Dodatki do polisy turystycznej – o jaką ochronę możesz rozszerzyć ubezpieczenie podróżne?

Polisa turystyczna to nie tylko zwrot kosztów leczenia czy odszkodowanie, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Chociaż to właśnie te usługi generują największe koszty i są podstawą w ubezpieczeniu turystycznym, można do nich dokupić jeszcze inne rodzaje ochrony, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu. Jakie dodatki do ubezpieczenia podróżnego oferują ubezpieczyciele?

Podstawowa polisa turystyczna – jaką ochronę zapewnia podczas podróży?

Zakres ochrony zapewniony w ramach ubezpieczenia turystycznego w każdej firmie ubezpieczeniowej będzie wyglądał nieco inaczej. Już podstawowa wersja polisy dedykowanej podróżnym może oferować w jednym towarzystwie inne usługi niż w drugim. Standardowy pakiet ubezpieczeń przydatnych podczas wyjazdu, zwłaszcza zagranicznego, składa się najczęściej z:

 • ubezpieczenia kosztów leczenia, w ramach którego ubezpieczyciel opłaci niezbędne konsultacje lekarskie, transport medyczny z miejsca zdarzenia lub zachorowania do szpitala, pobyt w szpitalu, leczenie ambulatoryjne,
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej w górach lub nad wodą (ubezpieczyciel pokryje koszty akcji poszukiwawczej, udzielenia doraźnej pomocy medycznej w miejscu zdarzeniu oraz koszty transportu do placówki medycznej, np. przy użyciu helikoptera),
 • ubezpieczenia NNW, dzięki któremu, jeśli w czasie urlopu doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, będziesz mógł liczyć na rekompensatę od ubezpieczyciela,
 • assistance podróżnego, w ramach którego Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe okaże Ci różnego rodzaju pomoc w nieprzewidzianej sytuacji w czasie podróży (np. AXA w ramach pomocy assistance w ubezpieczeniu turystycznym oferuje dostęp do usług informacyjnych, dzięki którym uzyskasz wskazówki dotyczące pogody, bazy noclegowej lub dokumentów niezbędnych do wjazdu na teren danego kraju, a także będziesz mógł liczyć na pomoc w razie kradzieży i utraty dokumentów oraz zwrot kosztów podróży osoby wezwanej do towarzyszenia Ci podczas choroby).

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

CZY WIESZ, ŻE …

Niektórzy ubezpieczyciele już w podstawowej wersji polisy turystycznej oferują dodatkowe formy ochrony, np. w Generali i LINK4 otrzymasz klauzulę alkoholową bez dodatkowych opłat.

Dodatki do polisy turystycznej – jak je wybrać?

Każdą polisę turystyczną można rozbudować o dodatkowe formy ochrony, które mogą okazać się potrzebne podczas wyjazdu. To, na jakie rozszerzenia powinieneś się zdecydować, będzie zależało m.in. od tego:

 • jaki kierunek podróży obierzesz,
 • jak zamierzasz spędzać czas podczas pobytu,
 • czy cierpisz na jakieś przewlekłe choroby,
 • z kim będziesz podróżował,
 • jakim środkiem transportu będziesz podróżował.

Jaką dodatkową ochronę oferują ubezpieczyciele?

Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, sprzętu elektronicznego

Przed wyjazdem poświęcasz sporo czasu na zgromadzenie i spakowanie wszystkich tych przedmiotów, które będą Ci potrzebne podczas wyjazdu. Co byś zrobił, gdyby po przylocie na miejsce wypoczynku okazało się, że Twój bagaż zaginął. Prawdopodobnie przez pomyłkę trafił nie do tego samolotu, do którego powinien. To niepotrzebna, stresująca sytuacja podczas wakacji, ale niestety zdarza się, że ma ona miejsce. To m.in. w przypadku zaginięcia walizki przydaje się ubezpieczenie bagażu. Ubezpieczyciel zrekompensuje Ci straty, jeśli Twój bagaż zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. Polisa ta będzie obowiązywała:

 • jeśli utracisz bagaż znajdujący się pod Twoją opieką (np. ktoś ukradnie go na lotnisku lub na dworcu),
 • jeśli utracisz bagaż powierzony profesjonalnemu przewoźnikowi, np. Twoja walizka zostanie wysłana w inne miejsce niż powinna podczas Twojej podróży samolotem lub podczas jazdy wypadnie z luku bagażowego autobusu, którym podróżujesz,
 • jeśli Twój bagaż zostanie skradziony z przechowalni, pokoju hotelowego lub pomieszczenia bagażowego na dworcu,
 • jeśli Twój bagaż zostanie skradziony z samochodu lub zewnętrznego, zamykanego bagażnika w pojeździe lub z przyczepy kempingowej,
 • jeśli Twój bagaż dotrze na miejsce z opóźnieniem.

Oprócz bagażu z rzeczami osobistymi warto ubezpieczyć również sprzęt sportowy, jeśli zabierasz go ze sobą, a także sprzęt elektroniczny, np. laptop, telefon komórkowy, tablet, które z pewnością będziesz miał przy sobie podczas podróży służbowej. UWAGA! Żeby polisa obejmowała ochroną także ekwipunek sportowy i kosztowne sprzęty, często konieczne jest opłacenie dodatkowej składki.

Ubezpieczenie od aktu terroryzmu

Ubezpieczyciele najczęściej wyłączają ochronę ubezpieczeniową w sytuacjach związanych z atakami terrorystycznymi. Jeśli jednak wybierasz się do kraju, w którym występuje takie zagrożenie, przemyśl dokupienie ubezpieczenia na wypadek aktów terroryzmu. Dzięki niemu w ciągu około 7 dni od wystąpienia ataku będziesz mógł liczyć na pomoc swojego ubezpieczyciela w zorganizowaniu pomocy medycznej i bezpiecznego powrotu do domu.

UWAGA!

Z ochrony ubezpieczeniowej zazwyczaj wyłączone są te państwa, przed wyjazdem do których przestrzega MSZ właśnie ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Można to sprawdzić na stronie internetowej ministerstwa.

Ubezpieczenie dla aktywnych fizycznie

Okazuje się, że wypadek wypadkowi nierówny, a to, że otrzymasz odszkodowanie po nieszczęśliwym zdarzeniu na drodze, nie oznacza, że otrzymasz je, gdy do wypadku dojdzie podczas uprawiania narciarstwa. I to poza wyznaczonym szlakiem. Jeśli lubisz spędzać czas, uprawiając sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne, koniecznie kup ubezpieczenie sportowe. Bez niego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli coś Ci się stanie podczas nurkowania czy praktykowania sztuk walki.

Jak ubezpieczyciele klasyfikują sporty ekstremalne?

Na przykład LINK4 na liście sportów ekstremalnych umieścił:

 • jazdę na nartach poza wytyczonymi szlakami,
 • wspinaczkę wysokogórską i skałkową, 
 • jazdę na nartach wodnych,
 • sporty wodne na rzekach górskich, 
 • sporty motorowodne,
 • spadochroniarstwo i lotniarstwo,
 • speleologię,

a Uniqa dodatkowo:

 • skoki na bungee,
 • kolarstwo górskie i szosowe,
 • nurkowanie,
 • jazdę na nartach lub snowboardzie,
 • rafting,
 • kajakarstwo górskie.

OC w życiu prywatnym i OC sportowe

Przykład

Wyobraź sobie, że podróżujesz z dziećmi. Któregoś dnia pobytu Twoje pociechy postanowiły pograć w piłkę na placu przy hotelu, w którym się zatrzymaliście. Niestety jedno z dzieci zbyt mocno kopnęło piłkę, a ta z dużą siłą uderzyła w szybę w jednym z hotelowych pokoi, tłukąc ją.

Jak myślisz, kto będzie musiał zapłacić za straty poniesione przez hotel? Oczywiście Ty jako opiekun niesfornych dzieci. Jednak możesz się zabezpieczyć przed konsekwencjami podobnych sytuacji, kupując wraz z polisą turystyczną OC w życiu prywatnym. To polisa, dzięki której to ubezpieczyciel zapłaci za szkody wyrządzone przez Ciebie, dzieci przebywające pod Twoją opieką, a także zwierzęta, np. wówczas, gdy Twój pies pogryzie innego turystę wypoczywającego na plaży.

Jeśli podczas wyjazdu zamierzasz uprawiać sport, np. jeździć na nartach lub desce snowboardowej albo trenować kolarstwo, powinieneś zaopatrzyć się w OC sportowe. Jeśli podczas szybkiego zjazdu samym środkiem stoku wjedziesz w innego narciarza, a ten w wyniku upadku złamie rękę, nie będziesz musiał płacić odszkodowania pokrzywdzonej osobie z własnych oszczędności. Wypłaci je Twój ubezpieczyciel.

OC sportowe działa także wtedy, gdy uszkodzisz wypożyczony sprzęt, np. rower lub deskę snowboardową. Takie rozszerzenie oferuje m.in. PZU.

Klauzula alkoholowa

Zasadniczo wypadki i urazy, do których doszło po spożyciu przez poszkodowanych alkoholu, nie są rekompensowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednak klauzula alkoholowa umożliwia uzyskanie odszkodowania na pokrycie kosztów leczenia i za doznany uszczerbek na zdrowiu w nieprzewidzianych wypadkach także wtedy, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Wykupienie klauzuli alkoholowej wraz z polisą turystyczną zapewni zatem możliwość uzyskania odszkodowania m.in. wówczas, gdy podczas uprawiania narciarstwa wypijesz w restauracji rozgrzewającego grzańca, a po powrocie na stok złamiesz sobie nogę.

Jak było wspomniane wyżej, klauzulę alkoholową możesz dostać już w podstawowej wersji ubezpieczenia turystycznego, kupując je w LINK4 lub Generali. Inne towarzystwa będą wymagały zapłacenia dodatkowej składki.

Klauzula chorób przewlekłych

Jeśli chorujesz przewlekle, np. na nadciśnienie albo astmę, musisz wziąć pod uwagę to, że podczas podróży objawy choroby mogą się nasilić, zwłaszcza jeśli jedziesz do kraju o dużo cieplejszym klimacie i warunkach atmosferycznych różniących się od tych panujących w Polsce. Podstawowa polisa turystyczna nie sfinansuje pomocy lekarskiej, jeśli Twój stan w związku z chorobą, na którą cierpisz, pogorszy się. Żeby móc skorzystać z pomocy medycznej i nie martwić się o koszty za granicą, bo te pokryje ubezpieczyciel, powinieneś wykupić klauzulę chorób przewlekłych. To dodatkowe ubezpieczenie zwiększy koszt ubezpieczenia turystycznego, ale zapewni spokój, bo będziesz wiedział, że w razie potrzeby nie zostaniesz bez wsparcia.

Źródła:

 • https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/
 • https://axa.pl/fileadmin/produkty/centrum_klienta/dokumenty/527_OWU_Kontynenty_zagranica.pdf
 • https://mtu24.pl/wp-content/uploads/2020/08/Og%C3%B3lne-warunki-ubezpieczenia-OWU-podr%C3%B3%C5%BCy-mtu24.pl_.pdf
 • https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/odpowiedzialnosc-cywilna/oc-sport
 • https://www.link4.pl/ubezpieczenie-turystyczne-sporty-ekstremalne
 • https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/moje-zycie/inwestuje-w-siebie/ubezpieczenie-od-sportow-ekstremalnych
 • https://mubi.pl/vademecum-ubezpieczen/choroba-przewlekla/
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!