Po latach znów postanowiłeś kupić samochód? Czy Twoje zniżki nadal się liczą? Czy Twoja historia ubezpieczenia po prostu przepadła?

Wielu z nas rozpoczyna swoją przygodę z samochodami zaraz po otrzymaniu dowodu osobistego. Bywa, że potem przez lata nie korzystamy z samochodu. Czy wszystkie wypracowane przez nas zniżki u ubezpieczyciela przypadły na zawsze?

Kogo najbardziej ceni ubezpieczyciel?

Każda z firm wystawiających polisę na swój system naliczania zarówno wysokości składki, jak i rabatów dla swoich klientów. Najbardziej cenieni przez ubezpieczycieli są ci właściciele pojazdów, którzy wykazują się najlepszą historię ubezpieczenia, czyli wieloletnią bezszkodową jazdą. Z punktu widzenia zakładu ubezpieczeniowego taki kierowca jest niezwykle opłacalny, tj. nie generuje kosztów, a jednocześnie regularnie opłaca składkę polisy. W związku z powyższym towarzystwo ubezpieczeniowe premiują takie osoby specjalnymi rabatami. 

Ile procent maksymalnie może wynosić rabat w towarzystwie ubezpieczeniowym?

Naturalnie, każda z filmu samodzielnie ustala, w jaki sposób i po jakim czasie nadaje takie gratyfikacje właścicielem pojazdu. Niemniej jednak największe upusty, które może uzyskać kierowca to 60% wartości polisy. U większości ubezpieczycieli można dojść do takich zniżek po 10 latach.  Niektóre zakłady ubezpieczeniowe przyznają te najwyższe rabaty już po 6 latach bezszkodowej jazdy. Aby zweryfikować jakiego rodzaju zasadami kieruje się firma wystawiająca polisę, najlepiej jest skontaktować się z nią i przy okazji sprawdzić, jaką obecnie wysokość zniżki wypracowaliśmy przez lata kupowania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jeżeli aktualna cena, którą proponuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe jak dla nas zbyt wysoka, a nasze upusty nie są znaczące na przykład z powodu drobnej stłuczki czy kolizji, warto skorzystać z porównywarek cen OC i sprawdzić czy ubezpieczyciel nie zaoferuje nam niższej składki za 12 miesięcy ochrony polisą. Właściciel pojazdu jest w takim momencie w bardzo wygodnej sytuacji, ponieważ ochrona, którą gwarantuje mu ubezpieczyciel jest dokładnie taka sama niezależnie od wybranej przez niego firmy. Dzieje się tak dlatego, że zakres ochrony wyznaczony jest przez przepisy prawa i muszą się do niego stosować wszystkie podmioty wystawiające obowiązkowe polisy komunikacyjne.

Ile musi trwać polisa, aby zakład ubezpieczeniowe wziął ją w ogóle pod uwagę?

Ubezpieczyciele mają jednak prawo do samodzielnego ustalania, jakiego rodzaju czynniki biorą pod uwagę podczas wyceny wysokości składki dla konkretnego pojazdu i kierowcy. Naturalnie, firmy takie biorą pod uwagę dane dotyczące samochodu, jak i właściciela samochodu, jednak przy naliczaniu rabatów mają również na uwadze wcześniej wykupione polisy. W Polsce istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia na czas krótszy niż 12 miesięcy. Jednocześnie ubezpieczyciele w różny sposób podchodzą do brania pod uwagę, przy wyliczeniu składki na kolejny rok, polisy trwające krócej niż rok. 

Generali, Proama i Wiener zaliczają do historii ubezpieczenia polisy trwające 6 miesięcy. YCD oraz MTU24 liczą rok polisowy już od 6 miesięcy i jednego dnia, natomiast Aviva daje taką możliwość dopiero po 10 miesięcznym okresie. Towarzystwa Benefia i Uniqa mają sumę miesięcy ochrony ubezpieczeniem tak, aby jego suma wynosiła przynajmniej 12 miesięcy. Gefion i Axa nie biorą w ogóle pod uwagę ochronę krótszej niż rok, w przeciwieństwie do Link4. Jak widać ubezpieczyciele bardzo różnie podchodzą do polis, których trwały krócej niż 12 miesięcy, ale z pewnością na rynku można znaleźć takich, którzy wezmą je pod uwagę. 

Jakie są sposoby na niższe składki?

Niestety, jeśli przepadną nam wszystkie zniżki, które wypracowaliśmy przez lata, na przykład z powodu wyjazdu za granicę i sprzedaży własnego samochodu, musimy ponownie “uzbierać” kolejne lata bezszkodowej jazdy. Jest jednak kilka czynników, o których warto pomyśleć przy zakupie na przykład OC,  które pozwalają zaoszczędzić. Po pierwsze trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem samochodu, którym chcemy się poruszać. Im mocniejszy silnik auta, a jego model zrywny i na przykład sportowy, tym bardziej musimy się liczyć z wysoką wkładką rocznego ubezpieczenia. Wybierajmy zatem mądrze i decydujemy się na auta, które są nam naprawdę potrzebne. Dla kierowcy poruszającego się w mieście tylko do pracy, domu czy na zakupy nie ma większego sensu zakup ogromnego SUV-a.  Należy również mieć w pamięci, że współposiadanie auta członkiem rodziny, który nadal ma bardzo wysokie zniżki, może skutkować obniżeniem opłat również dla nas.  

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczający się kierowca może uzyskać maksymalnie 60% zniżki w towarzystwie ubezpieczeniowym na obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.
  • Co to zasady ubezpieczyciele naliczają procentowo upusty swoim klientom za każdy rok bezszkodowej jazdy.
  • Firmy wystawiające polisa osobom, które przez kilka lat nie kupowały OC naliczają upusty od początku.
  • Jeżeli chcesz zapłacić mniej za OC dopisz członka rodziny z wysokimi rabatami.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Jestem właśnie w trakcie takiej przerwy w ubezpieczeniu, więc artykuł mega przydatny!