Ubezpieczenie samochodu

ubezpieczenie samochodu na mubi

Jeśli jesteś kierowcą, musisz mieć ubezpieczenie OC. Oprócz niego możesz mieć inne, dobrowolne ubezpieczenia samochodu, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i poczucie komfortu. Zobacz, jakie zalety i wady mają ubezpieczenia komunikacyjne.

Zalety ubezpieczeń samochodu

Minimalizują straty

Podstawową funkcją ubezpieczeń komunikacyjnych jest rekompensata w sytuacji, w której uszkodzisz samochód innego kierowcy, stracisz swoje auto w wyniku szkody całkowitej lub będzie konieczna jego naprawa. Posiadanie polisy – w tym przypadku polisy AC – niejako zwalnia Cię z obowiązku płacenia za usuwanie awarii z własnej kieszeni. Gdy Twój pojazd zostanie skradziony lub ulegnie zniszczeniu czy uszkodzeniu, ubezpieczyciel zapłaci za wymianę zepsutych części albo wypłaci Ci odszkodowanie, które przeznaczysz na zakup nowego auta.

Chronią Twoje finanse

Nie tylko w sytuacji, w której ucierpiał Twój pojazd, ale przede wszystkim wtedy, gdy spowodujesz szkodę innej osobie. Jako sprawca wypadku będziesz wówczas zobowiązany do opłacenia naprawy pojazdu i zwrotu kosztów leczenia poszkodowanych. Ubezpieczenie OC pokryje Twoje zobowiązania.

Uzyskasz pomoc w trudnych sytuacjach na drodze

Tu sprawdzi się przede wszystkim polisa assistance. Zapewnia szereg usług, które mogą okazać się przydatne w awaryjnych sytuacjach na drodze.

W ramach assistance samochodu otrzymasz m.in.:

  • pomoc informacyjną,
  • drobne naprawy przy drodze,
  • holowanie samochodu,
  • wsparcie tłumacza,
  • pomoc prawnika,
  • opiekę medyczną,
  • nocleg na czas naprawy Twojego samochodu lub auto zastępcze.

Masz dowolność w wyborze dobrowolnych ubezpieczeń auta

Do zakupu ubezpieczenia OC zobowiązuje Cię prawo. Ale w innych ubezpieczeniach komunikacyjnych możesz przebierać. Sam decydujesz o tym, czy do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dobierzesz AC, NNW, ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, czy pozostaniesz tylko przy obowiązkowym OC. Masz także możliwość dopasowania zakresu dobrowolnych ubezpieczeń tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Wady ubezpieczeń samochodu

Zapłacisz wysoką składkę Twojego pierwszego ubezpieczenia

Początkujący kierowcy nie mogą pochwalić się jeszcze doświadczeniem na drodze. Nie posiadają także zniżek za bezszkodową jazdę, które starszym zapewniają atrakcyjne ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli masz prawo jazdy od niedawna, ubezpieczyciel nie zna jeszcze Twoich umiejętności, dlatego zapewnienie Ci ochrony jest dla niego bardziej ryzykowne.

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest jednak korzystanie z samochodu rodziców czy starszego rodzeństwa. Jako współwłaściciel samochodu zdobędziesz doświadczenie, a za swoje pierwsze ubezpieczenie zapłacisz przystępną składkę.

Składkę płacisz z góry

Składkę musisz opłacić w momencie podpisania umowy (ewentualnie na raty). Oznacza to, że ponosisz koszty nawet wtedy, gdy nie potrzebujesz pomocy ubezpieczyciela. Z jednej strony – dzięki płatności ratalnej nie musisz wydawać jednorazowo dużej kwoty. Z drugiej strony – suma wszystkich rat przewyższa zwykle koszt jednorazowo opłaconego ubezpieczenia. Do Ciebie należy wybór – czy wolisz ostatecznie zapłacić mniej, czy uniknąć jednej dużej płatności na cały rok z góry.

Nie zawsze otrzymasz odszkodowanie

Jeśli nie zapoznasz się z warunkami wyłączenia odpowiedzialności, które są zawarte w OWU, możesz być zaskoczony, jeśli ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania. Taka decyzja ze strony TU jest jednak zawsze poparta stosownymi argumentami. Odmowę możesz otrzymać m.in.:

  • jeśli podałeś nieprawdziwe informacje na swój temat i na temat Twojego auta, np. jego wartości,
  • jeśli spowodowałeś wypadek, bo prowadziłeś po spożyciu alkoholu,
  • jeśli popełniłeś rażący błąd. Rażące niedbalstwo ubezpieczonego jest zwykle kwestią dyskusyjną, ale są to głównie zachowania wyjątkowo lekkomyślne, które prowadzą do szkody, a których można bardzo łatwo uniknąć. Rażącym niedbalstwem jest np. pozostawienie kluczyków do samochodu w miejscu publicznym czy pozostawienie otwartego auta.