Po latach znów kupiłeś auto – czy Twoja historia ubezpieczenia wciąż działa?

Wyobraź sobie kierowcę, który przez wiele lat w przeszłości ubezpieczał samochód, ale postanowił go sprzedać – stwierdził, że go nie potrzebuje, bo się na przykład przeprowadził do centrum dużego miasta. Czy jeśli po wielu latach kupi nowe auto i będzie chciał je ubezpieczyć, to wypracowane przed latami zniżki będą działać na jego korzyść? Sprawdźmy to!

przerwa w ubezpieczeniu

Kogo najbardziej ceni ubezpieczyciel?

Każda z firm wystawiających polisę ma swój system naliczania zarówno wysokości składki, jak i rabatów dla swoich klientów. Najbardziej cenieni przez ubezpieczycieli są ci właściciele pojazdów, którzy wykazują się najlepszą historią ubezpieczenia, czyli wieloletnią bezszkodową jazdą. Z punktu widzenia zakładu ubezpieczeniowego taki kierowca jest niezwykle opłacalny, tj. nie generuje kosztów, a jednocześnie regularnie opłaca składkę polisy. W związku z powyższym, towarzystwa ubezpieczeniowe premiują takie osoby specjalnymi rabatami. 

Jak kilkuletnia przerwa w OC wpływa na zniżki?

Życie zmusza nas do podejmowania decyzji. Przeprowadzka lub zwykła chęć oszczędzenia może skutkować sprzedażą samochodu. W końcu po co komuś auto, jeśli planuje zamieszkać w centrum miasta, gdzie znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem? A może brak pieniędzy wymaga sprzedaży samochodu? 

Czy w takiej sytuacji właściciel samochodu straci zniżki, jeśli nie będzie wykupywał ubezpieczenia komunikacyjnego przez kilka lat? To zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie zwracają uwagi na przerwę w ubezpieczeniu i uznają wypracowane zniżki nawet po latach. Jednak w innych nie będą one uznane – właściciel samochodu będzie musiał je gromadzić od nowa. 

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli po kilku latach zdecydujesz się na ponowny zakup samochodu, możesz zdecydować się na współwłasność pojazdu z innym kierowcą, który ma większe zniżki na ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że gdy po kilku latach bez praktyki za kierownicą spowodujesz szkodę, straci na tym również współwłaściciel samochodu. Cena waszego OC zostanie podwyższona w kolejnym roku polisowym.

Ile procent maksymalnie może wynosić rabat w towarzystwie ubezpieczeniowym?

Każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala, w jaki sposób i po jakim czasie nadaje gratyfikacje właścicielom pojazdów. Niemniej jednak największe upusty, które może uzyskać kierowca, wynoszą zwykle 60% wartości polisy. Coraz więcej firm oferuje jednak nawet 70% zniżki. U większości ubezpieczycieli można dojść do takich zniżek po 10 latach. Niektóre zakłady ubezpieczeniowe przyznają te najwyższe rabaty już po 6 latach bezszkodowej jazdy. Aby zweryfikować, jakiego rodzaju zasadami kieruje się firma wystawiająca polisę, najlepiej jest skontaktować się z nią i przy okazji sprawdzić, jaką obecnie wysokość zniżki wypracowaliśmy przez lata kupowania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Jeżeli aktualna cena, którą proponuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe, wydaje się zbyt wysoka, a nasze upusty nie są znaczące na przykład z powodu drobnej stłuczki czy kolizji, warto skorzystać z porównywarek cen OC i sprawdzić, czy inny ubezpieczyciel nie zaoferuje nam niższej składki za 12 miesięcy ochrony polisą. Właściciel pojazdu jest w takim momencie w bardzo wygodnej sytuacji, ponieważ ochrona OC, którą gwarantuje mu ubezpieczyciel, jest dokładnie taka sama niezależnie od wybranej przez niego firmy. Dzieje się tak, ponieważ zakres ochrony wyznaczony jest przez przepisy prawa i muszą się do niego stosować wszystkie podmioty wystawiające obowiązkowe polisy komunikacyjne.

Ile musi trwać polisa, aby zakład ubezpieczeniowy wziął ją w ogóle pod uwagę?

Ubezpieczyciele mają prawo do samodzielnego ustalania, jakiego rodzaju czynniki biorą pod uwagę podczas wyceny wysokości składki dla konkretnego pojazdu i kierowcy. Naturalnie, firmy takie biorą pod uwagę dane dotyczące zarówno samochodu, jak i jego właściciela, jednak przy naliczaniu rabatów mają również na uwadze wcześniej wykupione polisy. W Polsce w niektórych przypadkach istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia krótkoterminowego na czas krótszy niż 12 miesięcy (ale wynoszący minimum miesiąc). Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciele w różny sposób podchodzą do brania tego rodzaju polis pod uwagę przy wyliczaniu składki na kolejny rok. 

Generali, Proama i Wiener zaliczają do historii ubezpieczenia polisy trwające 6 miesięcy. You Can Drive oraz mtu24.pl liczą rok polisowy już od 6 miesięcy i jednego dnia. Benefia wymaga sumy miesięcy ochrony ubezpieczeniem, która wynosi przynajmniej 12 miesięcy. Jak widać ubezpieczyciele bardzo różnie podchodzą do polis, których trwały krócej niż 12 miesięcy, ale z pewnością na rynku można znaleźć takich, którzy wezmą je pod uwagę.

Ile można zaoszczędzić na zniżkach na ubezpieczenie?

Proama – do 70% zniżki na ubezpieczenie OC/AC po zakupie polis przez 6 lat w przypadku OC i 4 latach dla AC.

Wiener – 60% po 10 latach.

mtu24.pl – 60% po 3 latach.

Beesafe – 60% po 6 latach.

ERGO Hestia – 60% naliczane niezależnie dla OC i AC. Przy zakupie AC przez 4 lata i OC przez 6 lat.

You Can Drive – 60% już po 3 latach kupowania polisy.

UNIQA – 60% zniżki na ubezpieczenie po 8 latach ubezpieczania.

Beesafe, Warta, Benefia i LINK4 nie przyznają zniżek w tradycyjny sposób.

Jakie są sposoby na niższe składki?

Niestety, jeśli przepadną nam wszystkie zniżki, które wypracowaliśmy przez lata, na przykład z powodu wyjazdu za granicę i sprzedaży własnego samochodu, musimy ponownie “uzbierać” kolejne lata bezszkodowej jazdy. Jest jednak kilka czynników, o których warto pomyśleć przy zakupie na przykład OC, które pozwalają na nim zaoszczędzić.

Po pierwsze trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem samochodu, którym chcemy się poruszać. Im mocniejszy silnik auta, a jego model zrywny i na przykład sportowy, tym bardziej musimy się liczyć z wysoką składką rocznego ubezpieczenia. Wybierajmy zatem mądrze i decydujemy się na auta, które są nam naprawdę potrzebne. Dla kierowcy poruszającego się w mieście tylko do pracy, domu czy na zakupy nie ma większego sensu zakup ogromnego SUV-a. Należy również mieć w pamięci, że współposiadanie auta z członkiem rodziny, który nadal ma bardzo wysokie zniżki, może skutkować obniżeniem opłat również dla nas.  

Przeczytaj też: Kiedy nie stracisz zniżek z AC?

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczający się kierowca może uzyskać maksymalnie 60-70% zniżki w towarzystwie ubezpieczeniowym na obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne za bezszkodową jazdę.
  • Co do zasady ubezpieczyciele naliczają procentowo upusty swoim klientom za każdy rok bezszkodowej jazdy.
  • Firmy wystawiające polisy osobom, które przez kilka lat nie kupowały OC, mogą zacząć naliczać upusty od początku.
  • Jeżeli chcesz zapłacić mniej za OC, dopisz do dowodu rejestracyjnego pojazdu członka rodziny z wysokimi rabatami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ przerwy w ubezpieczeniu na zniżki na OC

Ile mogą wynieść zniżki na OC?
Czy po przerwie w ubezpieczeniu stracę zniżki na OC?
Czy można szybko obniżyć cenę ubezpieczenia OC?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Jestem właśnie w trakcie takiej przerwy w ubezpieczeniu, więc artykuł mega przydatny!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC