Najtańsze OC 2019 – jak znaleźć najtańszą polisę OC i obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?

Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC? Chcesz szybko i korzystnie ubezpieczyć swój samochód? Sprawdzamy najtańsze OC w 2019 r. i podpowiadamy jak uniknąć zbędnych kosztów! Znajdź tanie OC z mubi.pl!

OC to jeden z tych wydatków, którego nie da się uniknąć – ubezpieczenie OC musi mieć każdy właściciel zarejestrowanego samochodu. Można za to uniknąć przepłacania za ten produkt – tanie ubezpieczenie OC jest dostępne niemal dla każdego, pod warunkiem, że wiemy, co wpływa na jego cenę i gdzie szukać najtańszych ofert.

Ceny OC w Polsce – ile kosztuje najtańsze OC w 2019?

Ceny OC zależą od wielu czynników, a średnia od kilku lat oscyluje wokół 1000 zł. Z danych mubi.pl wynika, że średnia cena OC w Polsce we wrześniu 2019 wyniosła 821 zł.

Ceny polis OC w Polsce nie są jednorodne. Co 5 Polak płaci za OC poniżej 500 zł, a 6 na 10 kierowców otrzymuje ofertę poniżej 700 zł.

Droższe polisy OC to zwykle oferty dla kierowców z mniejszym stażem za kółkiem czy tzw. młodych kierowców.

Najtańsza polisa OC wrzesień 2019 – już od 260 zł

Polisa OC za mniej niż 300 zł? To ciągle możliwe! Mimo, że ceny OC komunikacyjnego kilka lat temu poszybowały w górę, OC ciągle można kupić w cenie baku paliwa.

Najtańszą polisę OC znalazł na mubi.pl, 43-letni kierowca z Łęczycy, właściciel Renault Clio z 2013 roku. To OC kosztowało zaledwie 260 zł.

Najtańsze OC we wrześniu 2019

Ranking najtańszego OC – kto płaci najmniej za polisy komunikacyjne?

Za OC auta najmniej zapłacą kierowcy którzy posiadają spore doświadczenie za kółkiem, mają więcej niż 30 lat, oraz prowadzą niewielkie, miejskie auta o małej pojemności silnika.

Nie bez znaczenia jest także marka pojazdu oraz miejsce zamieszkania kierowcy:

MiastoPłećWiek kierowcyMarka pojazduModelNajtańsze OC
BytomMężczyzna45 latDAEWOO/FSOMatiz270 zł
BydgoszczKobieta37 latDAEWOO/FSOMatiz300 zł
Medynia GłogowskaMężczyzna48 latRENAULTCaptur297 zł
Medynia GłogowskaMężczyzna48 latRENAULTCaptur297 zł
ZłocieniecMężczyzna44 lataRENAULTClio321 zł
KruszynaMężczyzna34 lataFIATSeicento265 zł
Golub-DobrzyńMężczyzna41 latSEATIbiza326 zł
Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl

Miasta z najtańszym OC – Opole, Rzeszów, czy Zielona Góra?

Duże różnice w cenach OC obserwujemy w poszczególnych miastach wojewódzkich. średnia cena w Zielonej Górze, Lublinie jest niższa niż 800 zł. Kierowcy z Rzeszowa płacą średnio tylko 680 zł.

Dużo drożej za OC zapłacimy w największych polskich miastach – w tym w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Najdroższym miastem w Polsce pozostaje Wrocław, gdzie średnia cena za OC ciągle przekracza 1000 zł.

Dokładne informacje o cenach OC w poszczególnych miastach znajdziesz klikając w jego nazwę w tabeli.

MiastoŚrednia cena OC
Białystok893,14 zł
Bydgoszcz879,87 zł
Gdańsk949,06 zł
Gorzów Wielkopolski807,37 zł
Katowice807,88 zł
Kielce860,52 zł
Kraków844,56 zł
Lublin798,76 zł
Łódź930,68 zł
Olsztyn846,12 zł
Opole819,92 zł
Poznań885,77 zł
Rzeszów682,54 zł
Szczecin899,66 zł
Toruń818,79 zł
Warszawa978,66 zł
Wrocław1022,15 zł
Zielona Góra763,17 zł
Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl. Sierpień 2019

Mapa ze średnimi cenami OC

O ile mogą się różnić ceny OC dla jednego kierowcy?

Chyba nic tak nie przekonuje do korzystania z kalkulatora OC, jak świadomość różnicy w cenach polis proponowanych przez różnych ubezpieczycieli temu samemu kierowcy. A te często wynoszą kilkaset, czy w rekordowych przypadkach, nawet powyżej tysiąca złotych. Każda firma ubezpieczeniowa ma swój własny algorytm, według którego wylicza składki.

Dobrze obrazuje to poniższy przykład. Sprawdziliśmy ceny OC dla 33-letniego kierowcy z Olsztyna, bezdzietnego kawalera, który ma prawo jazdy od ponad 10 lat i tak samo długo opłaca OC dla swoich samochodów. Obecnie jeździ Oplem Astra z 2014 roku, w benzynie, z pojemnością silnika 1364 cm3, nigdy nie spowodował żadnych szkód. Podaliśmy numer PESEL i numer rejestracyjny, żeby otrzymać więcej wyników. W przypadku firm, które proponowały kilka opcji ubezpieczenia, różniących się zakresem, wybieraliśmy tylko najtańszą.

CENY OC DLA 33-LETNIEGO KAWALERA Z OLSZTYNA; OPEL ASTRA, 2014

Firma ubezpieczeniowaCena OCZakres ubezpieczenia
Gefion433,00 złOC + assistance
AXA474,00 złOC + assistance
mtu241077,00 złOC
Proama1206,00 złOC + NNW + assistance
Generali1461,00 złOC + NNW
Benefia1465,00 złOC + NNW
Uniqa1767,00 złOC + NNW + assistance
Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl. 14 wrzesień 2019

Pomiędzy najtańszym a najdroższym OC dla tej samej osoby jest aż 1334 zł różnicy!

Sam znajdź najtańsze OC – kalkulator OC i jego możliwości

Od kiedy w internecie pojawiły się kalkulatory OC do samodzielnego wyliczania i porównywania składek różnych ubezpieczycieli, kierowcy mają o wiele łatwiej. Nie muszą już przeszukiwać stron firm ubezpieczeniowych czy kontaktować się z agentem, żeby sprawdzić, kto będzie miał dla nich najtańsze ubezpieczenie OC. Mogą to zrobić sami, w dowolnym miejscu i czasie, zupełnie niezobowiązująco.

Jakie dane trzeba podać w kalkulatorze OC? Czy istnieje kalkulator bez podawania danych?

Żeby ubezpieczyciele mogli podać wysokość wyliczonej dla Ciebie składki, najpierw muszą uzyskać trochę informacji o Tobie, Twoim samochodzie i historii dotychczasowego ubezpieczenia.

Już po wpisaniu roku produkcji samochodu otrzymasz podpowiedzi co do marek i modeli, jakie były produkowane w tych latach. Po wybraniu z listy swojego nie musimy ręcznie wpisywać pojemności auta – do wyboru jest tylko kilka wersji, w jakich występował dany model. Podobnie jest z nazwą wersji według baz Eurotax czy Info-Ekspert.

Trudności nie powinno też sprawić wypełnienie części dotyczącej właściciela. Nie musisz koniecznie podawać tam swojego numeru PESEL czy daty uzyskania prawa jazdy, ale jeśli się zdecydujesz, uzyskasz oferty od większej liczby ubezpieczycieli i będziesz miał jeszcze więcej opcji do wyboru. Firmy takie jak Proama czy Generali dopiero wtedy przedstawiają cenę ubezpieczenia, kiedy mają wgląd w dane kierowcy. Nie musisz jednak bać się o ich bezpieczeństwo – są używane tylko do sprawdzenia historii ubezpieczenia.

Więcej o kalkulatorze OC bez podawania danych, przeczytasz w naszym tekście.

mężczyzna w samochodzie

Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki

Korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń możemy szybko i za darmo obliczyć składkę ubezpieczeniową. Sprawdźmy, jakie dane są niezbędne, aby znaleźć najtańsze OC.

Przejdź do artykułu

Najtańsze OC i AC – w pakiecie się opłaca!

Jeśli myślisz o tym, żeby ubezpieczyć się nie tylko od odpowiedzialności cywilnej, ale również kupić AC, assistance lub NNW, być może bardziej opłaci Ci się zakup pakietu z jednej firmy ubezpieczeniowej.

Warto od razu zaznaczyć to w kalkulatorze, bo może okazać się, że choć jedna firma ma wyjątkowo tanie OC, to w drugiej będzie najtańsze OC i AC w pakiecie. Kiedy już znajdziesz interesujące Cię pakiety, możesz wybrać opcję porównania, wtedy kalkulator przedstawi szczegóły każdej z ofert.

Na poniższym porównaniu widać dwa najtańsze pakiety OC i AC, wyliczone dla 50-letniego Wrocławianina, który jeździ Fordem Mustangiem z 2016 r.:

Porównanie ofert najtańszego OC

Różnica cen to 66 zł, ale ta nieco droższa może okazać się bardziej opłacalna dla kogoś, komu zależy na ochronie również podczas wyjazdów za granicę. Droższa oferta zawiera także ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów. Z drugiej strony, w tańszej części nie tracą wartości, w droższej – amortyzacja wynosi 35%. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjrzeć się takim szczegółom i zastanowić, co nam się bardziej opłaca.

Jak obniżyć ceny OC? Czy OC dla młodego kierowcy może być tanie?

Porównanie cen w niezależnym kalkulatorze OC to najlepsze, co możesz zrobić dla obniżenia swojej składki OC, zwłaszcza jeśli kupujesz ubezpieczenie na ostatnią chwilę. Jeśli jednak masz trochę więcej czasu, albo dopiero co kupiłeś polisę i zorientowałeś się, że przepłaciłeś, możesz zadbać o to, żeby następna była dużo tańsza. Sposobów na tańsze OC jest przynajmniej kilka.

Tańsze OC dzięki współwłaścicielowi samochodu

Współwłasność to również sposób na najtańsze OC dla młodych kierowców. Ta grupa, ze względu na małe doświadczenie i młody wiek, musi liczyć się z wysokimi cenami ubezpieczeń. Jeśli jednak młody kierowca poprosi kogoś starszego, kto od lat jeździ bez szkód, by został współwłaścicielem jego samochodu, będzie mógł skorzystać z jego zniżek. Poniżej widać, że naprawdę się to opłaca:

Średnia cena OC dla młodego kierowcy (sierpień 2019)

ze współwłaścicielem1268,40 zł
bez współwłaściciela1626,43 zł
Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl.

Dowiedz się więcej o OC dla młodego kierowcy z naszego artykułu:

Zadowolona kobieta z niskiej ceny OC dla młodego kierowcy

Najtańsze OC dla młodych kierowców – ceny za sierpień 2019

1573,57 zł to średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według sierpniowych statystyk porównywarki ubezpieczeń Mubi. Skąd wynika taka różnica w składkach?

Przejdź do artykułu

OC na raty: jednorazowa płatność za OC opłaca się bardziej

Jeśli myślisz o zakupie OC na raty, sprawdź dokładniej, ile wynosi suma rat i porównaj ją z kwotą przy jednorazowej płatności. Wielu ubezpieczycieli umożliwia podzielenie składki na 2 raty, płacone co pół roku, albo 4 – płacone raz na kwartał. Niektórzy oferują nawet OC z płatnością miesięczną, choć to rzadkość. Niezależnie jednak od tego, na ile podzielona jest składka, za każdym razem wychodzi ona drożej, niż jednorazowa płatność. Lepiej więc przygotować się wcześniej do zakupu OC i samemu odkładać na opłacenie składki, niż przepłacić nawet kilkaset złotych.

Przykład

Pani Ewelina z Lublina ma 26 lat i prawo jazdy od roku. Właśnie ubezpiecza swój pierwszy samochód, Ford Ka z 2015 roku. W kalkulatorze OC Mubi sprawdziła, że najtańsze ubezpieczenie OC mogłaby mieć w Axa – za 1126,00 zł. Pani Ewelina kliknęła “kup teraz” i już na stronie Axy znalazła trzy opcje: wpłacenie całej kwoty od razu, płatność w 2 ratach po 608 zł lub 4 ratach po 329,25 zł. Gdyby wybrała drugą opcję, musiałaby dopłacić do OC 90 zł. Gdyby chciała płacić w 4 ratach, kosztowałoby ją to już 191 zł więcej, niż pierwotnie wyliczona składka.

Więcej o OC na raty przeczytasz w naszym artykule:

prawo jazdy i samochód

Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty już od 43,25 zł za 30 dni na Mubi.pl

Od 9% do 30% więcej zapłacisz za ubezpieczenie OC, jeśli rozłożysz składkę na 2, 4 lub 12 rat. W kalkulatorze Mubi.pl nawet w 3 minuty wyklikasz okazję, a z tego artykułu dowiesz się, kto może kupić najtańsze OC na raty, na jakich zasadach i które firmy pozwalają opłacać składkę w ratach.

Przejdź do artykułu

Najtańsze OC online – kupuj przez internet

Przez internet opłaca się nie tylko sprawdzać ceny OC, ale i je kupować. Część ubezpieczycieli oferuje swoim klientom zniżki za zakup OC przez internet. Zanim jednak skorzystasz z takiej promocji, przelicz, czy inna firma nie ma dla Ciebie tańszej oferty nawet w podstawowej wersji.

Zniżki za zakup OC przez internet

UbezpieczycielWartość zniżki
Aviva4%
You Can Drive5%
LINK47%
AXA15%
Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl.

Tanie OC – jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wychodzi najtaniej?

Niektórzy w poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenia OC zasięgają opinii znajomych albo sprawdzają gotowe rankingi firm ubezpieczeniowych, tworzone co miesiąc przez różne serwisy. Nie ma w tym nic złego, o ile nie poprzestaniesz na tak zdobytych informacjach. To, że Twój znajomy dostał super tanie OC u danego ubezpieczyciela, nie znaczy jeszcze, że Ty też otrzymasz tak korzystną propozycję. Nawet jeśli znajomy jeździ takim samym samochodem, może mieć inne doświadczenie, historię szkód i zniżek, czy choćby stan cywilny, przez co ubezpieczyciel wyceni jego polisę nawet na kilkaset złotych tańszą.

Warto też uważać przy korzystaniu z rankingów ubezpieczycieli. Zwykle powstają one w oparciu o średnie ceny OC w różnych firmach, albo na podstawie wyliczeń dla przykładowego kierowcy. Jednak, tak jak w przykładzie powyżej, to wcale nie musi przekładać się na cenę, jaką ubezpieczyciel wyliczy dla Ciebie. A co, jeśli najtańsze OC dla Ciebie miałaby firma, która zajmuje jedno z ostatnich miejsc rankingu?

Nie płać kary – kup OC odpowiednio wcześniej

Oszczędność to również unikanie niepotrzebnych wydatków, a tym jest z pewnością kara za brak OC. Po ostatnich zmianach prawnych kary za brak ubezpieczenia OC samochodu są jeszcze bardziej dotkliwe – wystarczy dzień opóźnienia, by do kwoty OC doliczyć dodatkowe 900 zł (w przypadku samochodów osobowych). 14 dni bez ubezpieczenia to już 4,5 tys zł kary. Możesz więc mieć maksymalne zniżki, które w innej sytuacji dałyby Ci wyjątkowo tanie ubezpieczenie OC, ale jeśli spóźnisz się z zawarciem umowy, zapłacisz tyle, co młody kierowca bez doświadczenia.

Autor artykułu: Joanna Gołacka

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Oceń artykuł
44,00
Loading...

Porównaj teraz najtańsze ubezpieczenia samochodu

Dzięki porównaniu nawet 53 ofert ubezpieczeń zawsze oszczędzasz na polisach OC i AC. Porównaj ceny OC/AC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *