 100 MDL (22,01 zł);
 • marszrutka z Kiszyniowa do Cricovej – 4,5 MDL (0,99 zł);
 • litr benzyny – 5,32 zł*,
 • litr oleju napędowego – 4,85 zł*.

*ceny za portalem globalpetrolprices.com na dzień 22.01.2024 roku przeliczone eg. kursu z dn. 24.01.2024.

FAQ – najważniejsze pytania o podróż turystyczną do Mołdawii

Co warto zobaczyć w Mołdawii?
Czy warto jechać do Mołdawii?
Czy w Mołdawii jest bezpiecznie?
Co zabrać ze sobą do Mołdawii?
PODSUMOWANIE
 • Najszybciej do Mołdawii z Polski można dotrzeć samolotem. Lot trwa niecałe 2 godziny.
 • Podróż samochodem można odbyć poprzez Ukrainę lub dłuższą trasą przez Słowację, Węgry i Rumunię.
 • Mołdawię najlepiej odwiedzić latem lub wczesną jesienią.
 • W Mołdawii nie działa EKUZ, więc potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne.
 • Kraj ten słynie z wybornych win.
 • W Mołdawii warto odwiedzić Stary Orgiejów, czyli kompleks historyczno-archeologiczny.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!