Ubezpieczenie OC samochodu już od 152 zł

grafika
grafika

Zalety ubezpieczenia OC na mubi.pl

 • Szybki kalkulator OC

  Dzięki niemu obliczysz cenę ubezpieczenia nawet w 3 minuty.
  Tylko wypełnij prosty formularz.

 • Porównanie ubezpieczeń na jednej stronie

  Współpracujemy z liderami na rynku ubezpieczeń, dzięki czemu możesz wybierać wśród wielu ofert.

 • Zakup ubezpieczenia OC online

  Nawet bez wychodzenia z domu. Za pomocą laptopa, tabletu czy smartfonu. Polisę otrzymasz na swój e-mail.

 • Telefoniczne wsparcie eksperta na Twoje życzenie

  Jeśli będziesz potrzebować pomocy podczas wyboru ubezpieczenia, daj nam znać. Oddzwonimy i poradzimy.

 • Minimum wymaganych danych

  Możesz obliczyć cenę ubezpieczenia OC bez podawania imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru rejestracyjnego, e-maila, numeru telefonu.

 • Powrót do listy ofert w dowolnym momencie

  Możesz założyć konto i zapisać kalkulację w profilu lub wysłać ją na swój e-mail.

KROK PO KROKU

Ubezpieczenie OC - jak je kupić za pomocą kalkulatora Mubi?

Te kilka kroków dzieli Cię od najtańszego ubezpieczenia OC samochodu!

 • Przygotuj informacje

  Podaj w krótkim formularzu odpowiedzi na proste pytania, które dotyczą m.in. marki i modelu samochodu, daty otrzymania prawa jazdy, współwłaścicieli pojazdu.

 • Wyślij wniosek

  Wyślij formularz i poczekaj ok. 30 sekund na pojawienie się listy ofert. Możesz ją posortować według wybranego filtra, np. od najniższych cen.

 • Kup ubezpieczenie

  Wybierz najkorzystniejszą ofertę. Zapłać za ubezpieczenie tradycyjnym przelewem lub skorzystaj z szybkich płatności.

samochód tarcza

Czy wiesz, że…

Kupując ubezpieczenie OC, możesz otrzymać inne ubezpieczenia komunikacyjne w wersji mini w pakiecie. Najczęściej jest to assistance mini, dzięki któremu możesz skorzystać z odholowania samochodu po zdarzeniu drogowym i wynajmu samochodu zastępczego.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?

 • grafika
  Porównaj ceny ubezpieczeń

  Dzięki kalkulatorowi OC Mubi możesz sporo zaoszczędzić, zarówno na paliwo, jak i inne wydatki na utrzymanie samochodu.

 • grafika
  Dopisz do dowodu rejestracyjnego kierowcę z dużymi zniżkami na OC

  Według danych Mubi z kwietnia 2024 roku kierowcy w wieku od 18 do 25 lat zaoszczędzili średnio 262 zł dzięki współwłaścicielowi samochodu. Przeczytaj więcej o współwłasności i OC młodego kierowcy.

 • grafika
  Jeździj bezszkodowo

  Za każdy rok bez zgłoszonej szkody z OC możesz zyskać 10% zniżki na składkę ubezpieczeniową.

 • grafika
  Zastanów się nad pakietem OC i AC

  Może się okazać, że jednoczesny zakup tych ubezpieczeń Ci się opłaca.

 • Przejdź do kalkulatora

Przykładowe kalkulacje OC samochodu na Mubi.pl

grafika
Mężczyzna, 33 lata, powiat myślenicki
201 zł FSM 126p
grafika
Mężczyzna, 56 lat, Łódź
202 zł FSM 126p
grafika
Mężczyzna, 36 lat, Opole
207 zł Peugeot 205
grafika
Kobieta, 43 lata, Zamość
223 zł Volkswagen Golf
grafika
Mężczyzna, 36 lat, Wieliczka
358 zł Ford Fiesta
grafika
Mężczyzna, 38 lat, Warszawa
375 zł Skoda Octavia
grafika
Kobieta, 50 lat, Strzelin
418 zł Citroen C3
grafika
Mężczyzna, 30 lat, Tarnów
469 zł BMW Seria 3
grafika
Mężczyzna, 31 lat, Nowy Targ
490 zł Toyota Avensis
grafika
Mężczyzna, 66 lat, Wrocław
500 zł Seat Leon

Czy wiesz, że…

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że w ciągu trzech kwartałów 2023 roku firmy ubezpieczeniowe wypłaciły 7 800 000 000 zł w ramach odszkodowań i świadczeń z ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Średnia wartość szkody likwidowanej z OC sprawcy wyniosła w tym okresie około 9500 zł. To oznacza, że kierowcy mogliby być niewypłacalni w związku ze spowodowanymi wypadkami i kolizjami, gdyby nie obowiązkowe OC. Dla porównania: średnia cena ubezpieczenia OC dla użytkowników porównywarki Mubi wyniosła 775 zł w kwietniu 2024 roku.

Tysiące zadowolonych klientów

Logo serwisu
4.9
Opineo 1 093 opinie
Logo serwisu
4.6
Google 621 opinii
Logo serwisu
4.6
Kalkulator OC/AC 45 370 opinii

Nie sądziłam, że uda mi się zdobyć ubezpieczenie w tak atrakcyjnej cenie jak udało mi się zakupić za pośrednictwem Mubi. W przyszłości na pewno skorzystam ponownie!

Avatar użytkownika

Naprawdę bardzo polecam tanie ubezpieczenie do tego bardzo dobrej i rzetelne podejście konsultantów rzadko kiedy daje pięć gwiazdek teraz daje jeszcze z czystym sumieniem

Avatar użytkownika

Jak dla mnie to prawdziwy sztos. Łatwo i szybko można znaleźć ubezpieczenie w dobrej cenie.

Avatar użytkownika

Jak najbardziej polecam porównywarkę Mubi. Prosta kalkulacja nowej składki, zadowolająco przystępne ceny oraz dodatkowe bonusy za zakup polisy dają 100 % zadowolenia. ?

Avatar użytkownika

Zdecydowanie polecam korzystanie z tej porównywarki. Można naprawdę wiele zyskać.

Avatar użytkownika

Porównywarka jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze, dzięki czemu bez problemu można znaleźć ubezpieczenie w korzystnej cenie.

Avatar użytkownika

Ja Używam od dawna i jestem zadowolony, polecam dalej ? najtańsze oc i jeszcze bonus 150 zl który wraca po miesiącu ( sprawdzone działa) ostatnie oc juz z bonusem kosztowało 200 zl więc nie ma konkurencji

Avatar użytkownika

Mubi jest świetnym narzędziem, które umożliwia szybkie i wygodne porównywanie ofert ubezpieczeń. Proces jest łatwy i przejrzysty, a oferty korzystne - polecam!

Avatar użytkownika

Podstawowe pytania o ubezpieczenie OC

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. OC chroni właścicieli ubezpieczonych samochodów osobowych, ciężarówek, motocykli i innych pojazdów oraz ich kierowców. Ochroną jest objęta odpowiedzialność cywilna za szkody na mieniu i szkody osobowe, które mogą powstać w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu, wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego, bezpośredniego załadowywania i rozładowywania pojazdu, jego postoju lub zatrzymania.

Podstawa prawna to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Przykład: Twój kolega pożyczył od Ciebie samochód i spowodował wypadek, w którym zostały ranne 2 osoby. To oznacza, że firma ubezpieczeniowa wypłaci im odszkodowanie z Twojego OC samochodu, nawet jeśli w momencie zdarzenia drogowego nie było Cię w pojeździe, a sprawcą była inna osoba.

Jak oblicza się odszkodowanie z OC?

Art. 36 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podaje, że odszkodowanie z OC ustala się i wypłaca maksymalnie do ustalonej w umowie sumy gwarancyjnej. Nie może być ona wyższa niż równowartość w złotych 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. To sumy w odniesieniu do jednego zdarzenia bez względu na liczbę osób poszkodowanych. Po zgłoszeniu szkody maksymalna suma gwarancyjna w euro jest przeliczana na złotówki na podstawie kursu średniego, który został ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu wyrządzenia szkody.

Jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, w kraju, którego biuro narodowe jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, firma ubezpieczeniowa odpowiada finansowo do wysokości sumy gwarancyjnej określonej przepisami danego państwa, ale nie niższej niż w Polsce.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

Zakres OC komunikacyjnego jest określony w art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc jest identyczny w każdej firmie ubezpieczeniowej. OC pojazdów mechanicznych obejmuje szkody, które są następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Wniosek: najlepsze OC to najtańsze OC, dlatego oszczędni kierowcy kierują się wyłącznie ceną przy jego wyborze. Czy istnieją wyjątki od tej reguły? Tak. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zakres ochrony, jeśli szukasz OC z dodatkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

Jakie są kary za brak obowiązkowego OC?

Aktualną tabelę kar za brak OC samochodu w 2024 roku znajdziesz w artykule Kara za brak OC 2024 – jak uniknąć i napisać odwołanie?. Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC jest zależna od rodzaju samochodu (właściciele samochodów ciężarowych płacą wyższe kary), okresu bez ubezpieczenia i wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto.

Przykład: za brak OC samochodu osobowego powyżej 14 dni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę w wysokości 8480 zł. Karę płaci się wyłącznie za rok, w którym wykryto lukę w historii ubezpieczenia. Osoba, która nie ubezpiecza samochodu od 1,5 roku, zapłaci taką samą karę jak właściciel pojazdu, który nie ma OC 6 tygodni – 8480 zł.

Pytania o cenę ubezpieczenia OC

Ile kosztuje ubezpieczenie OC auta?

152 zł wydał na OC właściciel Skody Superb – to najtańsze OC, które udało się zakupić w kwietniu 2024 na mubi.pl.
Średnia cena ubezpieczenia OC samochodu dla użytkowników porównywarki Mubi wyniosła 775 zł w kwietniu 2024 roku. Średnia składka była wyższa dla kierowców w wieku od 18 do 25 lat, bo wyniosła 1449 zł. Nieco mniej zapłacili młodzi kierowcy, którzy mogli skorzystać ze zniżek współwłaściciela (1219 zł), więcej – osoby ubezpieczające pojazd bez współwłaściciela (1481 zł).
Statystycznie na najtańsze OC mogli liczyć właściciele samochodów marki Trabant (332 zł), UAZ (374 zł) i Buick (413 zł). Po przeciwnej stronie znaleźli się właściciele samochodów marki Ferrari (1282 zł), Bentley, którzy wydali średnio 1368 zł na OC oraz Rolls-Royce (1431 zł). W rankingu miast z najniższą średnią ceną OC przoduje Mielec (524 zł). Na ostatnim miejscu znajduje się Gdańsk (975 zł).

Statystycznie na najtańsze OC mogli liczyć właściciele samochodów marki Trabant (271 zł), UAZ (472 zł) i Scion (474 zł). Po przeciwnej stronie znaleźli się właściciele samochodów marki Ferrari (1159 zł), Bentley, którzy wydali średnio 1175 zł na OC oraz Rolls-Royce (1407 zł). W rankingu miast z najniższą średnią ceną OC przoduje Mielec (578 zł). Na ostatnim miejscu znajduje się Wrocław (968 zł).
Statystycznie na najtańsze OC mogli liczyć właściciele samochodów marki Buick (397 zł), Trabant (406 zł) i UAZ (435 zł). Po przeciwnej stronie znaleźli się właściciele samochodów marki Aston Martin (1316 zł), Lamborghini, którzy wydali średnio 1282 zł na OC oraz Rolls-Royce (1225 zł). W rankingu miast z najniższą średnią ceną OC przoduje Sandomierz (574 zł). Na ostatnim miejscu znajduje się Gdynia (963 zł).

Statystycznie na najtańsze OC mogli liczyć właściciele samochodów marki Trabant (306 zł), Infiniti (510 zł) i Lada (523 zł). Po przeciwnej stronie znaleźli się właściciele samochodów marki Aston Martin (1337 zł), Lamborghini, którzy wydali średnio 1426 zł na OC oraz Rolls-Royce (1628 zł). W rankingu miast z najniższą średnią ceną OC przoduje Mielec (522 zł). Na ostatnim miejscu znajduje się Gdańsk (925 zł).
Statystycznie na najtańsze OC mogli liczyć właściciele samochodów marki Trabant (277 zł), Lada (403 zł) i FSO/FSM (407 zł). Po przeciwnej stronie znaleźli się właściciele samochodów marki Aston Martin (1113 zł), Ferrari, którzy wydali średnio 1120 zł na OC oraz Scion (1231 zł). W rankingu miast z najniższą średnią ceną OC przoduje Mielec (522 zł). Na ostatnim miejscu znajduje się Gdańsk (925 zł).

Statystyki potwierdzają również, że im większa pojemność silnika, tym droższe OC. Pełną analizę znajdziesz w artykule Pojemność silnika a cena OC.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Dzięki artykułowi Współwłaściciel samochodu – ile kosztuje OC? możesz dowiedzieć się, jakie są zalety i wady współwłasności. To najpopularniejszy sposób na obniżenie ceny ubezpieczenia OC dzięki zniżkom drugiego kierowcy.

Jakie są korzyści porównywania cen OC?

Dzięki porównywaniu cen OC w kalkulatorze mubi.pl oszczędzasz również czas, bo nie musisz na własną rękę wyszukiwać ubezpieczycieli i korzystać z wielu różnych kalkulatorów. Takie porównywanie składek OC byłoby czasochłonne i żmudne. Dzięki Mubi jest prostsze! Zachowujesz więcej czasu na przyjemności i dostajesz dostęp do najkorzystniejszych, aktualnych ofert.

Jaka jest różnica między zwyżkami i zniżkami na ubezpieczenie OC?

Zniżka na ubezpieczenie obniża cenę ubezpieczenia OC i jest przyznawana najczęściej za bezszkodową jazdę. Za każdy rok bez zgłoszonej szkody z OC możesz otrzymać 10% zniżki na składkę.

Niestety, o ile na zniżki trzeba cierpliwie czekać, o tyle bardzo łatwo można je utracić. Jeśli spowodujesz szkodę, która zostanie zgłoszona do likwidacji w ramach Twojego OC, zakład ubezpieczeń naliczy Ci zwyżkę. W zależności od systemu bonus-malus ubezpieczyciela zwyżka może wynosić nawet 20% za jedną szkodę w ciągu roku ubezpieczeniowego. To oznacza, że po jednym wyjątkowo pechowym roku szkodowego kierowcy cena ubezpieczenia OC może dla niego dramatycznie wzrosnąć. Wspomniana tabela bonus-malus pokazuje, o ile klas w górę lub w dół przemieszczają się kierowcy w zależności od liczby szkód, przy czym każdy zakład ubezpieczeń ustala własny system zniżek i zwyżek.

Przykład: Kowalski po kolejnym roku bez zgłoszonych szkód zyskuje 10% zniżki i jego następne ubezpieczenie jest tańsze o 30% – według tabeli wspina się o klasę wyżej. Jego kolega Nowak w ciągu roku spowodował 2 szkody. W efekcie spada o 4 klasy w tabeli. Dotychczas miał zniżkę w wysokości 60%, teraz wyniesie tylko 20%.

Ze względu na różnice w systemie naliczania zniżek i zwyżek zmiana ubezpieczyciela może być opłacalna szczególnie po szkodzie.

Pytania o zakup ubezpieczenia OC

Jak kupić ubezpieczenie OC na mubi.pl?

W artykule Co się stanie, jeśli klikniesz „kup” w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi? są opisane zasady kupowania ubezpieczeń za pośrednictwem porównywarki mubi.pl. Dzięki poradnikowi dowiesz się, co się dzieje po kliknięciu Kup obok wybranej oferty ubezpieczenia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wysyłają na e-mail klienta wniosek o ubezpieczenie z danymi do płatności i dopiero później polisę. Inne zakłady ubezpieczeń, np. Generali, przesyłają klientowi tzw. wniosek-polisę, który po opłaceniu ubezpieczenia tradycyjnym przelewem zostaje polisą

Możesz zapłacić za ubezpieczenie OC, korzystając z szybkich płatności lub wykonując tradycyjny przelew. Pamiętaj o terminie płatności za OC samochodu. O ile szybki przelew zostanie zaksięgowany błyskawicznie, o tyle przelew tradycyjny wyłącznie w godzinach pracy banku. W efekcie może się okazać, że pieniądze dotrą do ubezpieczyciela po wyznaczonym terminie, np. dopiero kolejnego dnia roboczego lub po weekendzie.

Jak wybrać ubezpieczenie OC w pakiecie?

Wybierając ubezpieczenie OC w pakiecie, najpierw wyselekcjonuj oferty pod względem zakresu ochrony. Kiedy wybierzesz faworytów, porównaj ceny pakietów i zastanów się, który ma najlepszy stosunek ceny do jakości.

W przypadku AC weź pod uwagę np. zakres terytorialny, zakres szkód objętych ochroną, rodzaj sumy ubezpieczenia, udział własny, franszyzę, amortyzację części. W przypadku assistance – zakres terytorialny, limit holowania, zasady wynajmu samochodu zastępczego, franszyzę kilometrową. Przeczytaj, po jakich zdarzeniach drogowych przysługuje Ci ochrona. W przypadku NNW – sprawdź wysokość sumy ubezpieczenia i zweryfikuj, czy NNW chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów.

Na Mubi.pl opis każdej oferty zawiera podstawowe informacje o ubezpieczeniu. Możesz dodać wybrane pakiety do porównania, aby łatwiej wybrać najlepszy.

Czy zawsze opłaca się wybierać OC, kierując się tylko ceną?

To zależy. Jeśli szukasz wyłącznie ubezpieczenia OC i nie interesują Cię dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, możesz wybrać najtańszą ofertę. Jeżeli jednak chcesz kupić assistance lub myślisz o smart casco, sprawdź ceny pakietów ubezpieczeniowych z OC. W takim przypadku sugeruj się w pierwszej kolejności zakresem ochrony dodatkowych ubezpieczeń, a dopiero potem ceną.

Jeśli kupujesz AC lub inne ubezpieczenie dobrowolne w pakiecie, weź pod uwagę opinie o danej firmie ubezpieczeniowej i ocenę obsługi klienta, szczególnie podczas likwidacji szkody. Niektórzy kierowcy decydują się na przedłużenie ubezpieczenia OC i AC u tego samego ubezpieczyciela ze względu na dotychczasową jakość obsługi, nawet jeśli zdają sobie sprawę z potencjalnych niższych cen u konkurencji.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na raty?

Według danych Mubi opublikowanych w poradniku Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty od 41,60 zł za 30 dni na mubi.pl wynika, że osoby decydujące się na zakup OC na raty płacą od 7% do 33% więcej za ubezpieczenie w skali roku.

Właściciele pojazdów wybierają składki ratalne w momencie, gdy nie stać ich na jednorazowy duży wydatek. W takiej sytuacji rozłożenie płatności na co najmniej dwie części jest atrakcyjniejsze, nawet jeśli suma rat daje kwotę wyższą od składki opłaconej z góry za cały rok. Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają rozłożenie składki OC na minimum 2 raty i maksymalnie 10 rat. Informacja jest zawarta w OWU OC. Jeśli jej brakuje, trzeba uzgodnić indywidualnie liczbę rat.

OC na raty to również dobre rozwiązanie dla osób planujących sprzedaż samochodu. Wystarczy dopilnować wszystkich formalności, włącznie ze zgłoszeniem zmiany właściciela samochodu u ubezpieczyciela, aby opłacenie kolejnych rat było obowiązkiem nabywcy auta. Oczywiście nowy właściciel może zrezygnować z OC poprzedniego.

Pytania o umowę ubezpieczenia OC

Na jaki okres zawiera się umowę ubezpieczenia OC?

Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na 12 miesięcy. Wyjątkiem jest OC krótkoterminowe, które przysługuje m.in. pojazdom historycznym, zarejestrowanym czasowo, do jazd testowych.

Jeśli kupisz używany samochód z aktualnym OC, przejmiesz ubezpieczenie poprzedniego właściciela auta, które może wygasnąć szybciej niż w ciągu 12 miesięcy, np. 5 miesięcy po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Możesz korzystać z OC zbywcy auta do końca umowy lub wypowiedzieć ją w dowolnym momencie. Wtedy musisz zawrzeć nową umowę OC na 12 miesięcy.

Czy można zrezygnować z umowy OC online?

Kupując OC samochodu online, potwierdzasz zawarcie umowy na odległość. Wtedy masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia, jeśli jesteś konsumentem. Wzór odstąpienia od umowy znajdziesz tutaj. Wydrukuj go, wypełnij, podpisz i przekaż ubezpieczycielowi listownie, osobiście lub wysyłając skan/zdjęcie na adres e-mail do kontaktu.

Poradniki

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC