Najtańsze OC 2020 – jak znaleźć najtańszą polisę OC i obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?

Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC? Chcesz szybko i korzystnie ubezpieczyć swój samochód? Sprawdzamy najtańsze OC w 2020 r. i podpowiadamy jak uniknąć zbędnych kosztów! Znajdź tanie OC z mubi.pl!

OC to jeden z tych wydatków, którego nie da się uniknąć – ubezpieczenie OC musi mieć każdy właściciel zarejestrowanego samochodu. Można za to uniknąć przepłacania za ten produkt – tanie ubezpieczenie OC jest dostępne niemal dla każdego, pod warunkiem, że wiemy, co wpływa na jego cenę i gdzie szukać najtańszych ofert.

Ceny OC w Polsce – ile kosztuje najtańsze OC w 2020?

Ceny OC zależą od wielu czynników, a średnia od kilku lat oscyluje wokół 1000 zł. Z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi wynika, że średnia cena OC w Polsce w lutym 2020 wyniosła 828 zł.
Nieznacznie więcej za OC płacą mężczyźni (830 zł).

Ceny polis OC w Polsce nie są jednorodne. Co 5 Polak płaci za OC poniżej 500 zł, a 6 na 10 kierowców otrzymuje ofertę poniżej 700 zł.

Droższe polisy OC to zwykle oferty dla kierowców z krótszym stażem za kółkiem czy tzw. młodych kierowców.

Najtańsza polisa OC luty 2020 – już od 273 zł

Polisa OC za mniej niż 300 zł? To ciągle możliwe! Mimo, że ceny ubezpieczenia komunikacyjnego kilka lat temu poszybowały w górę, OC ciągle można kupić w cenie baku paliwa.

Najtańszą polisę OC znalazł na mubi.pl 40-letni mężczyzna z Ostrowa, który jeździ Fiatem 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l. To OC kosztowało zaledwie 273 zł.

Ranking OC – kto płaci najmniej za polisy komunikacyjne?

Za OC auta najmniej zapłacą kierowcy którzy posiadają spore doświadczenie za kółkiem, mają więcej niż 30 lat oraz prowadzą niewielkie, miejskie auta o małej pojemności silnika.

Nie bez znaczenia jest także marka pojazdu oraz miejsce zamieszkania kierowcy:

MiastoPłećWiek
kierowcy
Marka
pojazdu
ModelNajtańsze
OC
Ostrówmężczyzna40 latFiat126p273 zł
Zagrodymężczyzna61 latAudi80296 zl
Jurówmężczyzna66 latToyotaCH-R300 zł
Ćwiklicekobieta51 latVolskwagenGolf304 zł
Dębicakobieta46 latRenaultClio311 zł
Dane z porównywarki mubi.pl – luty 2020

Oblicz najtańsze OC

Miasta z najtańszym OC – Lublin, Rzeszów czy Kielce?

Duże różnice w cenach OC obserwujemy w poszczególnych miastach wojewódzkich. Średnia cena w Opolu, Kielcach czy Lublinie jest niższa niż 810 zł.

Dużo więcej za OC zapłacimy w największych polskich miastach – w tym w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku czy Wrocławiu. Najdroższym miastem w Polsce jest właśnie Wrocław, gdzie średnia cena za OC jest większa niż 1000 zł.

Dokładne informacje o cenach OC w poszczególnych miastach znajdziesz klikając w jego nazwę w poniższej tabeli.

MiastoŚrednia
cena OC
Opole756 zł
Kielce800 zł
Lublin802 zł
Rzeszów809 zł
Kraków833 zł
Katowice833 zł
Zielona Góra843 zł
Gorzów Wielkopolski869 zł
Olsztyn878 zł
Toruń896 zł
Bydgoszcz904 zł
Białystok928 zł
Poznań930 zł
Łódź931 zł
Warszawa941 zł
Szczecin942 zł
Gdańsk1006 zł
Wrocław1006 zł
Średnie ceny OC w miastach wojewódzkich. Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC Mubi, styczeń 2020.

O ile mogą się różnić ceny OC dla jednego kierowcy?

Chyba nic tak nie przekonuje do korzystania z kalkulatora OC, jak świadomość różnicy w cenach polis proponowanych przez różnych ubezpieczycieli temu samemu kierowcy. A te często wynoszą kilkaset, czy w rekordowych przypadkach, nawet powyżej tysiąca złotych. Każda firma ubezpieczeniowa ma swój własny algorytm, według którego wylicza składki.

Dobrze obrazuje to poniższy przykład. Sprawdziliśmy ceny OC dla 33-letniego kierowcy z Olsztyna, bezdzietnego kawalera, który ma prawo jazdy od ponad 10 lat i tak samo długo opłaca OC dla swoich samochodów. Obecnie jeździ Oplem Astra z 2014 roku, w benzynie, z pojemnością silnika 1364 cm3, nigdy nie spowodował żadnych szkód. Podaliśmy przykładowy numer PESEL i dane osobowe, żeby otrzymać więcej wyników. W przypadku firm, które proponowały kilka opcji ubezpieczenia, różniących się zakresem, wybieraliśmy tylko najtańszą.

CENY OC DLA 33-LETNIEGO KAWALERA Z OLSZTYNA; OPEL ASTRA, 2014

Firma
ubezpieczeniowa
Cena OCZakres
ubezpieczenia
LINK4494 złOC + assistance
AXA Direct508 złOC + assistance
Aviva1 029 złOC + assistance
mtu241 140 złOC
Proama1 271 złOC + NNW + assistance
Generali1 301 złOC + NNW + assistance
Benefia1 493 złOC + NNW
Uniqa2 397 złOC + NNW + assistance
Pomiędzy najtańszym a najdroższym OC dla tej samej osoby jest aż 1903 zł różnicy!

Sam znajdź najtańsze OC – kalkulator OC i jego możliwości

Od kiedy w internecie pojawiły się kalkulatory OC do samodzielnego wyliczania i porównywania składek różnych ubezpieczycieli, kierowcy mają o wiele łatwiej. Nie muszą już przeszukiwać stron firm ubezpieczeniowych czy kontaktować się z agentem, żeby sprawdzić, kto będzie miał dla nich najtańsze ubezpieczenie OC. Mogą to zrobić sami, w dowolnym miejscu i czasie, zupełnie niezobowiązująco.

Jakie dane trzeba podać w kalkulatorze OC? Czy istnieje kalkulator bez podawania danych?

Żeby ubezpieczyciele mogli podać wysokość wyliczonej dla Ciebie składki, najpierw muszą uzyskać trochę informacji o Tobie, Twoim samochodzie i historii dotychczasowego ubezpieczenia.

Już po wpisaniu roku produkcji samochodu otrzymasz podpowiedzi co do marek i modeli, jakie były produkowane w tych latach. Po wybraniu z listy swojego nie musisz ręcznie wpisywać pojemności auta – do wyboru jest tylko kilka wersji, w jakich występował dany model. Podobnie jest z nazwą wersji według baz Eurotax czy Info-Ekspert.

Trudności nie powinno też sprawić wypełnienie części dotyczącej właściciela. Nie musisz koniecznie podawać tam swojego numeru PESEL czy danych osobowych, ale jeśli się zdecydujesz, uzyskasz oferty od większej liczby ubezpieczycieli i będziesz miał jeszcze więcej opcji do wyboru. Firmy takie jak Proama czy Generali dopiero wtedy przedstawiają cenę ubezpieczenia, kiedy mają wgląd w dane kierowcy. Nie musisz jednak bać się o ich bezpieczeństwo – są używane tylko do sprawdzenia historii ubezpieczenia.

Więcej o kalkulatorze OC bez podawania danych, przeczytasz w naszym poradniku:

miniaturka wpisu
Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki

Sprawdźmy, jakie dane są niezbędne, aby znaleźć najtańsze OC.

Przejdź do artykułu

Najtańsze OC i AC – w pakiecie się opłaca!

Jeśli myślisz o tym, żeby ubezpieczyć się nie tylko od odpowiedzialności cywilnej, ale również kupić ubezpieczenie ACassistance lub NNW, być może bardziej opłaci Ci się zakup pakietu z jednej firmy ubezpieczeniowej.

Warto od razu zaznaczyć to w kalkulatorze, bo może okazać się, że choć jedna firma ma wyjątkowo tanie OC, to w drugiej będzie najtańsze OC i AC w pakiecie. Kiedy już znajdziesz interesujące Cię pakiety, możesz wybrać opcję porównania, wtedy kalkulator przedstawi szczegóły każdej z ofert.

Na poniższym porównaniu widać dwa przykładowe pakiety OC i AC, wyliczone dla 50-letniego Wrocławianina, który jeździ Fordem Mustangiem z 2016 r.:

kalkulacja - najtańsze OC

Różnica cen to 337,17 zł, ale ta nieco droższa może okazać się bardziej opłacalna dla kogoś, komu zależy na ubezpieczeniu NNW. Zapewnia jednocześnie większy zasięg terytorialny ochrony i zwiększony limit kilometrów w przypadku konieczności holowania. Tańsza opcja uwzględnia 50% amortyzacji części, podczas gdy droższa – 40%. W korzystniejszej cenowo ofercie nie obowiązuje za to minimalna wysokość szkody, natomiast w droższej wynosi ona 500 zł. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjrzeć się takim szczegółom i zastanowić, co nam się bardziej opłaca.

Jak obniżyć ceny OC? Czy OC dla młodego kierowcy może być tanie?

Porównanie cen w niezależnym kalkulatorze OC to najlepsze, co możesz zrobić dla obniżenia swojej składki OC, zwłaszcza jeśli kupujesz ubezpieczenie na ostatnią chwilę. Jeśli jednak masz trochę więcej czasu, albo dopiero co kupiłeś polisę i zorientowałeś się, że przepłaciłeś, możesz zadbać o to, żeby następna była dużo tańsza. Sposobów na tańsze OC jest przynajmniej kilka.

Tańsze OC dzięki współwłaścicielowi samochodu

Współwłasność to również sposób na najtańsze OC dla młodych kierowców. Ta grupa, ze względu na małe doświadczenie i młody wiek, musi liczyć się z wysokimi cenami ubezpieczeń. Jeśli jednak młody kierowca poprosi kogoś starszego, kto od lat jeździ bez szkód, by został współwłaścicielem jego samochodu, będzie mógł skorzystać z jego zniżek. Poniżej widać, że naprawdę się to opłaca:

Średnia cena OC dla młodego kierowcy (luty 2020)

ze współwłaścicielem1284 zł
bez współwłaściciela1631 zł
Dane z porównywarki mubi.pl – styczeń 2020 rok

Dowiedz się więcej o OC dla młodego kierowcy z naszego artykułu:

miniaturka wpisu
Najtańsze OC dla młodych kierowców – ceny za październik 2019

1510 zł to średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według październikowych statystyk porównywarki ubezpieczeń Mubi. Skąd wynika taka różnica w składkach?

Przejdź do artykułu

OC na raty: jednorazowa płatność za OC opłaca się bardziej

Jeśli myślisz o zakupie OC na raty, sprawdź dokładnie, ile wynosi suma rat i porównaj ją z kwotą przy jednorazowej płatności. Wielu ubezpieczycieli umożliwia podzielenie składki na 2 raty, płacone co pół roku, albo 4 – płacone raz na kwartał. Niektórzy oferują nawet OC z płatnością miesięczną, choć to rzadkość. Niezależnie jednak od tego, na ile podzielona jest składka, za każdym razem wychodzi ona drożej, niż jednorazowa płatność. Lepiej więc przygotować się wcześniej do zakupu OC i samemu odkładać na opłacenie składki, niż przepłacić nawet kilkaset złotych.

Przykład

Pani Ewelina z Lublina ma 26 lat i prawo jazdy od roku. Właśnie ubezpiecza swój pierwszy samochód, Ford Ka z 2012 roku. W kalkulatorze OC Mubi sprawdziła, że ubezpieczenie OC mogłaby mieć w mtu24 – za 1 406 zł. Pani Ewelina sprawdziła szczegóły oferty, aby poznać trzy opcje płatności: wpłacenie całej kwoty od razu, płatność w 2 ratach (łączna suma za OC: 1 513 zł) lub 4 ratach (łączna suma za OC: 1 821 zł). Gdyby wybrała drugą opcję, musiałaby dopłacić do OC 107 zł. Gdyby chciała płacić w 4 ratach, kosztowałoby ją to już 415 zł więcej, niż pierwotnie wyliczona składka.

Więcej o OC na raty przeczytasz w naszym artykule:

miniaturka wpisu
Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty już od 43,25 zł za 30 dni na Mubi.pl

Od 9% do 30% więcej zapłacisz za ubezpieczenie OC, jeśli rozłożysz składkę na 2, 4 lub 12 rat.

Przejdź do artykułu

Najtańsze OC online – kupuj przez internet

Przez internet opłaca się nie tylko sprawdzać ceny OC, ale i je kupować. Część ubezpieczycieli oferuje swoim klientom zniżki za zakup OC przez internet. Zanim jednak skorzystasz z takiej promocji, przelicz, czy inna firma nie ma dla Ciebie tańszej oferty nawet w podstawowej wersji.

UbezpieczycielWartość zniżki
Aviva4%
LINK47%
AXA Direct15%
Dane aktualne na dzień 29.02.2020

Oblicz najtańsze OC

Tanie OC – jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wychodzi najtaniej?

Niektórzy w poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenia OC zasięgają opinii znajomych albo sprawdzają gotowe rankingi firm ubezpieczeniowych, tworzone co miesiąc przez różne serwisy. Nie ma w tym nic złego, o ile nie poprzestaniesz na tak zdobytych informacjach. To, że Twój znajomy dostał super tanie OC u danego ubezpieczyciela, nie znaczy jeszcze, że Ty też otrzymasz tak korzystną propozycję. Nawet jeśli znajomy jeździ takim samym samochodem, może mieć inne doświadczenie, historię szkód i zniżek, czy choćby stan cywilny, przez co ubezpieczyciel wyceni jego polisę nawet na kilkaset złotych tańszą.

Warto też uważać przy korzystaniu z rankingów ubezpieczycieli. Zwykle powstają one w oparciu o średnie ceny OC w różnych firmach, albo na podstawie wyliczeń dla przykładowego kierowcy. Jednak, tak jak w przykładzie powyżej, to wcale nie musi przekładać się na cenę, jaką ubezpieczyciel wyliczy dla Ciebie. A co, jeśli tanie ubezpieczenie OC dla Ciebie miałaby firma, która zajmuje jedno z ostatnich miejsc rankingu?

Nie płać kary – kup OC odpowiednio wcześniej

Kary za brak OC 2020
Kary za brak OC 2020

Oszczędność to również unikanie niepotrzebnych wydatków, a tym jest z pewnością kara za brak OC. Po ostatnich zmianach prawnych kary za brak ubezpieczenia OC samochodu są jeszcze bardziej dotkliwe – wystarczy dzień opóźnienia, by do kwoty OC doliczyć dodatkowe 1 040 zł (w przypadku samochodów osobowych). 14 dni bez ubezpieczenia to już 5 200 zł kary.  Możesz więc mieć maksymalne zniżki, które w innej sytuacji dałyby Ci wyjątkowo tanie ubezpieczenie OC, ale jeśli spóźnisz się z zawarciem umowy, zapłacisz tyle, co młody kierowca bez doświadczenia.

Oceń artykuł:
74,43
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *