Kradzież podczas podróży zagranicznej – czy możesz liczyć na odszkodowanie?

Wreszcie wymarzone wakacje za granicą! Z dala od domu, pracy czy innych codziennych obowiązków z pewnością można dobrze wypocząć. Nie trzeba jednak wiele, by taki urlop stał się utrapieniem – chwila nieuwagi lub zwykły pech i możesz stracić cenny bagaż. Co wtedy? Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży przed wyjazdem?

kradzież za granicą a ubezpieczenie

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Bilety zakupione? Bagaże spakowane? Dokumenty sprawdzone? W takim razie zostaje Ci jeszcze tylko jedna rzecz, o jaką musisz zadbać przed zagraniczną podróżą, a jest nią oczywiście zakup ubezpieczenia podróżnego. Kiedy może Ci się przydać taka polisa?

 • Gdy zdarzy Ci się wypadek lub zachorujesz – ubezpieczenie pokryje m.in. koszty leczenia, akcji ratowniczej i transportu do kraju.
 • Gdy to Ty spowodujesz wypadek – ubezpieczenie OC pomoże Ci w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobowej lub rzeczowej.
 • Gdy uprawiasz sporty rekreacyjne lub ekstremalne – polisy obejmują wypadki, do jakich może dojść m.in. podczas jazdy na nartach czy na rowerze.
 • Gdy uszkodzisz lub utracisz bagaż – ubezpieczyciel zapewni pomoc np. gdy linie lotnicze zgubią Twoją walizkę.

Oczywiście sytuacji, w których ubezpieczenie turystyczne może okazać się niezbędne, jest znacznie więcej. Wybór polisy i zakresu ochrony trzeba uzależnić m.in. od tego, gdzie się wybierasz, jak będziesz podróżować i jaka forma wypoczynku Cię interesuje. Ubezpieczenie powinno być skrojone dokładnie pod Twoje potrzeby, a żeby tak było, jego zakup trzeba dobrze przemyśleć przed wyjazdem.

Dotyczy to również ubezpieczenia na wypadek kradzieży, które zwykle jest dodatkową opcją oferowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe do podstawowego pakietu zawierającego pokrycie kosztów leczenia, OC i NNW. Warto się nią jednak zainteresować – nie tylko dla świętego spokoju!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ochrona ubezpieczeniowa na czas podróży jest zalecana tym bardziej, że jej koszt nie jest wysoki. W najtańszych pakietach oferowanych przez ubezpieczycieli ceny zaczynają się już od ok. 3 zł za dzień! A jak wyglądają warunki takiej polisy? Sprawdźmy to na przykładzie jednego dorosłego turysty, który chce się ubezpieczyć na tygodniowy wyjazd do Portugali.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 20 000 euro,
NNW: 15 000 zł
25,40 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł
ProamaKL: 100 000 zł31,70 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
32 zł
WienerKL: 40 000 euro,
NNW: 10 000 zł,
OC: 25 000 euro
35,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
47,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli na wycieczkę za granicę wybierasz się samochodem, to w ramach ochrony ubezpieczenia AC również możesz liczyć na ochronę sprzętu osobistego i bagażu przed kradzieżą z pojazdu. Pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzić zakres i warunki ubezpieczenia, a także wyłączenia odpowiedzialności w OWU. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ochronę bagażu i rzeczy osobistych jako płatny dodatek do autocasco, a u innych jest to darmowy bonus.

Ubezpieczenie od kradzieży, czyli co?

Wybierając się w podróż, pakujesz cały swój dobytek do walizki, torby czy plecaka. Ekwipunek staje się więc na pewien czas Twoją najcenniejszą własnością, której utrata oznaczałaby dla Ciebie nie tylko zepsuty urlop, ale również poważne kłopoty. Przed nimi może Cię ochronić ubezpieczyciel, u którego wykupisz ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej właśnie pod tym hasłem oferują polisę chroniącą przed uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą dobytku podróżującego. Jak w każdym przypadku, także tutaj trzeba jednak uważnie sprawdzać warunki kupowanego ubezpieczenia.

Szczególnie istotne są określone w umowie limity kwot, do których sięga odpowiedzialność ubezpieczającego. Zwykle im droższa polisa, tym większe są sumy ubezpieczeniowe, dlatego przed zakupem powinieneś we właściwy sposób oszacować wartość swojego bagażu. Zwróć też uwagę, że niektóre firmy zastrzegają, jaka może być maksymalna wartość ubezpieczanej rzeczy.

Co zalicza się do bagażu?

Ponadto zapoznając się z OWU, dobrze jest sprawdzić, jak zostały sformułowane zawarte tam definicje. W różnych towarzystwach brzmią one bowiem nieco inaczej, a nawet niewielkie zmiany mogą sprawić, że przedmiot zaliczany przez jednego ubezpieczyciela do bagażu, nie zostanie tak potraktowany w innej firmie.

Czym zatem jest bagaż? Według najczęściej spotykanych definicji są to przedmioty osobistego użytku stanowiące własność ubezpieczającego lub będące w jego posiadaniu, takie jak plecaki, torby, walizki lub inne pojemniki, wraz z zawartością. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że zawartością są zwykle jedynie rzeczy zwyczajowo zabierane w podróż, czyli m.in.:

 • odzież,
 • obuwie,
 • środki higieny osobistej,
 • kosmetyki,
 • książki.

Niektórzy ubezpieczyciele (np. Generali) zaliczają do tego zestawu również przenośny sprzęt elektroniczny, np. laptopy, smartfony czy aparaty fotograficzne, ale nie jest to regułą. Kupując ubezpieczenie, sprawdź zatem, co jest objęte ochroną i czy nie powinieneś zadbać o dodatkową polisę chroniącą Cię na wypadek utraty wartościowego sprzętu.

CZY WIESZ, ŻE …

Do przedmiotów, których ubezpieczyciele nigdy nie zaliczają do bagażu, należą m.in. środki płatnicze, dokumenty, biżuteria, dzieła sztuki, żywność, alkohol, leki, sprzęt medyczny.

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu w ubezpieczeniu turystycznym?

Ubezpieczenie bagażu w ramach polisy dla podróżnych oferuje większość ubezpieczycieli. Rzadko jednak zdarza się, żeby było ono dostępne już w podstawowych wariantach ochrony. Zwykle aby liczyć na tego rodzaju ubezpieczenie, trzeba wybrać wyższy, a co za tym idzie, również nieco droższy pakiet. Cena zależy oczywiście także od wybranej wysokości sumy ubezpieczenia bagażu.

Wróćmy do naszego przykładowego turysty, który wyjeżdża na tydzień do Portugalii, tym razem jednak wybierając dla niego najtańsze polisy, które zawierają w swoim zakresie ubezpieczenie bagażu. Na jakie oferty może liczyć?

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro,
NNW: 15 000 zł,
OC: 30 000 euro,
Bagaż: 1000 zł
48,69 zł
WienerKL: 80 000 euro,
NNW: 20 000 zł,
OC: 50 000 euro,
Bagaż: 1000 zł
62,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
55,00 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
61,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71,40 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).
CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują jako dodatek do polisy dla podróżnych ubezpieczenie sprzętu sportowego lub elektronicznego.

Kradzież podczas podróży – w jakich sytuacjach możesz liczyć na rekompensatę?

Znasz już ograniczenia dotyczące rodzaju objętych ubezpieczeniem rzeczy. Na tym jednak wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela się nie kończą. Przede wszystkim musisz pamiętać, że każda firma bezwzględnie wymaga od klienta, by ten odpowiednio zadbał o swój bagaż, robiąc wszystko, by zabezpieczyć go przed kradzieżą.

Dlatego też ochroną ubezpieczeniową objęte są skradzione rzeczy, które zostały:

 • powierzone zawodowemu przewoźnikowi;
 • oddane za pokwitowaniem do przechowalni bagażu;
 • pozostawione w zamkniętym indywidualnym pomieszczeniu na dworcu, lotnisku lub w hotelu;
 • pozostawione w zamkniętym pomieszczeniu w miejscu zakwaterowania;
 • zamknięte w bagażniku samochodu lub kabinie przyczepy kempingowej.
UWAGA!

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za rzeczy skradzione z namiotu.

Jeśli zatem zachowałeś należytą staranność w trosce o swoje rzeczy, możesz liczyć na to, że gdy pomimo Twoich starań zostaną one skradzione, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Stanie się tak zarówno w razie rabunku czy kradzieży z włamaniem, jak i w sytuacji, w której zawinił przewoźnik lub przechowalnia oraz gdy na skutek nieszczęśliwego wypadku utracisz możliwość opieki nad bagażem.

Okradziono Cię, ale nie dostałeś odszkodowania? To się może zdarzyć!

Kupiłeś ubezpieczenie turystyczne z dodatkową ochroną bagażu i sądzisz, że już niczym nie musisz się przejmować? To błąd! Pamiętaj, że polisa służy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, a nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za Twoje własne rzeczy. Nie zdziw się zatem, że jeśli stracisz walizkę, bo wcześniej zostawiłeś ją niepilnowaną w publicznym miejscu, ubezpieczyciel odrzuci Twoje roszczenie.

Samo wykupienie polisy nie może zatem spowodować, że zapomnisz o podstawowych środkach ostrożności. Gdy zostawisz bagaż bez opieki lub nie zapewnisz mu dostatecznej ochrony, musisz liczyć się z tym, że sam odpowiesz za skutki swojego nierozsądnego zachowania. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone także wtedy, gdy kradzież nastąpi na skutek wystąpienia wad bagażu (np. dziurawej walizki).

Przykład

Podczas podróży pociągiem Monika czekała na przesiadkę na dworcu głównym w Berlinie. Zmęczona dźwiganiem ciężkiej walizki położyła ją obok siedzenia w zatłoczonej poczekalni, samej oddalając się o kilka metrów do pobliskiego automatu z napojami. Gdy wróciła minutę później, z szokiem stwierdziła, że jej bagaż zniknął. Monika zgłosiła jego kradzież miejscowej policji, licząc również na wypłatę odszkodowania, ponieważ wcześniej kupiła specjalną polisę. Przedstawiciel ubezpieczyciela odrzucił jednak jej roszczenie, stwierdzając, że tracąc bagaż z oczu, nawet w pełnej ludzi poczekalni, Monika przyczyniła się do powstania szkody.

Są też mniej oczywiste sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić rekompensaty za utratę bagażu, np. kradzież kieszonkowa. Choć w teorii przy takim zdarzeniu poszkodowany powinien mieć prawo do odszkodowania, w praktyce ubezpieczyciel łatwo odrzuci jego roszczenie, powołując się na brak zachowania należytej ostrożności. Co innego, gdyby podczas kradzieży sprawca jednocześnie Ci groził – wówczas doszłoby do rabunku, zatem byłyby podstawy do wypłaty odszkodowania.

Zostałem okradziony za granicą – co teraz?

Kradzież bagażu to nic przyjemnego, a jeśli dojdzie do niej za granicą, tym bardziej można się zestresować. Ważne jest jednak, byś opanował nerwy, bo to od kroków, jakie podejmiesz po zdarzeniu zależy w dużej mierze, czy otrzymasz odszkodowanie.

Aby wiedzieć, jak należy właściwie postępować po kradzieży, najlepiej będzie zajrzeć do OWU Twojej polisy. Ubezpieczyciele opisują tam bowiem czynności niezbędne do właściwego udokumentowania i zarejestrowania zdarzenia. Co się do nich zwykle zalicza?

 1. Zawiadomienie miejscowej policji o kradzieży – sporządzony przez funkcjonariuszy protokół zawierający potwierdzenie kradzieży, a także wyszczególnienie utraconych przedmiotów posłuży za podstawę roszczenia o odszkodowanie.
 2. Powiadomienie o kradzieży przewoźnika lub kierownictwa hotelu – jeśli kradzież miała miejsce w środku transportu lub w miejscu zakwaterowania. Tutaj także poproś o sporządzenie notatki.
 3. Poinformowanie ubezpieczyciela o kradzieży – zdarzenie trzeba zgłosić w terminie określonym w OWU, załączając przy tym wymagane dokumenty.
UWAGA!

Gdyby skradzione przedmioty odnalazły się już po zgłoszeniu zdarzenia, masz obowiązek powiadomić o tym ubezpieczyciela, a jeśli zostało już wypłacone odszkodowanie – zwrócić mu uzyskane pieniądze.

kradzież za granicą - co zrobić?

Kradzież dokumentów to znacznie poważniejszy problem

Utrata bagażu, choć uciążliwa, stresująca i nieraz bardzo kosztowna, to jednak nic w porównaniu z problemami, jakie pojawią się po kradzieży portfela z najważniejszymi dokumentami. W takim przypadku musisz niezwłocznie reagować, udając się na najbliższy posterunek policji, by zgłosić kradzież, a także do właściwego konsulatu, gdzie można poinformować o utracie paszportu lub dowodu osobistego i otrzymać tymczasowy dokument.

Pamiętaj, że ubezpieczenie bagażu podróżnego nie obejmuje kradzieży dokumentów i pieniędzy. Pomoc ubezpieczyciela w takiej sytuacji możesz uzyskać, wykupując odpowiedni pakiet assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kradzież podczas podróży zagranicznej

Czy sprzęt sportowy jest zaliczany jako część bagażu?
Jakie przedmioty nie są chronione ubezpieczeniem bagażu?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie turystyczne może Cię ochronić na wypadek zagubienia, uszkodzenia lub kradzieży bagażu podróżnego za granicą.
 • W skład bagażu wchodzą walizki, torby, plecaki, itp., wraz z zawartością. Zakres ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje jednak wszystkich przedmiotów, które mogą się tam znaleźć.
 • Ubezpieczony może liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli kradzież nastąpi mimo dochowania przez niego wszystkich środków ostrożności podczas opieki nad bagażem.
 • Nieodpowiedzialne zachowanie ubezpieczonego poskutkuje utratą prawa do odszkodowania.
 • Po kradzieży bagażu ubezpieczony ma obowiązek zgłosić to miejscowej policji i poinformować o zdarzeniu ubezpieczyciela.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego nie obejmuje kradzieży portfela i dokumentów.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Okradziono nas w hotelu za granicą. W trakcie ustaleń stwierdzono, że do naszego pokoju wchodził ktoś poza nami. Wysłaliśmy hotelowi e-mailem zdjęcie skradzionej rzeczy. Hotel chce uniknąć odpowiedzialności, przerzucając winę na nas. Co możemy zrobić w tej sytuacji?
Jeżeli pokój był odpowiednio zabezpieczony (np. zamknięty na klucz, a ten przechowywany w bezpieczny miejscu z zachowaniem środków ostrożności), można odwołać się od decyzji hotelu i domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela, jeśli wykupiono wcześniej polisę.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!