Twoja składka wzrosła po szkodzie? Co zrobić, żeby cena OC i AC znowu była przystępna?

Nawet najlepszemu i najbardziej doświadczonemu kierowcy zdarza się spowodować kolizję lub ulec wypadkowi spowodowanemu przez innego uczestnika ruchu drogowego. Nie zawsze można odpowiednio szybko zareagować na sytuację na drodze. Wiąże się to nie tylko z uszkodzeniami samochodu (a czasem też kłopotami zdrowotnymi kierowcy czy pasażerów) i wydatkami na naprawę, ale także z utratą zniżek, a co za tym idzie – ze wzrostem ceny OC i AC w kolejnym roku.

Zniżki OC - jak odzyskać?

Od czego zależy cena ubezpieczenia komunikacyjnego?

Ubezpieczyciele wyliczają składki ubezpieczeniowe dla każdego auta i jego właściciela indywidualnie. Każdy kierowca jest bowiem inny: gdzie indziej mieszka, ma własne doświadczenia w poruszaniu się po drogach, jeździ innym samochodem. Potrzebuje też innej ochrony. To właśnie od informacji na temat właściciela i parametrów samochodu zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe polegają m.in. na informacjach o:

 • preferowanym zakresie ochrony,
 • marce i modelu samochodu,
 • wieku pojazdu,
 • stanie licznika,
 • miejscu parkowania (zwłaszcza nocą),
 • wieku właściciela samochodu,
 • miejscu zamieszkania posiadacza auta,
 • stanie cywilnym kierowcy,
 • dodatkowych właścicielach i użytkownikach ubezpieczanego samochodu.

Każdy z tych czynników ma większy lub mniejszy wpływ na cenę polisy. W przygotowywaniu oferty towarzystwa ubezpieczeniowe polegają w dużej mierze na tych samych danych. Widać to chociażby w formularzu porównywarki ubezpieczeń, gdzie jednorazowa odpowiedź na umieszczone tam pytania wystarczy, aby otrzymać propozycje z wielu firm. Każda z informacji może mieć jednak inną wagę dla danego ubezpieczyciela. Stąd różnice w cenie.

Niezależnie od tych informacji, na wysokość składki znacząco wpływa doświadczenie kierowcy na drodze. To od niego zależy, czy ubezpieczony będzie mógł liczyć na bardziej atrakcyjną cenę polisy, czy jednak nie.

Zwyżka składki OC i AC – kiedy ubezpieczyciele podnoszą ceny polis kierowców?

Niższa cena ubezpieczenia jest swego rodzaju nagrodą dla kierowców jeżdżących bezpiecznie i przepisowo. Dowodem na jazdę zgodnie z prawem jest brak szkód. I to właśnie za to kierowcy otrzymują atrakcyjne oferty. To, że raz spadła cena OC czy AC danego kierowcy, nie znaczy, że będzie ona obowiązywała zawsze. Prawo do obniżonej w ten sposób składki OC kierowcy mają do chwili spowodowania kolizji czy wypadku. To za wyrządzone szkody najczęściej ubezpieczyciele podnoszą koszty związane z zakupem kolejnej polisy komunikacyjnej.

Ale zwyżka OC może dotknąć też kierowcę, który nie był winny szkodom. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku współdzielenia pojazdu. Trzeba zaznaczyć, że za szkodę odpowiada każdy ze współwłaścicieli samochodu. Jeśli jeden z nich spowodował kolizję czy wypadek, zniżki OC straci każdy ze współposiadaczy ujętych w dowodzie rejestracyjnym.

To, jak duża będzie zwyżka, zależy od liczby i skali wyrządzonych szkód. Dlatego jeden kierowca przy zakupie polisy na kolejny rok będzie musiał dopłacić 100 zł względem tego, ile kosztowało go dotychczasowe ubezpieczenie, a inny uzyska ofertę droższą o 300 czy 400 zł. Poza tym ceny OC zmieniają się z roku na rok. To również z tego powodu właściciele samochodów mogą odczuwać zmiany w opłatach za ubezpieczenie.

Przykład

20-letni Marek z Opola, który ubezpiecza Opla Zafirę z 2011 roku (benzyna, 1598 cm3) wraz z tatą – 50-letnim panem Andrzejem – i żaden z nich nie likwidował dotąd szkody z OC i AC. ZZa ubezpieczenie OC + AC Mini + NNW + Assistance w UNIQA zapłacą składkę w wysokości 901,00 zł. Sam pan Andrzej za tę samą polisę zapłaciłby 10 zł mniej (891,00 zł). Gdyby jednak Marek miał na swoim koncie szkodę spowodowaną w ostatnim roku, przy współwłasności cena tej samej polisy obu właścicieli wyniosłaby aż 1 157,00 zł, natomiast sam pan Andrzej zapłaciłby za to identyczne ubezpieczenie po tej szkodzie 1 347,00 zł. [Ceny za kalkulatorem OC/AC Mubi, styczeń 2024].

O tym, jak zmienia się cena OC po szkodzie, można przeczytać w artykule: Nawet dwukrotnie może wzrosnąć cena OC po szkodzie/kolizji w 2023!

Ile może być przerwy w OC, żeby nie stracić zniżek?

Ubezpieczyciele podchodzą z dystansem także do tych kierowców, którzy mieli przerwę w ubezpieczeniu, np. dlatego, że sprzedali samochód, a kolejny kupili dopiero po kilku latach, poruszali się służbowym autem lub ubezpieczali pojazd za granicą. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe cechuje inna tolerancja co do długości takiej przerwy. Jeden ubezpieczyciel będzie dopuszczał 2-letnią przerwę, aby kierowca mógł nabyć polisę na starych warunkach, drugi będzie tolerował nawet 5 lat bez ubezpieczenia.

Odrębnie wyceniane jest zazwyczaj autocasco, bo szkody likwidowane w jego ramach liczą się osobno. Preferencyjna cena AC obowiązuje od momentu udowodnienia, że jeździ się bezszkodowo, do chwili uszkodzenia pojazdu. Często chodzi tu niestety zarówno o uszkodzenie auta przez jego właściciela, jak i przez osoby trzecie.

O tym, jakie koszty związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym poniesie kierowca, który nie udowodnił jeszcze, że jeździ bezpiecznie, można przeczytać w artykule: “Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?”.

Ekspert Mubi radzi:

Przed zwyżką ceny OC chroni ubezpieczenie zniżek. Dzięki niemu pierwsza szkoda w danym roku polisowym nie jest brana pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyliczania składki w następnym okresie. Czasem firmy ubezpieczeniowe wyznaczają dodatkowe warunki, pod którymi można zachować zniżki, np. PZU wymaga od kierowcy przynajmniej jednego roku bezszkodowej jazdy. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć też ochronę zniżek autocasco.

Zniżki OC po szkodzie – jak z powrotem obniżyć składkę ubezpieczeniową?

Przede wszystkim dzięki przepisowej, bezszkodowej jeździe. Jeśli cena polisy kierowcy, który wyrządził szkodę, wzrosła tylko minimalnie, możliwe, że wystarczy rok czy dwa lata bez wypadku, aby znowu zasłużyć na składki, jakie płaciło się przed szkodą. Zwyżka jest najbardziej odczuwalna przy zakupie kolejnej polisy po tej, z której wypłacono odszkodowanie. Z każdym rokiem bezwypadkowej jazdy ubezpieczyciele zmniejszają różnicę w cenie OC czy AC sprzed i po szkodzie.

Przykład

Wyobraź sobie, że jesteś 31-letnim właścicielem Skody Fabii z 2017 roku (benzyna, 1197 cm3) i pochodzisz z Wrocławia. Za jazdę bez szkód otrzymałbyś ofertę polisy OC + Assistance w Trasti już za 542,00 zł. Gdybyś jednak miał na swoim koncie szkodę spowodowaną w czasie trwania poprzedniej polisy, towarzystwo zaproponowałoby Ci ten sam pakiet w cenie blisko dwukrotnie wyższej – 1 000 zł. Niższa składkę zapłaciłbyś, gdybyś spowodował szkodę ponad rok temu (839,00 zł) i dwa lata temu (775,00 zł). Po trzech latach od stłuczki Twoja składka spadłaby do poziomu 679,00 zł, a po pięciu latach ubezpieczenie kosztowałaby już 598,00 zł, czyli niemal tyle samo, co przed zdarzeniem.

CZY WIESZ, ŻE …

Żeby jak najszybciej odzyskać składki w wysokości, jaka obowiązywała przed kolizją czy wypadkiem, warto porównać oferty i wybrać polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, które pozwala szybko wrócić do dawnych cen ubezpieczenia.

Czy zniżki za bezszkodową jazdę nadal obowiązują?

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jeszcze funkcjonuje system zniżek, ale towarzystwa ubezpieczeniowe stopniowo rezygnują z tego sposobu nagradzania kierowców za bezszkodową historię jazdy. Zamiast rabatów naliczanych z roku na rok (a jest to około 5 lub 10% zniżki za każde 12 miesięcy, w zależności od ubezpieczyciela) firmy ubezpieczeniowe po prostu oferują bardziej atrakcyjne ceny OC czy AC osobom, które nie korzystały z odszkodowania. Z kolei kierowcom, którzy mają na swoim koncie szkody, ubezpieczyciele podnoszą składki.

Utrata zniżek po kolizji – o czym warto pamiętać?

W przypadku zniżek nie trzeba przywiązywać do nich wielkiej wagi. Obowiązują w końcu tylko w obrębie jednego towarzystwa (lub grupy). Po zmianie towarzystwa ochrona zniżek przestaje obowiązywać. Może więc okazać się, że to pieniądze  wydane na marne, jeśli nie zamierzasz wiązać się z danym zakładem ubezpieczeń na dłużej.

Ekspert Mubi radzi:

Bardziej niż ochrona zniżek opłaca się najczęściej sprawdzić oferty u konkurencji. Bardzo prawdopodobne, że pomimo wykupionej ochrony dotychczasowy ubezpieczyciel nie zaoferuje Ci tak atrakcyjnych warunków jak pozostali. Najkorzystniejsze ceny otrzymują przeważnie nowi klienci “na zachętę, a potem mogą ulec pogorszeniu.

PODSUMOWANIE
 • Do wyliczenia składki ubezpieczeniowej towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują informacje dotyczące samochodu i jego właściciela, w tym również historii jego szkód i wykroczeń drogowych.
 • Za przepisową i bezszkodową jazdę kierowcy otrzymują bardziej atrakcyjne ceny (zarówno w przypadku OC, jak i AC).
 • Spowodowanie szkody oraz przerwa w ubezpieczeniu wiążą się ze zwyżką ceny ubezpieczenia. Mandaty lub nagminne łamanie przepisów kodeksu drogowego może wiązać się z dodatkową podwyższą składki.
 • Cena AC może wzrosnąć także wtedy, gdy samochód został uszkodzony przez osobę trzecią.
 • Niskie ceny można odzyskać, jeżdżąc bezpiecznie, a także kupując kolejną polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, które najszybciej przywraca niższą cenę polisy.
 • Ubezpieczyciele stopniowo rezygnują z procentowego naliczania zniżek dla bezszkodowych kierowców. Zamiast tego oferują po prostu niższe ceny polis.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o utracone zniżki OC i AC

Jak uzyskać zniżki na OC i AC?
Kiedy stracisz zniżki na OC i AC?
Jak odzyskać zniżki na ubezpieczenie?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC