Ochrona zniżek – jak działa i czy warto mieć?

Kierowcy cieszący się bezszkodową historią jazdy mogą liczyć na zniżki podczas zakupu ubezpieczenia. Jednak chwila nieuwagi może skutkować utratą tychże zniżek. Kierowca może zabezpieczyć się przed utratą zniżek, wykupując dodatkową ochronę. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, czym jest zniżka za bezszkodową jazdę, na jakiej zasadzie ubezpieczyciele udzielają ochrony zniżek OC, komu przysługuje ochrona i przede wszystkim, czy warto ją kupić.

Jak firma ubezpieczeniowa oblicza zniżkę za brak szkód?

Kierowcy, którzy nie mają na swoim koncie kolizji ani wypadku z własnej winy, mogą liczyć na otrzymanie zniżki za bezszkodową jazdę przy kupnie OC. Przyznanie kierowcy zniżki OC nie jest w żaden sposób uregulowane prawnie, dlatego ubezpieczyciele stosują własne systemy ich wyliczania Fakt jest taki, że u jednego ubezpieczyciela możesz dostać zniżkę 60% już po 3 latach bezszkodowej jazdy, u innego z kolei proces wypracowania takiej samej zniżki może zająć 6 lat. Firmy ubezpieczeniowe używają różnych algorytmów, dlatego zapoznaj się dokładnie z ofertami kilku ubezpieczycieli, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję – kwestia posiadanych zniżek może tu być drugorzędna.

Jak firma ubezpieczeniowa oblicza zwyżkę po szkodzie?

Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, to może zdarzyć się tak, że Twoja składka ubezpieczeniowa nieco wzrośnie przy kupnie polisy na kolejny rok. Utrata zniżek na OC, podobnie jak samo naliczenie zniżki, zależy od zakładu ubezpieczeń. Nie ma tu reguły. Jeden ubezpieczyciel za spowodowanie szkody może zmniejszyć zniżki o 10%, a drugi już przy pierwszej szkodzie może odebrać Ci 30% zniżki, czyli tyle, na ile kierowcy pracują nawet 3 lata!

Czym jest ochrona zniżek ubezpieczenia OC?

Spowodowanie szkody nie zawsze łączy się z utratą zniżki OC. Wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowe ubezpieczenie zniżek, które gwarantuje utrzymanie wypracowanej zniżki za bezkolizyjną jazdę na tym samym poziomie nawet po spowodowaniu szkody.

Ile kosztuje i jak działa ochrona zniżek?

Również w tym przypadku nie ma konkretnych uregulowań prawnych. Niestety nie każdy zakład ubezpieczeń oferuje ochronę zniżek. Z kolei ubezpieczyciele, którzy mają w swojej ofercie tę opcję, różnie kształtują jej cenę, a także zasady funkcjonowania. Dla przykładu: w zakładzie X dodatkowa ochrona zniżek może kosztować 30 zł, natomiast w zakładzie Y jest to opcja bezpłatna, gdy szkoda nie przekracza kwoty 5 000 zł. Ponadto cena ochrony zniżek może być ustalana indywidualnie. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ochronę zniżek również dla klientów kupujących autocasco.

Jakie są zalety ochrony zniżek?

Ochrona zniżek przeważnie obejmuje jedno zdarzenie podczas trwania ważności polisy. Co to oznacza? Jeśli w danym okresie ubezpieczeniowym spowodujesz kolizję lub wypadek, to zdarzenia te nie zostaną wzięte pod uwagę, czyli przy kolejnej kalkulacji składki ubezpieczyciel nie zastosuje zwyżki. Jeśli w danym okresie ubezpieczeniowym spowodujesz więcej niż jedną stłuczkę, to tylko ta pierwsza nie będzie się dla ubezpieczyciela liczyć.

Przykład

Pan Jan Kowalski wypracował sobie 30% zniżki za bezszkodową jazdę. Nie chcąc tracić dotychczasowej zniżki, Pan Jan kupił dodatkowo ochronę zniżek. W okresie, na który umowa została zawarta, Pan Jan spowodował drobną kolizję na parkingu. Dzięki wykupionej ochronie zniżek ubezpieczyciel nie zwiększył składki w kolejnym roku ubezpieczeniowym, zatem Pan Jan zachował swoją dotychczasową zniżkę.

Ważne! Jeśli Pan Jan wyrządziłby we wskazanym okresie 3 szkody, ubezpieczyciel uwzględniłby 2 z nich podczas kalkulacji stawki ubezpieczenia na kolejny rok.

Zniżki OC - jak odzyskać?
Twoja składka wzrosła po szkodzie? Co zrobić, żeby cena OC i AC znowu była przystępna?

W jaki sposób kierowcy mogą obniżyć składkę ubezpieczeniową po szkodzie? O ile może wzrosnąć cena ubezpieczenia auta? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Ochrona zniżek jest dobrym rozwiązaniem, jeśli 2 osoby są współwłaścicielami samochodu. Jeśli jedna z nich spowoduje stłuczkę, to ta druga również objęta jest ochroną. Zastanów się więc nad wykupieniem ochrony zniżek, jeśli współwłaścicielem jest niedoświadczony kierowca.

Kto może skorzystać z ochrony zniżek?

Zakłady ubezpieczeń stosują w tej kwestii różne regulacje. Czasami sama możliwość wykupienia ochrony zniżek podyktowana jest długością Twojego bezkolizyjnego okresu.

Przykład

Ubezpieczyciel oferuje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia ochrony zniżek, jeśli przez 3 lata nie spowodowałeś/-aś ani kolizji, ani wypadku.

Długość wymaganego okresu bezszkodowej jazdy różni się w zależności od ubezpieczyciela. W niektórych zakładach ubezpieczeń wystarczający jest rok bezkolizyjnej jazdy, u innych ten okres może być jednak dłuższy. Nie wszyscy ubezpieczyciele jednak działają w ten sposób. Wiele zakładów oferuje ochronę zniżek za dodatkową opłatą, nie stawiając przy tym żadnych dodatkowych warunków.

Ochrona zniżek działa tylko u tego samego ubezpieczyciela

Prawnik radzi

W zeszłym roku wykupiłem w swoim zakładzie ubezpieczeń ochronę zniżki OC. Podczas trwania okresu ubezpieczeniowego spowodowałem jedną kolizję. W tym roku planowałem zmienić zakład ubezpieczeń, jednak w nowej ofercie nie wzięto pod uwagę wykupionej ochrony. Składka była dużo wyższa. Dlaczego?
Pamiętaj, że ochrona obowiązuje wyłącznie w zakładzie ubezpieczeń, w którym została ona nabyta. Jeżeli zdecydujesz się na zmianę ubezpieczyciela, licz się z tym, że ochrona zniżek nie zostanie wzięta pod uwagę, więc w innej firmie możesz zapłacić więcej za OC.

Wykupione dodatkowo ubezpieczenie nie chroni Cię, jeśli zdecydujesz się na zmianę ubezpieczyciela. Pamiętaj, że Twój ubezpieczyciel ma obowiązek zgłosić szkodę do UFG, więc informacja o tym zdarzeniu będzie dostępna dla innych firm ubezpieczeniowych.

Czy dzięki ochronie zniżek można uniknąć wzrostu składki OC?

Dzięki ochronie zniżki na OC możesz oczekiwać, że nawet po kolizji lub wypadku Twoje zniżki za bezkolizyjną jazdę nie zostaną utracone. Nie oznacza to jednak, że składka ubezpieczenia nie wzrośnie. Na wysokość składki ma wpływ szereg innych czynników. W rezultacie może się więc okazać, że zniżka za bezszkodową jazdę nie zmieni się, jednak cena ubezpieczenia już tak. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby cena ubezpieczenia była jak najniższa, zapoznaj się z ofertą innych ubezpieczycieli. W praktyce może być tak, że wybór innego ubezpieczyciela (a więc rezygnacja ze zniżki) będzie oznaczała dla Ciebie niższą składkę. Przyznawana zniżka to tylko jedna z części składowych ceny OC, dlatego warto na bieżąco śledzić oferty innych zakładów ubezpieczeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ochronę zniżek

W jakich firmach ubezpieczeniowych można wykupić ochronę zniżek?

Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują taki rodzaj ubezpieczenia. Ochronę zniżek nabędziesz m.in. w TU Compensa, Warta czy LINK4.

Komu przyda się ochrona zniżek?

Nad zakupem ubezpieczenia ochrony zniżek powinni zastanowić się kierowcy, którzy wypracowali już maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Utrata 20% ulg może być odczuwalna, gdy do tej pory mogłeś liczyć na 60% upustu. To także dobre rozwiązanie dla współwłaścicieli. Jeśli samochód jest własnością dwóch lub więcej osób, w razie szkody spowodowanej przez jedną z nich zniżki stracą wszyscy. Jednak po wykupieniu ochrony zniżek ulgi wszystkich współwłaścicieli będą chronione.

Czy ochrona zniżek obejmuje też inne ubezpieczenia niż OC?

Najczęściej ubezpieczenie to działa w przypadku OC, jednak można zakupić także ochronę zniżek zgromadzonych na autocasco. Wówczas jednak ubezpieczyciel może zaproponować nieco wyższą składkę.

PODSUMOWANIE
  • Kierowcy, którzy mogą się pochwalić długim okresem bezkolizyjnej jazdy, mogą liczyć na zniżkę za brak szkód.
  • Aby zachować zniżkę OC na tym samym poziomie, kup ochronę zniżek. Dzięki ochronie, nawet jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel pozwoli Ci zachować ten sam poziom zniżki za bezszkodową jazdę w kolejnym okresie ubezpieczeniowym.
  • Ochroną objęte jest zazwyczaj jedno zdarzenie.
  • Ubezpieczyciele ustalają indywidualnie ochronę zniżek, więc mogą być one różne.
  • Ochrona zniżek honoruje wyłącznie ten zakład ubezpieczeń, w którym zostały one wykupione. Jeśli spowodowałeś/-aś kolizję i w kolejnym okresie ubezpieczeniowym zmienisz ubezpieczyciela, ochrona nie będzie Ci przysługiwała, a więc zniżka OC zostanie obniżona.
Źródła:
  • https://www.pzu.pl/encyklopedia/baza-wiedzy/pzu-auto/produkty-auto/pzu-ochrona-znizek
  • https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/ochrona-znizki/
  • https://www.warta.pl/ubezpieczenia/samochod/ac-komfort/korzysci/-/wiedza/2522725/[samochod][ac-warta][korzysci]-gwarancja-utrzymania-znizek-mimo-szkody
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę
24,50
Loading...

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Jak ktoś ma pełne zniżki za bezszkodową jazdę to rzeczywiście nie ma co ryzykować tylko dopłacić do takiej ochrony. Mnie nigdy agent nie informował, że mam taką możliwość, pewnie bym opłacała od dawna już. Szczególnie że mało składka wzrasta.
avatar autora komentarza
W końcu prosto napisany artykuł co to jest ta ochrona zniżek. Teraz jak będe wykupowała polisę to też chyba dokupię tę ochronę zniżek, duże koszta to nie są, a jednak dobra sprawa.
avatar autora komentarza
A co z sytuacją gdy sprzedam auto i będę chciał kupić i ubezpieczyć nowe u tego samego ubezpieczyciela czy ubezpieczyciel u którego miałem wcześniej ochronę zniżek uzna mnie za bezszkodowego kierowcę czy w nowym aucie i polisie nie obowiązuje dane ochrony zniżek?