Dlaczego kupujemy nieodpowiednie ubezpieczenie na narty?

Uważasz, że EKUZ wystarczy Ci jako ochrona podczas wypadu na narty w Alpy? Zdecydowałeś się na ubezpieczenie turystyczne, ale wziąłeś to najtańsze? Nigdy nie sprawdzasz warunków umowy ubezpieczenia? Jeśli odpowiedziałeś na któreś pytanie twierdząco, to ten artykuł jest dla Ciebie!

błędy przy kupnie ubezpieczenia narciarskiego

Najczęstsze błędy przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego – na co powinniśmy uważać?

Kupno ubezpieczenia narciarskiego, czyli ubezpieczenia turystycznego z dodatkowymi rozszerzeniami dedykowanymi uprawianiu tego sportu, wydaje się prostą sprawą. Jednak przy wyborze oferty możemy popełnić wiele błędów, które w razie wypadku mogą nas kosztować wiele nerwów i pieniędzy. Dlatego postanowiliśmy przygotować listę niedopatrzeń, których należy unikać przy zakupie ubezpieczenia na narty.

Uznanie EKUZ za wystarczającą ochronę

Za EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie trzeba płacić. Można ją wyrobić w oddziale NFZ lub zdalnie przez ePUAP czy Internetowy Konto Pacjenta (IKP). Ten unijny dokument uprawnia do niezbędnego i nieplanowanego leczenia za granicą w publicznych placówkach opieki zdrowotnej danego kraju należącego do UE i EFTA.

Co ważniejsze, posiadacz karty korzysta z usług publicznej opieki medycznej na tych samych zasadach co obywatele danego kraju. Oznacza to, że jeśli dane świadczenia są tam płatne, turysta z EKUZ również za nie będzie musiał zapłacić. Czy to wszystko?

Karta EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych ani transportu medycznego. Za to takie świadczenie zapewnia ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance znajdujące się w pakiecie ubezpieczenia na narty. Dodatkowo w jego skład może wejść NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.

UWAGA!

Karta EKUZ to podstawowa ochrona w przypadku zachorowania lub urazu w UE i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Zawsze warto posiadać ubezpieczenie turystyczne (narciarskie)!

Wybór zbyt niskiej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia

Ubezpieczenie na narty kupuje się, by w razie wypadku lub choroby nie płacić z własnej kieszeni za leczenie – to szczególnie ważne w krajach, gdzie nie działa EKUZ. Zapewne każdy z nas słyszał o astronomicznych rachunkach za leczenie w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza gdy konieczna była hospitalizacja i transport medyczny.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po otrzymaniu oferty ubezpieczenia na narty, jest zwrócenie uwagi na wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. W przypadku wyjazdu poza EU nie powinna być ona niższa niż 50 000 euro, choć warto wybrać ofertę z jeszcze wyższą sumą. Dlaczego to takie ważne?

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Gdy rachunek za leczenie narciarza będzie wyższy niż owa suma, to za brakującą część należności będziemy musieli zapłacić z własnych środków.

UWAGA!

Zawsze zwracaj uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Nie powinna być ona niższa niż 20 000 euro w UE i 50 000 euro w krajach, gdzie nie obowiązuje system EKUZ!

Brak rozszerzenia ochrony o uprawianie narciarstwa

Jeśli wybieramy się na narty, to powinniśmy wybrać ochronę dedykowaną temu rodzajowi aktywności. W kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi można zrobić to w bardzo prosty sposób – wystarczy zaznaczyć w sekcji “Cel podróży” opcję “Narty, snowboard”. Dlaczego ma to znaczenie?

Ubezpieczyciele oferują dodatkowe ochrony związane z amatorskim uprawianiem narciarstwa. Na przykład Generali wskazuje, że ubezpieczony może skorzystać z dodatkowych świadczeń takich jak:

  • zwrot kosztów karnetu na wyciąg narciarski,
  • świadczenia, gdy dojdzie do zamknięcia tras zjazdowych,
  • zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego,
  • pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku zejścia lawiny.

Każdy ubezpieczyciel sam określa świadczenia związane z ubezpieczeniem sportowym narciarskim. Może to być na przykład dodatkowa ochrona sprzętu narciarskiego. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w OWU i w szczegółach ofert.

UWAGA!

Ubezpieczyciele ułatwiają narciarzom wybór ubezpieczenia na wyjazd w góry. Wystarczy wskazać cel wyjazdu, by otrzymać oferty dopasowane do takiej aktywności!

Rezygnacja z OC w życiu prywatnym

W ubezpieczenia na narty zazwyczaj znajduje się także OC w życiu prywatnym. Ubezpieczyciele oferują jednak pakiety bez tej ochrony – są to najtańsze ubezpieczenia za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście każdy może wybrać taką opcję, ale uważamy, że może to być błąd, a oszczędność kilkudziesięciu złotych nie jest tego warta. Dlaczego?

Wyobraźmy sobie narciarza, który szusuje beztrosko po stoku. Na chwilę traci koncentrację i wjeżdża w inną osobę przebywającą na trasie zjazdowej. Dochodzi do wypadku, w który poszkodowany narciarz łamie nogę i uszkadza nowe narty. Kto powinien zapłacić za szkody? Oczywiście sprawca zdarzenia!

Dzięki ubezpieczeniu OC w razie takiej sytuacji szkody na osobach i na mieniu pokryje ubezpieczyciel, w tym ewentualne także koszty ich rehabilitacji. Dlatego wykupienie ubezpieczenia na narty z OC to dobry pomysł, który uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami naszych błędów na stoku narciarskim i poza nim.

UWAGA!

Zawsze warto wybrać ubezpieczenie na narty, które zawiera OC w życiu prywatnym!

Brak ubezpieczenia sprzętu sportowego

W tym przypadku nie powinno być żadnych wątpliwości. Jeśli jedziemy na narty z własnym sprzętem, to warto mieć go ubezpieczonego na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży. Przed wyborem ubezpieczenia sprzętu sportowego powinniśmy zapoznać się z jego warunkami w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

UWAGA!

Część ubezpieczycieli oferuje ochronę sprzętu sportowego w ramach ubezpieczenia bagażu, a część jako dodatkową opcję, za którą trzeba zapłacić!

Brak rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne

Doświadczeni miłośnicy narciarstwa czasami chcą spróbować bardziej emocjonujących zjazdów niż te po wyznaczonych trasach. Inni myślą o zmianie dyscypliny sportowej i decydują się choćby na połączenia narciarstwa z lotem helikopterem, by dostać się w trudno dostępne rejony gór, a potem zjechać na dół – to heliskiing.

Aby ubezpieczenie turystyczne obejmowało ochroną również inne odmiany narciarstwa (heliskiing, freeriding) należy wykupić dodatkową ochronę związaną z uprawianiem sportów ekstremalnych. Przy jej braku w razie wypadku podczas ich uprawiania czy szusowania poza wyznaczoną trasą narciarską nie otrzymamy wsparcia ubezpieczyciela. To drobne niedopatrzenie może nas wiele kosztować!

UWAGA!

Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa, które sporty uważa za ekstremalne lub wysokiego ryzyka – ich listy należy szukać w OWU!

Zbyt szeroki zakres ochrony

Niektórzy turyści przy zakupie ubezpieczenia na narty rezygnują ze wszystkich dodatkowych ochron, by tylko oszczędzić, a inni z kolei zaznaczają wszystkie opcje, uważając, że nic to nie zaszkodzi. Oczywiście, że zbyt szeroki zakres ochrony jest tylko niewielką stratą dla naszych finansów, a w porównaniu z brakiem ubezpieczenia lub jego zbyt wąskim zakresem, wygląda jak drobnostka.

Jednak rozszerzenie ochrony o klauzulę alkoholową w sytuacji, kiedy jedziemy wyłącznie w celach sportowych na narty i jesteśmy pewni, że nie będziemy spożywać alkoholu, jest bez sensu. Podobnie jak wykupienie klauzuli chorób przewlekłych, gdy jesteśmy zdrowi czy zaznaczenie w celu podróży uprawiania sportów ekstremalnych, gdy wybieramy się z małym dzieckiem w góry, by uczyć je jazdy na nartach po najbezpieczniejszych i łatwych stokach.

UWAGA!

Wybieraj tylko takie klauzule i dodatkowe ochrony, z których możesz skorzystać podczas wyjazdu na narty!

Nieodpowiedni zakup ubezpieczenia na narty – jakie są tego przyczyny?

Błędy mogą zdarzyć się każdemu. Jak to mówi popularne powiedzenie, to właśnie na nich się uczymy, choć zdecydowanie najlepiej jest uczyć się na tych cudzych. Aby kupować ubezpieczenia na narty najlepiej dopasowane do potrzeb, warto przyjrzeć się także przyczyną nieodpowiedniego wyboru takiej ochrony.

Pochopny wybór ubezpieczenia

Decyzja zapadła – jedziemy w góry na narty. Planujemy wyjazd, noclegi i kupujemy zawczasu skipassy. Potem pakujemy się, przygotowujemy sprzęt narciarski, a na koniec pozostaje nam kupienie ubezpieczenia turystycznego. Wszystkie wcześniejsze rzeczy przemyśleliśmy, ale do wyboru ochrony podeszliśmy beztrosko – bierzemy pierwszą ofertę z brzegu, w końcu wszystkie są prawie takie same!

To błąd, o którym już wspomnieliśmy. Zawsze warto zapoznać się z wieloma ofertami, ponieważ mają one różne warunki, w tym zakres ochrony i sumy ubezpieczeń, czyli dwie kwestie, które najbardziej powinny nas interesować. Nie wybierajmy pochopnie, ponieważ możemy kupić ubezpieczenie na narty, które będzie miało niedopasowaną do naszej aktywności i naszego wyjazdu ochronę.

Wątpliwa oszczędność pieniędzy

Koszty ubezpieczenia turystycznego nie są wysokie i za tygodniową ochronę zapłacimy maksymalnie kilkaset złotych. Są to drobne kwoty w porównaniu z wydatkami, jakie nas mogą czekać, gdy nieubezpieczeni doznamy lub spowodujemy wypadek na stoku narciarskim.

Nie ma więc sensu rezygnować z dodatkowych ochron, kiedy zakładamy, że mogą się nam one przydać. Mowa tutaj o rezygnacji z OC w życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczenia sprzętu narciarskiego, a także o wyborze bardzo niskich sum ubezpieczenia, by mieć alibi w razie zdarzenia objętego ochroną – w końcu kupiłem ubezpieczenie, a że nie pokryło wszystkich wydatków związanych z wypadkiem, to już nie moja wina. Czyżby?

Brak wiedzy o warunkach ubezpieczenia

Ubezpieczenia turystyczne, a więc także to narciarskie, są dobrowolne, więc warunki ochrony w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się różnić. Oczywiście nie jest też tak, że mają całkowicie inne warunki – chodzi o niewielkie różnice na przykład w wyłączeniach.

Gdy kupujemy telefon czy inny sprzęt, to sprawdzamy, jakie ma parametry i czy spełnia nasze oczekiwania. Róbmy to też z ubezpieczeniem na narty, którego parametrami są zakresy ochrony, wyłączenia czy sumy ubezpieczeń. Jednym słowem – zawsze warto zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia!

Brak znajomości przepisów w miejscu wyjazdu 

To szczególny przypadek, ale w niektórych krajach ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane. Zazwyczaj dotyczy to egzotycznych krajów lub tych, gdzie z pewnością nie jeździ się na narty. Jednak 1 stycznia 2022 roku wprowadzono w kraju, który jest popularnym celem wypraw na narty, nowy obowiązek dla narciarzy. Gdzie i na co on wskazuje?

Każda osoba korzystająca ze stoku narciarskiego we Włoszech musi posiadać OC w życiu prywatnym. Brak takiej ochrony karany jest mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, a także utratą skipassa. Nie znając więc tych przepisów, można kupić nieodpowiednie ubezpieczenie na narty, które nie zawiera OC i będzie bezużyteczne na półwyspie Apenińskim. 

najczęstsze błędy podczas kupna ubezpieczenia narciarskiego

Błędy w wyborze ubezpieczenia na narty – jak ich uniknąć?

Wiemy jakie błędy możemy popełnić przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego oraz to, jakie są ich przyczyny. Diagnozę mamy za sobą, pozostało zastosowanie kuracji. W przypadku zakupu ubezpieczenia turystycznego na szczęście będzie ona bezbolesna, a co najważniejsze przyniesie same korzyści. Oto 3 rady, które ułatwiają wybór odpowiedniej ochrony na wyjazd narciarski!

Skorzystanie z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego

Jak najłatwiej zwiększyć szanse na znalezienie ubezpieczenia, które będzie dopasowane do celów wyjazdu i naszych potrzeb? Dokonać wyboru z wielu ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Taką możliwość daje kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi!

Narzędzie to pozwala na szybkie znalezienie ubezpieczenia na narty od różnych ubezpieczycieli. Przy każdej ofercie zamieszczono szczegóły ochrony oraz link do ogólnych warunków ubezpieczenia. Dzięki kalkulatorowi ubezpieczenia turystycznego w prosty sposób unikniemy błędów związanych z wyborem nieodpowiedniej polisy narciarskiej.

Zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia

OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) to podstawowy dokument, w którym ubezpieczyciele podają informacje dotyczące ubezpieczeń. Zapoznanie się z zawartymi tam zapisami pozwoli nam uniknąć zakupu nieodpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego. Oczywiście nie musimy studiować OWU. Warto jednak zapoznać się warunkami, w przypadku gdy nie jesteśmy pewni, czy dana ochrona jest nam potrzebna, czy nie.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na zapisy dotyczące przedmiotu i zakresu ochrony, wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i zasad wypłacania odszkodowania. W OWU znajdziemy także tabele zawierające informacje o urazach i określeniu procentowego uszczerbku na zdrowiu – ważna kwestia w kontekście wypłaty odszkodowania z NNW. 

Dobranie ubezpieczenia na narty do własnych potrzeb

To podstawowa zasada, która powinna dotyczyć każdego zakupu, a nie tylko ubezpieczenia turystycznego – wybierajmy te produkty, które nam się przydadzą i będą zaspokajały nasze potrzeby i spełniały oczekiwania.

Wybór ubezpieczenia na narty ze zbyt wąskim zakresem ochrony i niskimi sumami ubezpieczenia, jak i tego ze zbędną ochroną, są błędami, których możemy bardzo łatwo uniknąć. Powinniśmy dobierać ubezpieczenie do miejsca, celu i potrzeb związanych z wyjazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup nieodpowiedniego ubezpieczenia na narty

Co może spowodować zakup nieodpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego?
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na narty?
Gdzie znajdę informacje o szczegółach ubezpieczenia na narty?
PODSUMOWANIE
  • Kupno nieodpowiedniego ubezpieczenia na narty wiąże się między innymi z uznaniem, że EKUZ to wystarczająca ochrona, wyborem zbyt niskich sum ubezpieczeń, rezygnacją z dodatkowych ochron czy zbyt szerokim zakresem ochrony.
  • Pochopny wybór ubezpieczenia narciarskiego, wątpliwa oszczędność pieniędzy i brak wiedzy o warunkach ochrony to przyczyny wyboru nieodpowiedniej polisy.
  • Aby zwiększyć swoje szanse na wybór odpowiedniego ubezpieczenia na narty, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego, zapoznać się ze szczegółami oferty i zajrzeć do OWU, a także dobrać ochronę do własnych potrzeb.

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!