Ochrona zniżek – jak działa i czy warto mieć?

Kierowcy cieszący się bezszkodową historią jazdy mogą liczyć na zniżki podczas zakupu ubezpieczenia. Jednak chwila nieuwagi może skutkować utratą tychże zniżek. Kierowca może zabezpieczyć się przed utratą zniżek wykupując dodatkową ochronę. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się czym jest zniżka za bezszkodową jazdę, na jakiej zasadzie ubezpieczyciele udzielają ochrony zniżek OC, komu przysługuje ochrona i przede wszystkim czy warto ją kupić.

Jak firma ubezpieczeniowa oblicza zniżkę za brak szkód?

Kierowcy którzy nie mają na swoim koncie kolizji, ani wypadku z własnej winy mogą liczyć na zniżkę OC za bezszkodową jazdę. Przyznanie kierowcy zniżki OC nie jest w żaden sposób uregulowane prawnie, dlatego ubezpieczyciele stosują różne systemy przeliczenia zniżki. Fakt jest taki, że u jednego ubezpieczyciela możesz otrzymać zniżkę 60% już po 3 latach bezszkodowej jazdy, u innego z kolei proces wypracowania takiej samej zniżki może zająć 6 lat. Ubezpieczyciele stosują różne kryteria, dlatego zapoznaj się dokładnie z ofertami kilku ubezpieczycieli, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję – kwestia posiadanych zniżek może tu być drugorzędna.

Jak firma ubezpieczeniowa oblicza zwyżkę po szkodzie?

Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, Twoja składka ubezpieczeniowa wzrośnie w kolejnym roku. Utrata zniżek na OC, podobnie jak samo naliczenie zniżki, zależy od zakładu ubezpieczeń. Nie ma tu reguły. Jeden ubezpieczyciel za spowodowanie szkody może potrącić Ci 10% ze zniżki, a drugi już przy pierwszej szkodzie może odebrać Ci 30% zniżki, czyli tyle, na ile kierowcy pracują nawet 3 lata!

Co to jest ochrona zniżek na OC?

Spowodowanie szkody nie zawsze łączy się z utratą zniżki OC. Wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowe ubezpieczenie zniżek, które gwarantuje utrzymanie wypracowanej zniżki za bezkolizyjną jazdę na tym samym poziomie nawet po spowodowaniu szkody.

Na czym polega ochrona zniżek i ile kosztuje?

Tutaj również ubezpieczyciele mają wolną rękę. Niestety nie każdy zakład ubezpieczeń oferuje ochronę zniżek. Z kolei ubezpieczyciele, którzy mają w swojej ofercie tę opcję, różnie kształtują jej cenę, a także zasady funkcjonowania. Dla przykładu: w zakładzie X dodatkowa ochrona zniżek może kosztować 30 zł, natomiast w zakładzie Y jest to opcja bezpłatna w przypadku szkód, które nie przekraczają kwoty 5 000 zł. Ponadto cena ochrony zniżek może być ustalana indywidualnie. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ochronę zniżek również dla klientów kupujących AC.

Co zyskasz dzięki ochronie zniżek?

Ochrona zniżek obowiązuje w danym okresie ubezpieczeniowym. Zazwyczaj obejmuje jedno zdarzenie. Co to oznacza? Jeśli w danym okresie ubezpieczeniowym spowodujesz kolizję lub wypadek, nie zostaną one wzięte pod uwagę podczas wyliczania składki na kolejny rok. Jeśli w danym okresie ubezpieczeniowym spowodujesz więcej niż jedną stłuczkę, ta pierwsza nie zostanie wzięta pod uwagę.

Przykład

Pan Jan Kowalski wypracował sobie 30% zniżki za bezszkodową jazdę. Nie chcąc tracić dotychczasowej zniżki, Pan Jan kupił dodatkowo ochronę zniżek. W okresie, na który umowa została zawarta, Pan Jan spowodował drobną kolizję na parkingu. Dzięki wykupionej ochronie zniżek ubezpieczyciel nie zwiększył składki w kolejnym roku ubezpieczeniowym, zatem Pan Jan zachował swoją dotychczasową zniżkę.

Ważne!Jeśli Pan Jan wyrządziłby we wskazanym okresie 3 szkody, ubezpieczyciel uwzględniłby 2 z nich podczas kalkulacji stawki ubezpieczenia na kolejny rok.

miniaturka wpisu
Twoja składka wzrosła po wypadku? Co zrobić, żeby cena OC i AC znowu była przystępna?

Nawet najlepszemu i najbardziej doświadczonemu kierowcy zdarza się spowodować kolizję lub ulec wypadkowi

Przejdź do artykułu

Ochrona zniżek jest dobrym rozwiązaniem, jeśli 2 osoby są współwłaścicielami samochodu. Jeśli jedna z nich spowoduje stłuczkę, to ta druga również objęta jest ochroną. Zastanów się więc nad wykupieniem ochrony zniżek, jeśli współwłaścicielem jest niedoświadczony kierowca.

Kto może skorzystać z ochrony zniżek?

Zakłady ubezpieczeń stosują w tej kwestii różne regulacje. Czasami sama możliwość wykupienia ochrony zniżek podyktowana jest długością Twojego bezkolizyjnego okresu.

Przykład

ubezpieczyciel oferuje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia ochrony zniżek, jeśli przez 3 lata nie spowodowałeś/-aś ani kolizji, ani wypadku.

Długość wymaganego okresu bezszkodowej jazdy różni się w zależności od ubezpieczyciela. W niektórych zakładach ubezpieczeń wystarczający jest rok bezkolizyjnej jazdy, u innych ten okres może być jednak dłuższy. Nie wszyscy ubezpieczyciele jednak działają w tej sposób. Wiele zakładów oferuje ochronę zniżek za dodatkową opłatą, nie stawiając przy tym żadnych dodatkowych warunków.

Ochrona zniżek tylko w Twoim zakładzie ubezpieczeń

Prawnik radzi

W zeszłym roku wykupiłem w swoim zakładzie ubezpieczeń ochronę zniżki OC. Podczas trwania okresu ubezpieczeniowego spowodowałem jedną kolizję. W tym roku planowałem zmienić zakład ubezpieczeń, jednak w nowej ofercie nie wzięto pod uwagę wykupionej ochrony. Składka była dużo wyższa. Dlaczego?
Pamiętaj, że ochrona obowiązuje tylko w zakładzie ubezpieczeń, w którym została wykupiona. Jeśli decydujesz się na zmianę ubezpieczyciela, licz się z tym, że ochrona zniżek nie zostanie wzięta pod uwagę, więc w innej firmie możesz zapłacić więcej za OC.

Wykupione dodatkowo ubezpieczenie nie chroni Cię, jeśli zdecydujesz się na zmianę ubezpieczyciela. Pamiętaj, że Twój ubezpieczyciel musi zgłosić szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, więc każda inna firma ubezpieczeniowa będzie mogła zweryfikować Twoją historię szkód.

Czy ochrona zniżek zapobiega wzrostowi składki OC?

Dzięki ochronie zniżki na OC możesz oczekiwać, że nawet po kolizji lub wypadku Twoje zniżki za bezkolizyjną jazdę nie zostaną utracone. Nie oznacza to jednak, że składka ubezpieczenia nie wzrośnie. Na wysokość składki ma wpływ szereg innych czynników. W rezultacie może się więc okazać, że zniżka za bezszkodową jazdę pozostanie na tym samym poziomie, jednak cena ubezpieczenia wzrośnie. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby cena ubezpieczenia była jak najniższa, zapoznaj się z ofertą innych ubezpieczycieli. W praktyce może być tak, że zmiana ubezpieczyciela (a co za tym idzie utrata zniżki) będzie oznaczała dla Ciebie niższą składkę. Przyznawana zniżka to tylko jedna z części składowych ceny OC, dlatego warto na bieżąco śledzić oferty innych zakładów ubezpieczeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ochronę zniżek:

W jakich firmach ubezpieczeniowych można wykupić ochronę zniżek?
Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują taki rodzaj ubezpieczenia. Ochronę zniżek nabędziesz m.in. w TU Compensa, Uniqa, Warta, PZU czy Ergo Hestia.
Komu przyda się ochrona zniżek?
Nad zakupem ubezpieczenia ochrony zniżek powinni zastanowić się kierowcy, którzy wypracowali już maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Utrata 20% ulg może być odczuwalna, gdy do tej pory mogłeś liczyć na 60% upustu. To także dobre rozwiązanie dla współwłaścicieli. Jeśli samochód jest własnością dwóch lub więcej osób, w razie szkody spowodowanej przez jedną z nich zniżki stracą wszyscy. Jednak po wykupieniu ochrony zniżek ulgi wszystkich współwłaścicieli będą chronione.
Czy ochrona zniżek obejmuje też inne ubezpieczenia niż OC?
Najczęściej ubezpieczenie to działa w przypadku OC, jednak można zakupić także ochronę zniżek zgromadzonych na autocasco. Wówczas jednak ubezpieczyciel może zaproponować nieco wyższą składkę.
PODSUMOWANIE
  • Kierowcy, którzy mogą się pochwalić długim okresem bezkolizyjnej jazdy, mogą liczyć na zniżkę za brak szkód.
  • Aby zachować zniżkę OC na tym samym poziomie, kup ochronę zniżek. Dzięki ochronie, nawet jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel pozwoli Ci zachować ten sam poziom zniżki za bezszkodową jazdę w kolejnym okresie ubezpieczeniowym.
  • Ochroną objęte jest zazwyczaj jedno zdarzenie.
  • Warunki ochrony zniżek są ustalane indywidualnie, oferty ubezpieczycieli mogą się pod tym względem różnić.
  • Ochrona zniżek uznaje tylko ten zakład ubezpieczeń, w którym została wykupiona. Jeśli spowodowałeś/-aś kolizję i w kolejnym okresie ubezpieczeniowym zmienisz ubezpieczyciela, ochrona nie będzie Ci przysługiwała, a więc zniżka OC zostanie obniżona.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Jak ktoś ma pełne zniżki za bezszkodową jazdę to rzeczywiście nie ma co ryzykować tylko dopłacić do takiej ochrony. Mnie nigdy agent nie informował, że mam taką możliwość, pewnie bym opłacała od dawna już. Szczególnie że mało składka wzrasta.
avatar autora komentarza
W końcu prosto napisany artykuł co to jest ta ochrona zniżek. Teraz jak będe wykupowała polisę to też chyba dokupię tę ochronę zniżek, duże koszta to nie są, a jednak dobra sprawa.