Twoja składka wzrosła po wypadku? Co zrobić, żeby cena OC i AC znowu była przystępna?

Nawet najlepszemu i najbardziej doświadczonemu kierowcy zdarza się spowodować kolizję lub ulec wypadkowi spowodowanemu przez innego uczestnika ruchu drogowego. Nie zawsze można odpowiednio szybko zareagować na sytuację na drodze. To wiąże się nie tylko z uszkodzeniami samochodu (a czasem też kłopotami zdrowotnymi kierowcy czy pasażerów) i wydatkami na naprawę, ale także z utratą zniżek, a co za tym idzie – ze wzrostem ceny OC i AC w kolejnym roku.

Od czego zależy cena ubezpieczenia komunikacyjnego?

Ubezpieczyciele wyliczają składki ubezpieczeniowe dla każdego auta i jego właściciela indywidualnie. Każdy kierowca jest bowiem inny: gdzie indziej mieszka, ma własne doświadczenia w poruszaniu się po drogach, jeździ innym samochodem. Potrzebuje też innej ochrony. To właśnie od informacji na temat właściciela i parametrów samochodu zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. TU polegają m.in. na poniższych informacjach o:

 • preferowanym zakresie ochrony,
 • marce i modelu samochodu,
 • wieku pojazdu,
 • stanie licznika,
 • miejscu parkowania (zwłaszcza nocą),
 • wieku właściciela samochodu,
 • miejscu zamieszkania posiadacza auta,
 • stanie cywilnym,
 • dodatkowych właścicielach i użytkownikach ubezpieczanego samochodu.

Każdy z tych czynników ma większy lub mniejszy wpływ na cenę polisy. W przygotowywaniu oferty towarzystwa ubezpieczeniowe polegają w dużej mierze na tych samych danych. Widać to chociażby w formularzu porównywarki ubezpieczeń, gdzie jednorazowa odpowiedź na umieszczone tam pytania wystarczy, aby otrzymać propozycje z wielu TU. Każda z informacji może mieć jednak inną wagę dla danego ubezpieczyciela. Stąd różnice w cenie.

Niezależnie od tych informacji, na wysokość składki znacząco wpływa doświadczenie kierowcy na drodze. To od niego zależy, czy ubezpieczony będzie mógł liczyć bardziej atrakcyjną cenę polisy, czy jednak nie.

Zwyżka składki OC i AC – kiedy ubezpieczyciele podnoszą ceny polis kierowców?

Niższa cena ubezpieczenia jest swego rodzaju nagrodą dla kierowców jeżdżących bezpiecznie i przepisowo. Dowodem na jazdę zgodnie z prawem jest brak szkód. I to właśnie za to kierowcy otrzymują atrakcyjne oferty. To, że raz spadła cena OC czy AC danego kierowcy, nie znaczy, że będzie ona obowiązywała zawsze. Prawo do obniżonej w ten sposób składki OC kierowcy mają do chwili spowodowania kolizji czy wypadku. To za wyrządzone szkody najczęściej ubezpieczyciele podnoszą koszty związane z zakupem polisy komunikacyjnej.

Ale zwyżka OC może dotknąć też kierowcę, który nie był winny szkodom. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku współdzielenia pojazdu. Trzeba zaznaczyć, że za szkodę odpowiada każdy ze współwłaścicieli samochodu. Jeśli jeden z nich spowodował kolizję czy wypadek, zniżki OC straci każdy współwłaściciel.

To, jak duża będzie zwyżka, zależy od liczby i skali wyrządzonych szkód. Dlatego jeden kierowca przy zakupie polisy na kolejny rok będzie musiał dopłacić 100 zł względem tego, ile kosztowało go dotychczasowe ubezpieczenie, a inny uzyska ofertę droższą o 300 czy 400 zł. Poza tym ceny OC zmieniają się z roku na rok. To również z tego powodu właściciele samochodów mogą odczuwać zmiany w opłatach za ubezpieczenie.

O tym, jak zmienia się cena OC po szkodzie, można przeczytać w artykule: Nawet dwukrotnie może wzrosnąć cena OC po szkodzie/kolizji. Sprawdź, z jaką zwyżką musisz się liczyć po stłuczce i jak się przed nią ustrzec!

Ubezpieczyciele podchodzą z dystansem także do tych kierowców, którzy mieli przerwę w ubezpieczeniu, np. dlatego, że sprzedali samochód, a kolejny kupili dopiero po kilku latach, poruszali się służbowym autem lub ubezpieczali pojazd za granicą. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe cechuje inna tolerancja co do długości takiej przerwy. Jeden ubezpieczyciel będzie dopuszczał 2-letnią przerwę, aby kierowca mógł nabyć polisę na starych warunkach, drugi będzie tolerował nawet 5 lat bez ubezpieczenia.

Odrębnie wyceniane jest zazwyczaj autocasco, bo szkody likwidowane w jego ramach liczą się osobno. Preferencyjna cena AC obowiązuje od momentu udowodnienia, że jeździ się bezszkodowo, do chwili uszkodzenia pojazdu. Często chodzi tu niestety zarówno o uszkodzenie auta przez jego właściciela, jak i przez osoby trzecie.

O tym, jakie koszty związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym poniesie kierowca, który nie udowodnił jeszcze, że jeździ bezpiecznie, można przeczytać w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Zniżki OC po szkodzie – jak z powrotem obniżyć składkę ubezpieczeniową?

Przede wszystkim dzięki przepisowej, bezszkodowej jeździe. Jeśli cena polisy kierowcy, który wyrządził szkodę wzrosła tylko minimalnie, możliwe, że wystarczy rok czy dwa lata bez wypadku, aby znowu zasłużyć na składki, jakie płaciło się przed szkodą. Zwyżka jest najbardziej odczuwalna przy zakupie kolejnej polisy po tej, z której wypłacono odszkodowanie. Z każdym rokiem bezwypadkowej jazdy ubezpieczyciele będą zmniejszali cenę OC czy AC.

Żeby jak najszybciej odzyskać składki w wysokości, jaka obowiązywała przed kolizją czy wypadkiem, warto porównać oferty i wybrać polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, które pozwala szybko wrócić do dawnych cen ubezpieczenia.

Czy zniżki za bezszkodową jazdę nadal obowiązują?

Jeszcze do niedawna za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciele naliczali procentowo zniżki, które obniżały składki w kolejnych latach ubezpieczania samochodu. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jeszcze funkcjonuje system zniżek, ale TU pomału rezygnują z tego sposobu nagradzania kierowców za bezszkodową historię jazdy. Zamiast rabatów naliczanych z roku na rok (a było to około 5 lub 10% zniżki za każde 12 miesięcy, w zależności od ubezpieczyciela) firmy ubezpieczeniowe po prostu oferują bardziej atrakcyjne ceny OC czy AC osobom, które nie korzystały z odszkodowania. Z kolei kierowcom, którzy mają na swoim koncie szkody, ubezpieczyciele podnoszą składki.

Oblicz najtańsze OC

PODSUMOWANIE
 • Do wyliczenia składki ubezpieczeniowej TU wykorzystują informacje dotyczące samochodu i jego właściciela, w tym również jego historii jazdy.
 • Za bezszkodową jazdę kierowcy otrzymują bardziej atrakcyjne ceny (zarówno w przypadku OC, jak i AC).
 • Spowodowanie szkody oraz przerwa w ubezpieczeniu wiążą się ze zwyżką ceny ubezpieczenia.
 • Cena AC może wzrosnąć także wtedy, gdy samochód został uszkodzony przez osobę trzecią.
 • Niskie ceny można odzyskać, jeżdżąc bezpiecznie, a także kupując kolejną polisę w TU, które najszybciej przywraca niższą cenę polisy.
 • Ubezpieczyciele stopniowo rezygnują z procentowego naliczania zniżek dla bezszkodowych kierowców. Zamiast tego oferują po prostu niższe ceny polis.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!